סנגוריו של אלאור אזריה
סנגוריו של אלאור אזריה צילום: אלירן אהרון

סנגורו של החייל אלאור אזריה, עו"ד אייל בסרגליק, אומר הבוקר (חמישי) לערוץ 7, כי המשפט שנערך לחייל בבית הדין הצבאי ביפו מתנהל בצורה מזוהמת, כלשונו, תוך שימוש בתדרוכים שקריים וסילוף עדויות.

עו"ד בסרגליק מוטרד מהיכולת לעשות צדק עם החייל ומקווה כי למרות הניסיונות להביא להרשעתו הם יצליחו להוציא את הצדק לאור, "אנחנו למעשה בעדויות ההגנה סתרנו את כל בסיס הטענות של התביעה.

"לדוגמא, טענה אחת של התביעה שהאיום על המטענים לא היה רלוונטי ולא קיים, אתמול העידו שני קצינים שאיום המטענים כולל מסמכים של המח"ט כן התריעו על איום המטענים ועל כך שלא מתדרכים מספיק את הכוחות לאיום הקיים. העדות הזאת סתרה לגמרי את עדותו של המח"ט שתקף את החייל למרות שהוא בכלל לא היה באירוע".

לדבריו, העדויות כולן מצביעות על חשש אמיתי ממטען, "מתוך 24 עדי הגנה איתרנו קרוב ל-14 עדים שהיו בתוך הזירה שמדברים על תחושת הסכנה והחשש ממטען וסכין והצעקות שהגבירו את התחושות של הסכנה.

"גם הלבוש החריג של המחבל שבא עם מעיל ביום חם והחשש שהמחבל בא עם כוונה, יכולת ואמצעי כי הוא כבר ניסה לעשות פיגוע. הוכחנו אתמול גם שזה חריג שבאים שני מחבלים ביחד שזו עוד אינדיקציה וסימן מחשיד לניסיון לעשות פיגוע משיכה, כלומר להביא את הכוחות לנקודה מסוימת אחרי דקירת סכין ולהתפוצץ".

הסנגור טוען כי הפתולוגית מטעם התביעה שיקרה, "הבאנו חוות דעת פתולוגית של פרופ' יהודה היס לשעבר ראש המכון לרפואה משפטית, שטען שהירי במחבל בוצע לאחר שהמחבל כבר לא היה בחיים.

"הוא גם קבע שהנתיחה בוצעה בצורה חובבנית והפתולוגית מטעם התביעה שאפילו היה לו מאמר משותף איתה רק לאחרונה, הוסיפה פרטים בעדות שלה שלא היה להם זכר בחוות הדעת המקורית".

בסרגליק מאשים את מערכת השיטור והשיפוט הצבאית בתדרוך עדים, "אנחנו שומעים בעדויות של ההגנה על כך שכל החיילים בזמן חקירות מצ"ח ובדרך למשפט קיבלו שטיפת מוח של ממש שאמרו להם להגיד שהאירוע הוא חמור, שהאירוע לא תקין ושאלאור שקרן. זה דבר שמזהם את כל ההליך השיפוטי וכך גם נמנעו מההגנה אפשרויות לקבל עדים נוספים שמראש אמרו להם את הדברים האלה וקיבעו את דעתם".

"אנחנו לא יכולים לדעת איזה עוד עדויות יכלו להיות עבורנו, עשינו בדיקה מאוד מקיפה ומאוד מעמיקה אפילו אתמול איתרנו עוד חייל שלא נחקר במצ"ח והבאנו אותו לבית הדין שגם תיאר את תחושת הסכנה מתוך הזירה והחשש ממטענים אבל אנחנו לא יודעים עם כמה עדויות היינו יכולים לקבל - ובזה ההליך המשפטי זוהם", הוסיף.

אזריה בבית המשפט הצבאי
צילום: יוני קמפינסקי

עו"ד בסרגליק סבור שמי שהתחיל עם מסכת העיוותים בפרשה, היה שר הביטחון לשעבר בוגי יעלון, "הדבר המרכזי שגם קיים ברקע וגם זה הוכח בבית הדין זה ששר הביטחון לשעבר התבטא על בסיס תחקיר שדרשו לקבל אותו עם הבוקר למחרת בשש בבוקר, תחקיר שבו לא נחקר החייל, חתן השמחה, לא נחקר בו המ"מ שסילק את הסכין ודיבר על תחושת הסכנה, לא נחקר בו באופן מאוד תמוה קב"ט חברון ונחקרו בו רק אנשים כמו המ"פ שלא חשב שיש סכנה".

לדבריו "מי שערך את התחקיר זה מ"פ שקיבל נזיפה על ניהול האירוע וזה כאילו שנותנים לחתול לשמור על השמנת. כי הרי כל המטרה שלו זה לכסת"ח את עצמו, כמו שהוא גם עשה בעדות שלו ובגלל זה העדות שלו סתרה את העדויות שלו במצ"ח.

"אין כאן שום רצון להוציא את האמת לאור ומצב הדברים מאוד מטריד. אנחנו רואים את התביעה עושה כל מאמץ כדי למנוע הגעת מסמכים צבאיים לבית הדין ולמרות כל זאת אנחנו מאמינים שבסופו של דבר בית הדין יעשה משפט צדק. אנחנו סברנו כל הזמן שכל האישום שהתחיל ברצח ועבר לעבירת הריגה הוא לא אישום שבכלל מתאים לתיק הזה, אנחנו סבורים שלא ראוי וחומר הראיות לא מאפשר הרשעה של אלאור בעבירת המתה".

עו"ד בסרגליק טוען כי לוח הזמנים המהיר שבו נערך המשפט, אינו הגון ולא קיים בשום מקום אחר בעולם, "בסוף שבוע הבא המשפט מבחינת עדויות ההגנה והתביעה אמור להסתיים ולאחר מכן התיק ישלח לסיכומים, עוד לא הוכרע כמה זמן ייקחו הסיכומים. אני מניח שיתנו לנו מספיק זמן כי כרגע המשפט הזה מתנהל כמו מלחמת בזק".

"בדרך כלל משפטים פליליים למרות ההנחיה של נשיאי בית המשפט העליון לנהל אותם מדי יום ביומו הם לא מתנהלים כך. זה התיק היחיד שמתנהל מדי יום אבל היה צריך לתת זמן להערכות, ואנחנו בהגנה קיבלנו בסופו של דבר במקום חודש הערכות, שזה גם כן מאוד חריג כי בתיק כזה נותנים לפחות 3 חודשים או חצי שנה להערכות, ואנחנו קיבלנו בסוף רק שבוע.

"מאז המשפט הזה מתנהל מדי יום ביומו ולכן זו מלחמת בזק כי לא ניתנה השהות להיערך וכולם יודעים שגם התביעה התעקשה שלא נקבל את השהות להיערך וככה בסופו של דבר למרבה הצער המשפט הזה מתנהל, אבל זה המצב ואנחנו כסנגורים למרות כל הקשיים התמודדנו ומתמודדים", קבע עו"ד בסרגליק.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו