ניסיונות להצלת בתי העלמין באלג'יריה

הרב יעקב בלייך מקווה שהתכנית להחרבת בתי העלמין היהודיים תטורפד. "זו פגיעה חמורה במתים".

תגיות: אלג'יר
בני טוקר , כ' באלול תשע"ו

ניסיונות להצלת בתי העלמין באלג'יריה-ערוץ 7
בית עלמין
צילום: פלאש 90

ועד רבני אירופה מתגייס להצלת בתי העלמין היהודים באלגי'ריה לאחר שממשלת צרפת החליטה להפסיק את הטיפול בבתי העלמין שם.

הרב יעקב בלייך רבה של אוקראינה מסביר בראיון לערוץ 7 על הפלונטר שנוצר והסכנה ליהודים הקבורים שם, "אלג'יריה היתה שייכת פעם לצרפת, לאחר שצרפת עזבה את אלג'יר הם התחייבו להמשיך לקחת אחריות על בתי הקברות של היהודים והנוצרים.

"אלא שיש חוק בצרפת שלא שומרים על בתי קברות יותר מחמישים שנה והיום הם רוצים להסיר את האחריות מבתי הקברות כשהמשמעות היא למעשה הוצאת העצמות והעברתם לקבר אחים".

הרב בלייך מקווה שמאמצי ההצלה ישאו פרי, "פנינו לממשלת צרפת וגם לממשלת אלג'יר באמצעות מתווכים מארה"ב ואנחנו מקווים שבתי הקברות ישארו במקומם. כיום אין יהודים באלג'יר והמצב סבוך. גם אם יאפשרו למשפחות לפנות את יקיריהן אף אחד לא נוסע לשם.

"במרוקו לדוגמא הממשלה השקיעה מיליונים בשימור בתי הקברות היהודים העתיקים, אבל כאן חלילה יש סכנה שיעבירו את העצמות של כל היהודים לקברי אחים", הוא מסביר.

אחד הפתרונות המוצעים לפתרון המשבר, הוא לקיחת אחריות יהודית על הטיפול בבתי העלמין באלג'יר, "יש טענות שבתי הקברות שם מוזנחים מאוד, אנחנו הצענו אפשרויות לטפל בבתי הקברות, לגדר אותם ולשפר את המצב או אולי לשלם לאנשים מקומיים כדי שישמרו עליהם כולל התקנת מצלמות.

''יש לנו קשרים עם כל מיני גורמים מקצועיים שיכולים לסייע לנו בכך ואנחנו מקווים שבעזרת ה' נצליח לעצור את התכנית הזאת", מוסיף הרב בלייך.