ממשיך לשרת בגולני במקביל למשפט נגדו. עמיחי שמבה
ממשיך לשרת בגולני במקביל למשפט נגדו. עמיחי שמבה צילום: באדיבות המשפחה

הרחק מהזירה המתוקשרת של משפט החייל אלאור אזריה, מתמודד בימים אלה חייל נוסף מול כתב אישום הנוגע לתפקודו במהלך גל הטרור האחרון.

נגד עמיחי שמבה (20), תושב כוכב השחר ולוחם בחטיבת גולני, הוגש כתב אישום בגין השתתפותו לכאורה בלינץ' באזרח האריתראי הפטום זארום במהלך הפיגוע בתחנה המרכזית בבאר שבע לפני כשנה.

מול שמבה מתנהל מזה כמה חודשים משפט על עבירה שהעונש המקסימלי עליה הוא 20 שנות מאסר. יצוין שמלבדו ישנם עוד שלושה נאשמים נוספים בפרשה.

למרות המשפט שמתנהל נגדו, שמבה ממשיך לשרת גם בימים אלה כלוחם בגדוד 51 בגולני. לדיונים בבית המשפט הוא מגיע הישר מהבסיס שבו הוא משרת.

"הוא היה בטוח שזה מחבל"

כתב האישום מתייחס לפיגוע ירי שהתרחש ב‑18 באוקטובר 2015 בשעות הערב בתחנה המרכזית בבאר שבע. המקום באותה שעה המה אדם. מחבל מהפזורה הבדואית בנגב רצח את החייל עומרי לוי (19), חטף את נשקו והחל לירות בעוברים ושבים ובחיילים שהיו בדרכם לבסיסם. עשרות בני אדם נפצעו בדרגות פציעה שונות, רבים החלו במנוסה לכל עבר. באותה העת ירד החייל עמיחי שמבה מהאוטובוס. שמבה התכוון לעלות לאוטובוס אחר, כשלפתע שמע יריות מתוך מבנה התחנה המרכזית. לאחר שהבין כי מדובר בפיגוע, דרך את נשקו וחתר למגע עם המחבל מתוך רצון לנטרלו במהירות האפשרית.

אזרח אריתראי בשם הפטום זארום, בן 29, שנקלע באותו רגע למקום, נורה בשוגג על ידי קצין הביטחון של התחנה המרכזית, שחשד כי מדובר במחבל. בשל אותה טעות ירו בו גם אנשי ביטחון נוספים מכיוונים שונים. הוא נפגע מהיריות ונפל על הרצפה כשהוא מדמם. קהל ההמונים הסתער על הפצוע בקריאות כי הוא המחבל. שמבה כיוון את נשקו לעבר מי שחשב בטעות כמחבל. בשעה שזז, בעט בו שמבה בעיטה בודדת בחוזקה בפלג גופו העליון במטרה לנטרלו. עם תום האירוע פונה האזרח האריתראי לבית החולים ולאחר ניתוח חירום נקבע מותו.

רק לאחר שעות התבררה הטעות בזיהוי. תצלומים מהזירה הופצו ברשתות החברתיות. הרוחות סערו ובעקבות לחץ ציבורי נרחב איתרה המשטרה כמה בני אדם שהואשמו כי היכו את האזרח האריתראי, וביניהם גם החייל שמבה. פרקליטות מחוז דרום החליטה להגיש כתב אישום נגד ארבעה ובהם שמבה. בכתב האישום יוחסה לשמבה עבירה של חבלה בכוונה מחמירה, עבירה שהעונש המקסימלי עליה הוא 20 שנות מאסר.

מקורביו של שמבה הגיבו בתדהמה על הגשת כתב האישום נגדו. "מדובר בחייל מצטיין שהבין שיש פיגוע וחתר למגע. הוא לא ברח ולא הסתתר, אלא פעל במקצועיות לנטרל את הסכנה ולסייע לפצועים. מדובר בעוול ובחוסר צדק משווע", אמרו השבוע המקורבים ל'בשבע'. "עמיחי הוא בן למשפחה אידיאליסטית, שכל הילדים שלה שירתו ביחידות היותר מובחרות בצה"ל. הוא קיבל חינוך ערכי. בזמן האירוע, כמו הרבה אנשים מסביב, הוא היה בטוח שמדובר במחבל. הכי קל לשפוט אותו במבט לאחור. שם, תוך כדי האירוע, הוא פעל לפי מה שראה לנכון. הוא בשום אופן לא התעלל בו ולא ביצע בו לינץ'. עמיחי בעט בו פעם אחת כשהוא זז והיה חשש שהוא מסתיר כלי נשק כשהוא שוכב על הבטן. הוא רצה להגן על חיי האנשים שהיו במקום. ברור שאם היה יודע אז שמדובר באזרח תמים ולא במחבל, הכול היה נראה אחרת. כולנו כואבים ומצטערים על מה שקרה. אבל צריך להבין שעמיחי עשה מה שחשב לנכון באותם רגעים דרמטיים".

אחד המקורבים למשפחה מזכיר כי "חמישה ימים לפני האירוע התרחש פיגוע הדריסה ברחוב מלכי ישראל בירושלים, שכולנו היינו תחת הרושם החזק ממנו. המחבל דרס ברכב של חברת בזק אזרחים שעמדו בתחנה, ואז יצא מרכבו והיכה בהם בגרזן קצבים. לאחר שהמחבל נורה על ידי מאבטח, הוא שכב במשך כמה שניות ואז התרומם, לקח את הגרזן שהיה לצדו והמשיך להכות. בסופו של דבר הוא רצח יהודי על ידי המכות האלה, מה שמוכיח שכל זמן שאין נטרול בטוח - הזירה עדיין לא בטוחה".

התקיפה בשוגג של האריתראי

בסביבתו של שמבה מביעים תמיכה חד משמעית בהתנהלותו בזירת הפיגוע. "כלוחם עמיחי עשה כל שביכולתו לסייע בזירה. הוא ניגש וטיפל בעומרי לוי הי"ד. הוא טיפל גם בחייל שנפצע אנושות דניאל הרוש, שרק בשבוע שעבר אמר ליעל דן בגל"צ שעמיחי הוא זה שהציל את חייו. בלי חשש הוא חתר למגע מול המחבל האמיתי, שרותק על ידו בשירותים עד להגעת הכוחות. כאילו כל זה לא מספיק, הוא עוד המשיך בסיום האירוע לטפל בפינוי של נפגעי חרדה מהמקום. התמונה שלו דואג לנפגעים התנוססה למחרת הפיגוע בשער של אחד העיתונים. הוא פעל בדיוק כמו שמצפים מלוחם", קובעים המקורבים, "ופתאום, הוא הפך לנאשם. אנחנו לא מאחלים לאף אדם את מה שעובר עלינו מאז אותו יום. עמיחי הופקר. הוא נשאר לבד במערכה, בלי שום תמיכה של אף גורם. במקום להלל ולשבח אותו על שחתר למגע ופעל באחריות, זורקים אותו לכלבים. האכזבה קשה. מה המסר שיוצא לחיילים מהמקרה של עמיחי? שבמקרה של פיגוע לא כדאי לכם להתערב, פשוט תברחו מהמקום. בשום אופן אל תחתרו למגע, זה רק יסבך אתכם ואת החיים שלכם. זה מה שאנחנו רוצים ללמד את החיילים שלנו?".

הדו"ח הפתולוגי - לטובת החייל

לאחרונה החליטה המשפחה לעבות את צוות ההגנה של בנם ושכרה עורכי דין מטעמה: עו"ד איתמר ברקאי, עו"ד גיל יואש ועו"ד אייל פלטק. "אנחנו נלחמים על החיים של עמיחי. נעשה הכול בשבילו ובשביל שהצדק ייצא לאור", הם מבהירים.

סנגורו הקודם של שמבה, עו"ד תומר אורינוב, העלה בבית המשפט טענות מקדמיות וביניהן טענה של אכיפה בררנית. בית המשפט התבקש לחייב את המדינה להציג מקרים דומים שבהם הוגשו כתבי אישום, וכן להסביר מדוע במקרים חמורים יותר לא הוגשו כתבי אישום. בית המשפט המחוזי חייב את המדינה להגיש את הנתונים המבוקשים. הדיון הבא נקבע לתחילת החודש הבא.

הנתיחה לאחר המוות מצביעה על כך שהאזרח האריתראי מת כתוצאה מהירי ולא מהמכות. מה משמעות עובדה זו לגבי מרשך?

עורך הדין איתמר ברקאי מסביר: "לאור הממצאים הללו, למעשה נשללה האפשרות לטעון כי מעשיו של החייל הביאו למותו של אותו אזרח אריתראי. בנסיבות אלו, נאלצה הפרקליטות להימנע מהגשת כתב אישום נגד החייל ויתר הנאשמים בגין הריגה. יחד עם זאת, הפרקליטות בחרה להאשים את החייל בעבירה של גרימת חבלה בכוונה מחמירה, עבירה אשר טומנת בחובה ענישה מקסימלית של 20 שנים מאחורי סורג ובריח. ענישה אשר הלכה למעשה זהה לזו של עבירת ההריגה, שאותה לא יכלה הפרקליטות לייחס לחייל.

"לטענתנו, ממצאי הדו"ח הפתולוגי לא זאת בלבד ששוללים קשר כלשהו בין מעשיו של החייל למותו של אותו אזרח אריתראי, אלא שהם אף אינם מגלים חבלה כלשהי שנגרמה ממעשיו של החייל. עמדתנו היא שהפרקליטות מלכתחילה שגתה בעצם הגשת כתב אישום נגד החייל ויתרה מכך, נראה שאף טיפסה על עץ גבוה מאוד עת ייחסה לחייל את סעיף האישום המדובר. אנו סבורים כי בסופו של יום יתברר שכתב האישום שהוגש כנגד החייל שגוי ובלתי ראוי מיסודו, והתוצאות יהיו בהתאם".

מה הסברו של שמבה לביצוע הבעיטה באדם ששכב חסר אונים?

"כאמור, כתב האישום מייחס לחייל מעשה בודד של בעיטה אחת בלבד לפלג גופו העליון של אותו אזרח אריתראי שנחזה למחבל. בגרסתו טוען החייל בתוקף כי הבעיטה שבעט נועדה אך ורק לשם נטרולו של מי שנחזה להיות מחבל, ולאחר שהחייל זיהה כי בשלב מסוים התרופפה ההשגחה על אותו מחבל לכאורה, וזה ביצע תנועה אשר החייל חשש כי היא חלק מניסיון של אותו מחבל לכאורה להגיע לנשק מוסלק ולהמשיך לפגע".

עוד אומר עו"ד ברקאי כי "מסרטוני האבטחה בתיק עולה בבירור כי החייל אינו חלק מהמון משולהב והוא אינו נראה כמי שהולך אחרי העדר, נהפוך הוא. החייל נראה דרוך, נחוש ושקול בדעתו, פועל באופן מקצועי וראוי לשבח תוך חירוף נפשו, בדיוק כפי המצופה מלוחם בצה"ל שנקלע לזירת קרב של ממש".

האם יש תקדים משפטי להגשת כתב אישום נגד חייל בסיטואציה דומה?

"בבית המשפט מתבררת בדיוק הסוגיה הזאת. בידי צוות ההגנה יש דוגמאות רבות מאוד למקרים דומים, ואף חמורים בהרבה, אשר הסתיימו בלי כתבי אישום. נראה כי בעניין זה מהווה עניינו של החייל אלאור אזריה מקרה ראשון מסוגו, ואנו עוקבים בדריכות אחר הליך זה".

לאחרונה פנה משרדכם לפרקליטות הצבאית. מה היה בפנייה זו ומה מטרתה?

"במועד האירוע נראים במצלמות האבטחה חיילים רבים, ביניהם לוחמים חמושים, כאשר אלו נמלטים מזירת האירוע ופועלים באופן שסותר לחלוטין את ההנחיות הצה"ליות ורוח צה"ל בכל הנוגע לתפקוד המצופה מחיילים בעת קרב או אירוע טרור. חרף כך, אותם חיילים לא אותרו ולא ננקטו נגדם, למיטב ידיעתנו, צעדים כלשהם, בין משמעתיים ובין חמורים יותר בגין התנהלותם. הדבר מקומם ביותר, בטח ובטח כאשר נראה כי נגד מי שברחו מהמקום ופעלו בניגוד לכל ההנחיות והפקודות לא נוקטים הליכים כלשהם, בעוד שמי שפועל בדיוק כפי שמצופה ממנו, כפי שהוכשר, במקצועיות ראויה לשבח, בשיקול דעת ותוך חירוף נפש, נאלץ להתמודד היום עם כתב אישום חמור ביותר בגין תפקודו.

"זה המקום לציין כי חרף העובדה שהפרקליטות רואה את פועלו של החייל ככזה המצדיק כתב אישום חמור שכזה, הרי שבפועל החייל לא היה עצור ולו דקה אחת וממשיך לתפקד כלוחם עד לרגעים אלו ממש. מדובר במצב אבסורדי, שבו המדינה בכובע אחד מעמידה את החייל לדין בטענה שמעשיו מהווים עבירה פלילית, בעוד בכובע אחר ממשיכה המדינה ליהנות מיכולותיו ומקצועיותו של החייל בתור לוחם, כאילו לא נפל כל פגם בהתנהלותו, במקצועיותו ובשיקול דעתו המבצעי".

עו"ד ברקאי מוסיף ומציין את העול הנפשי והכלכלי הכבד הנופל על משפחתו של החייל: "המשפחה נכנסה לרעידת אדמה כלכלית. מדובר בניהול הליכים משפטיים סבוכים וממושכים, ומעבר לכך קיימות הוצאות גדולות מאוד על כל מה שסובב את ניהולו של ההליך אך אינו קשור באופן ישיר לניהולו. המצב שאליו נקלעו בני המשפחה גוזל מהם זמן רב ומשאבים רבים, פיזיים ונפשיים, ויש לכך השפעה ישירה גם על מצבם הכלכלי".

משפחתו של האזרח האריתראי הגישה לאחרונה תביעת ענק בגובה של מיליוני שקלים כנגד המדינה, חברת האבטחה שפעלה במועד הפיגוע בתחנה המרכזית, הקב"ט שירה בו והנאשמים בתיק הפלילי וביניהם החייל. כיצד אתם נערכים לכך?

"בימים אלו ממש נכתב כתב ההגנה בתביעה זו על ידי עו"ד פנינה רחמימוב-ברקאי שמייצגת את החייל בהליך האזרחי, ואנו סמוכים ובטוחים כי כתב ההגנה יבהיר באופן הברור ביותר כי אין בתביעה האזרחית נגד החייל ולא כלום".

rivki@besheva.co.il