עיריית ירושלים וארגון שמאל במיזם אחד

ארגון שמאל המקיים לא מעט מאבקים נגד בנייה שמבצעת עיריית ירושלים ונגד חשיפת עברה היהודי של העיר, שותף למיזם תיירותי של העירייה.

שמעון כהן - ערוץ 7 , י"ט באלול תשע"ו

הרובע היהודי
הרובע היהודי
צילום ארכיון: קובי פינקלר

ארגון השמאל 'עמק שווה' שניהל מאבקים ציבוריים הסברתיים ומשפטיים נגד הבנייה בירושלים ונגד חשיפת עברה היהודי-ארכיאולוגי של העיר שותף למיזם לו שותפה... עיריית ירושלים עצמה.

המיזם הוא 'בתים מבפנים'. הוא מתקיים החל מהיום (חמישי) ועד השבת הקרובה, ובו נחשפים מבקרים ותיירים לעברם של מבנים ברחבי העיר. שורת ארגונים עומדת מאחורי המיזם הנפרס על פני ירושלים כולה.

בין הארגונים ניתן למצוא את רשות העתיקות, החברה לפיתוח ירושלים, עיריית ירושלים ועוד, ומנגד בין המדריכים השותפים למיזם ניתן למצוא את מדריכי ארגון השמאל 'עמק שווה' שבאחרונה דווח ארוכות אודות מאבקיו נגד הפעילות הארכיאולוגית בעיר דוד כמו גם מאבקיו המשפטיים נגד מיזמים ארכיאולוגיים החושפים ברחבי יהודה ושומרון את עברו היהודי של המקום.

בערב חג הפסח האחרון נחשף ע"י ארגון 'לך ירושלים' סרטון הסברה מטעם התנועה האסלאמית הטוען שישראל חופרת מתחת לאל אקצה, טענה שכידוע הובילה לא מעט מחבלים לביצוע פעולות הטרור שלהם במרוצת השנה האחרונה.

בסרטון זה התראיין הארכאולוג הראשי של ארגון "עמק שווה" וחיזק את הטענה שכאילו אכן ישראל מבצעת חפירות מתחת לאל אקצה. ב'לך ירושלים' מביעים צער על כך ש"במסגרת פרויקט יפה שעורכת עיריית ירושלים ובו נפתחים אוצרותיה ובתיה הקסומים של העיר ירושלים בפני הציבור עורכת התנועה הקיצונית 'עמק השווה' סיורים במתחם בית הקברות המוסלמי בממילא.

''בסמוך לאותו מתחם נבנה בימים אלו מוזאון הסובלנות שכנגד בנייתו יצאה ארגון 'עמק השווה' ואף פנו לבג"ץ בטענות שישראל ועיריית ירושלים פוגעות ברגשות המוסלמים במטרה לפגוע ולערער על זכותה של ישראל".

יו"ר 'לך ירושלים', מאור צמח, רואה במעורבותם של מדריכי 'עמק שווה' במיזם אבסורד שאינו גדול ממנו, כלשונו, "שארגון 'עמק השווה', אשר התנגד לבניית מוזיאון, עורך סיורי הסברה במתחם במימון עיריית ירושלים ויוצא כנגד עיריית ירושלים, הכיצד?", הוא שואל.

מעיריית ירושלים נמסרה תגובת מיזם 'בתים מבפנים': "פרויקט ״בתים מבפנים״ הינו פרויקט אדריכלי בינלאומי אשר פועל במדינות רבות בעולם, כאשר בארץ מפעילים את הפרויקט זכיינים בירושלים ותל אביב.

''כחלק מהפרויקט נערכים מאות סיורים בבתים בירושלים כאשר הדגש הוא על התחום האדריכלי, ארכיאולוגי ואקדמי וללא תשלום, כדי לחבר את המבקרים למורשת האדריכלית והארכיטקטונית של הבירה. אין בפרויקט נגיעה פוליטית או הזדהות עם אי אלו הלוקחים חלק בפרויקט".