רחבעם זאבי הי"ד
רחבעם זאבי הי"דפלאש 90

שלושה ממפקדי חטיבת הראל שלחו מכתב לראש ממשלה בנימין נתניהו ולשר לענייני ירושלים זאב אלקין, ובו הביעו את מחאתם על ההחלטה לקרוא לאתר שער הגיא על שמו של רחבעם זאבי הי"ד.

מדובר באלופים במיל' ראש אגף האפסנאות עמוס חורב וראש המוסד לשעבר ואלוף פיקוד הדרום צביקה זמיר יחד עם תא"ל במיל' מוטקה בן פורת, כך דווח בערוץ 10.

"אנחנו, מפקדי חטיבת פלמ"ח הראל במלחמת העצמאות, דורשים לבטל את החלטת הממשלה להנציח את מורשתו של אלוף זאבי", כתבו האלופים.

עוד כתבו השלושה במכתבם כי "חאן שער הגיא נמצא במרכזו של פארק רבין שמנציח את לחימתה של חטיבת הראל במלחמת העצמאות. במחיר דמים קשה, שגבה את חייהם של 431 לוחמי החטיבה, פרצנו את המצור על ירושלים".

"לא נסכים ששער הגיא, שהוא השער לירושלים בירתנו, יהפוך לסלע מחלוקת ומאבקים פוליטיים, גם לא נוכל לעולם להסביר זאת למשפחות חברינו שנפלו בהגנת השיירות", הוסיפו. "יתרה מכך, ומהיכרות אישית עם זאבי, אשר כאמור לא לחם בגזרה זו, אנו בטוחים כי לא היה נותן להפוך מרחב זה, בואך ירושלים, למקום של מחלוקת ציבורית".

המשורר חיים גורי הצטרף למפקדי ולוחמי חטיבת הראל בהפגנתם נגד ההחלטה להנציח את גנדי בשער הגיא.

גורי, שכתב את השיר המפורסם 'באב אל וואד', סיפר לרשת ב' כי היה בהלם כששמע על ההחלטה. "יש בארץ כל מיני שיגעונות. גנדי נרצח ע"י ערבים בירושלים וזכה בכבוד לאומי. לא היה חסר לו כבוד וגם לא החסירו ממנו. ההנצחה בשער הגיא זה מכוער ומגוחך משום שזה נראה כמו עוד תוספת של כבוד".

"הוא הרי לא לחם שם. זו הייתה חטיבה שהובילה את מספר הקורבנות הגדול והקשה ביותר. האנשים האלה לחומי בלי הרף. מה העניין של ההנצחה? זה עניין פוליטי בכלל? זה גיחוך ופגיעה במורשת", ציין גורי בראיון והוסיף "יש בזה ריח פוליטי גועלי".

יושב ראש המועצה להנצחת השר רחבעם זאבי, אריאל סנדר, אמר ל"קול ישראל" כי מדובר בעוד דרך להשמיץ שר שנפל על משמרתו, כהגדרתו. בתגובה על הביקורת על שזאבי לא השתתף כלל בקרבות בדרך לירושלים, אמר סנדר כי הממשלה היא שהחליטה על מקום ההנצחה, וכי לא מדובר בקצין הבכיר הראשון שמקום הנצחתו אינו המקום שנלחם בו.