נתניהו: האו"ם הפך לפארסה מוסרית

ראש הממשלה נתניהו נאם בעצרת האו"ם בניו יורק: "הילד הפלסטיני שומע את היועץ של אבו מאזן דוחק בפלסטינים לשסף גרונות של ישראלים".

יוני קמפינסקי, ניו יורק , י"ט באלול תשע"ו

ראש הממשלה בנימין נתניהו נאם הערב (חמישי) בעצרת האו"ם בניו יורק. הנאום הועבר בשידור חי בערוץ 7.

"מה שאני עומד לומר יכניס אתכם להלם", פתח נתניהו את נאומו, ''לישראל יש עתיד ורוד באו''ם, אני יודע שלשמוע את זה ממני זה ודאי מפתיע אתכם כי שנה אחרי שנה עמדתי בדוכן הזה והטחתי האשמות באו''ם על ההטיה נגד ישראל.

"הגיעה לאו''ם כל מילה, כל ביקורת, על הבושה שבעצרת הכללית שבשנה שעברה עלו עשרים הצעות החלטה נגד ישראל הדמוקרטית, וסך הכל שלוש החלטות נגד כל מדינה אחרת בכדור הארץ", תקף ראש הממשלה.

''ומה לגבי המועצה לזכויות אדם? בכל שנה היא מגנה את ישראל יותר מכל המדינות בעולם יחדיו. כשנשים נאנסות ונרצחות ונמכרות לעבדות בכל העולם, מי המדינה היחידה שהוועדה של האו''ם לעניין נשים מגנה? כן, ניחשתם נכון, ישראל".

"האו"ם החל ככוח מוסרי והפך לפארסה מוסרית", תקף נתניהו וסיפר כי "יותר ויותר מדינות באסיה ובאמריקה הלטינית רואות בישראל פרטנר חזק בקרב מול הטרור, פרטנר לפיתוח טכנולוגיות של המחר''.


יותר ויותר מדינות באסיה ובאמריקה הלטינית רואות בישראל פרטנר חזק בקרב מול הטרור, פרטנר לפיתוח טכנולוגיות של המחר
ראש הממשלה אמר כי לישראל יש יחסים דיפלומטיים עם יותר מ-160 מדינות, ''והקשרים האלה הופכים לנרחבים יותר ולעמוקים יותר תמיד".

לדבריו מדינות רבות מעריכות את יכולותיה הביטחוניות של ישראל ואת החדשנות שלה בחקלאות, בריאות, מים ובתחומים נוספים. "ממשלות משנות את יחסן לישראל כי הן יודעות שישראל יכולה לעזור להן להגיע לעמים שלהן, להאכיל אותם ולשפר את חייהם", סיפר נתניהו והזכיר את ביקורו האחרון באפריקה.

"אבל עכשיו אפתיע אתכם אפילו יותר", המשיך ראש הממשלה את נאומו. ''השינוי הגדול ביותר ביחס לישראל מתרחש במקום אחר, בעולם הערבי".

לדבריו הסכמי השלום עם מצרים ועם ירדן הם עוגנים של יציבות במזרח תיכון לא יציב. ''אני מוכרח לומר לכם, בפעם הראשונה בחיי יש הרבה מאוד מדינות באזור המכירות בכך שישראל אינה האויב. הן מכירות בכך שישראל היא בת בריתן.

נתניהו בנאומו
צילום: קובי גדעון, לע"מ

''האויבים המשותפים שלנו הם איראן ודאעש, ושגשוג ושלום הם המטרה המשותפת שלנו. בשנים הבאות נעבוד יחד בגלוי כדי להשיג את המטרות האלה. היחסים הדיפלומטיים שלנו עוברים מהפכה. במהפכה הזו אנחנו לא שוכחים שהקשר העמוק ביותר שלנו הוא עם ארה"ב, המדינה הנדיבה והחזקה ביותר עלי אדמות".

נתניהו הדגיש כי הקשר בין ישראל לארה"ב לא ניתן לערעור. "האו"ם אולי מגנה את ישראל, אבל ארה"ב תומכת בישראל, ואבן יסוד של התמיכה הזו היא התמיכה העקבית של ארה"ב בישראל באו"ם. אני מעריך
גבירותיי ורבותיי, ישראל מוכנה ואני מוכן לנהל משא ומתן בכל נושא, אבל על דבר אחד לעולם לא אנהל משא ומתן – על זכותנו למדינה יהודית אחת ויחידה
את התמיכה של אובמה במדיניות האמריקנית העקבית הזו".

"אובמה הצהיר בצדק על הבמה הזו שהשלום לא יבוא מהחלטות באו"ם. אני מאמין שלא רחוק היום שבו ישראל תוכל לסמוך על הרבה מאוד מדינות שיעמדו לצדה באו"ם. היום הזה שבו שגרירים של מדינות רבות מגנים את ישראל באופן אוטומטי עומד להיגמר", הכריז ראש הממשלה.

הוא הזכיר את אמירתו של אבו מאזן ולפיה צריך לתבוע את בריטניה על הצהרת בלפור, והציע לפלסטינים לתבוע את איראן שאפשרה לעם ישראל לבנות בית מקדש בירושלים. "הפלסטינים מסרבים להכיר בזכויות שלנו - הסכסוך הזה הוא לא על התנחלויות והוא מעולם לא היה. הסכסוך הזה התנהל עשרות שנים לפני שקמה התנחלות אחת.

"הודה ושומרון היו בידיים ערביות וגם אז הם תקפו שוב ושוב. גם כשפינינו את כל ההתנחלויות מעזה - לא קיבלנו שלום, אלא קיבלנו אלפי טילים שנורו אלינו. מבחינת הפלסטינים ההתנחלויות האמיתיות הן חיפה, יפו ותל-אביב".

לדבריו את סוגיית ההתנחלויות יש לפתור במשא ומתן ישיר, ''אבל הסכסוך הזה תמיד היה לגבי עצם קיומה של המדינה היהודית, בכל גבול שהוא.

"גבירותיי ורבותיי", הדגיש, ''ישראל מוכנה ואני מוכן לנהל משא ומתן בכל נושא, אבל על דבר אחד לעולם לא אנהל משא ומתן – על זכותנו למדינה יהודית אחת ויחידה", אמר נתניהו וזכה למחיאות כפיים. "וואו, מחיאות כפיים ארוכות לראש ממשלה ישראלי. השינוי הגיע מהר משחשבתי", הגיב.

נתניהו בנאומו
צילום: קובי גדעון, לע"מ

בשלב זה עבר ראש הממשלה לדבר על ההסתה של הרשות הפלסטינית לטרור נגד יהודים. "זה קורה כל יום, כל הזמן", אמר נתניהו. "זו התעללות בילדים. דמיינו את ילדיכם עובר שטיפת מוח. אנחנו לא עושים את זה - אנחנו מחנכים את ילדינו לשלום".

ראש הממשלה סיפר כי ביקר את הילד אחמד דוואבשה שעות לאחר שמשפחתו הותקפה בכפר דומא. "ילד קטן, תינוק למעשה שנכווה קשות. אחמד היה קורבן של מעשה טרור נורא שבוצע על ידי יהודים. אין מילים להביע נחמה למשפחתו, אבל כשעמדתי לצד מיטתו אמרתי לדודו - 'זה לא העם שלנו, זו לא דרכנו', ואז הוריתי על צעדים חריגים כדי שמי שייפגע בו יעמוד לדין, והיום האנשים שמואשמים ברצח משפחת דוואבשה נמצאים בכלא''.

לדבריו, עובדה זו מדגימה את ההבדל בין היהודים לערבים. ''אז אני פונה לאבו מאזן – יש לך בחירה, אתה יכול לעודד שנאה כמו שעשית היום או להתמודד סוף סוף עם השנאה ולעבוד אתנו כדי לבסס שלום".

"אני יודע שרבים מכם הרימו ידיים, אבל אני רוצה שתדעו - אני לא הרמתי ידיים. אני עדיין מאמין בפתרון של שתי מדינות לשני עמים". ראש הממשלה הזמין את אבו מאזן לנאום במשכן הכנסת ואמר כי ישמח לנאום בפרלמנט הפלסטיני ברמאללה.

על איראן ותוכנית הגרעין שלה אמר נתניהו "האיום שאיראן מהווה לכולנו לא חלף - הוא עדיין לפנינו. בשנים הקרובות חייב להיות מאמץ מיוחד להדיפת הטרור של איראן". הוא הדגיש כי ישראל לא תאפשר לאיראן לעולם להשיג נשק גרעיני.

ראש הממשלה איחל רפואה שלמה לנשיא לשעבר שמעון פרס, אותו הגדיר כאחד המנהיגים המוערכים ביותר. "רפואה שלמה, שמעון'', אמר נתניהו בעברית.

נתניהו סיים את נאומו בתקווה ש"ישראל תכונן שלום בר קיימא עם כל השכנות שלה. אפילו באו"ם ישראל באופן בלתי נמנע תקבל את המקום שמגיע לה בין האומות".