"אני רואה אדם, הנאשם רואה חזיר"

בית משפט השלום בירושלים גזר 8 חודשי מאסר בפועל על השיח' עומר אבו סארא בגין הסתה לאלימות ופרסום הסתה לגזענות בהר הבית.

שלמה פיוטרקובסקי - ערוץ 7 , כ"ב באלול תשע"ו

"אני רואה אדם, הנאשם רואה חזיר"-ערוץ 7
מקום ההסתה. מסגד אל אקצא
צילום: Nati Shohat/FLASH90

שופט בית משפט השלום בירושלים, שמואל הרבסט, גזר הבוקר (ראשון) עונש של שמונה חודשי מאסר בפועל ו-6 חודשי מאסר על תנאי, על השיח' עומר אבו סארא, שהורשע בעבירות הסתה.

מגזר הדין עולה כי בחודש נובמבר 2014 נאם השיח' בהר הבית ואמר בין היתר, "אני אומר זאת ליהודים כי הגיע הזמן לשחוט אתכם, הגיע הזמן להילחם בכם, הגיע הזמן להרוג אתכם, ואנחנו מוכנים לזאת בעזרת האל אנחנו המוסלמי הצדיקים".

"אנחנו ממתינים לרגע שבו יתחיל מועד השחיטה", הוסיף השיח', "מתי שיגיע יום זה, יום השחיטה, אנחנו נשחט אתכם ולא ניתן לכם רחמים, ביום זה אלוהים, תקרב יום זה, תקרב יום הריגתם, תקרב יום הלחימה, אלוהים תקרב יום השחיטה, אלוהים תקרב יום טיהור האקצה מהגאלים שלה...".

הנאום הוסרט בווידאו והועלה ליוטיוב. בערוץ היוטיוב רשומים 2,174 חברים ונצפה ברשת עד להגשת כתב האישום 399 פעמים.

בגזר הדין ציין השופט הרבסט את חומרת הדברים ובין היתר קבע כי נשיאת הנאום דווקא בהר הבית מוסיפה משנה חומרה לדברים.

בסיום גזר הדין כתב השופט, "מביט אני בנאשם ורואה מולי אדם, חבל עד מאד שמביט הוא בי ורואה דמות של קוף או חזיר אשר דינו להיות מושמד ללא רחמים. חבל".

נציין כי לפני כשנתיים הוגשה תלונה נגד השיח' בידי עו"ד חור ניזרי מטעם ארגון חוננו, בשמו של יהודה גליק שבנתיים הפך לחבר כנסת, וזאת זמן קצר לאחר ניסיון ההתנקשות בו. בעקבות התלונה נעצר ונחקר אבו סארא והבוקר כאמור נגזר דינו.

בארגון בירכו על הטיפול בתלונה והכנסתו של השייח לבית הסוהר אך מתחו ביקורת על זמן המאסר הקצר. "על המקרה הזה נאמר מעט מדי ומאוחר מדי. אנו אמנם שמחים ששייח שהסית לרצח יהודים יכנס למאסר, אולם תמוה כיצד נגזר עליו עונש קל יחסית למרות שלדברי ההסתה שלו ישנם נאמנים רבים ויתכן מאוד כי גרמו לפגיעה ביהודים, וזאת כאשר צעיר יהודי כמעט ללא השפעה, שהורשע בהחזקת מסמך כנגד ערבים שלא הופץ, נשלח לשנתיים מאסר".

בארגון מוסיפים, "אנחנו רואים תוצאות להגשת התלונות בידי הארגון בגין הסתה ופגיעה ביהודים וזהו השייח' השני שנעצר ונשלח למאסר בעקבות תלונות הארגון. לצערינו מתברר כי כאשר מדובר בהסתה כנגד יהודים ישנו צורך שאזרחים וארגונים שונים יגישו תלונה ויסייעו למערכות לבצע את תפקידם, ואנו מקווים כי מדיניות זו תשתנה וכי המשטרה והפרקליטות יבצעו את מלאכתן נאמנה".