משפט אזריה
מנכ"ל מד"א על דוכן העדים

מנכ"ל מד"א אלי בין מעיד מטעם ההגנה. "הנוהל היה שלא ניגשים למפגע אם יש חשש למטען. נהג האמבולנס עופר אוחנה לא ננזף".

ידידיה בן אור , כ"ב באלול תשע"ו

אלי בין
אלי בין
צילום: פלאש 90

מנכ"ל מד"א, אלי בין, עלה בצהריים (ראשון) על דוכן העדים, כעד נוסף מטעם ההגנה במשפטו של החייל אלאור אזריה המואשם בהריגת מחבל פצוע בחברון.

בראשית העדות הגישה ההגנה את דו"ח הבדיקה שערכה מד"א על פי הנחייתו של בין. לשאלת הסנגור השיב בין כי הדו"ח נערך בעקבות טענות שעלו אחרי האירוע על התנהלות מד"א.

בין הוסיף עוד כי חלק מהדיווחים בתקשורת על מה שהתרחש באירוע לא תאמו את הדיווח שהגיע מצוותי מד"א שפעלו במקום ולכן בוצע התחקיר והופקו הלקחים.

התובע התנגד להמשך עדותו של בין מאחר שהוא לא היה באירוע ולא השתתף בתחקיר, אולם בסופו של דבר הוסכם כי ההגנה תהיה רשאית לשאול את בין שאלות עובדתיות.

בהמשך העדות ציין בין כי עד לאירוע בחברון הנוהל היה ברור ולפיו לא ניגשים לטפל במפגע עד שהוא לא זוכה, כלומר נבדק על ידי חבלן, או שהוסר חשש ממטען. בין ציין כי מבחינת מד"א אין קביעה לפיה מחבל דוקר לא יכול להפעיל מטען.

בין הוסיף כי בעקבות האירוע בחברון התקיימו דיונים עם גורמי הצבא כולל פגישה עם אלוף הפיקוד בה סוכם על שינוי הנהלים, כך שהטיפול במחבלים שנפצעו יתחיל לאחר בדיקה שיערכו החיילים בשטח.

מנכ"ל מד"א נשאל גם על מתנדב מד"א תושב חברון עופר אוחנה, והבהיר כי אוחנה לא ננזף. בין הדגיש כי אוחנה טיפל גם במחבלים שנפגעו, כולל ביום שישי האחרון, וכי מדובר על "מתנדב עם הרבה זכויות שהציל הרבה אנשים".

לאחר סיום החקירה על ידי הסנגור נשאל בין על ידי התובע אודות הפגישה בינו ובין אלוף הפיקוד, והתבקש להתייחס לביקורת שמתח אלוף הפיקוד על כך שלא ניתן טיפול רפואי למחבל שלא היווה סכנה. בין השיב כי האלוף אמנם מתח ביקורת אך "אני עם כל הכבוד לא הסכמתי איתו".

בהמשך אישר בין לשאלת התובע כי מתח במהלך הפגישה ביקורת על התבטאויות שנשמעו במרחב הישוב היהודי בחברון. עם זאת הדגיש בין כי אין קשר בין הביקורת המוצדקת לבין השאלה האם הצוותים בשטח פעלו כראוי, והם אכן פעלו כראוי