קלינטון וטראמפ
קלינטון וטראמפ צילום: רויטרס

לקראת העימות הראשון בין הילארי קלינטון ודונלד טראמפ מנתח חוקר העימותים האמריקאיים מזה שנים רבות, ד"ר ברוך לשם, ביומן ערוץ 7 את הצפוי להתרחש בעימות המותיר את אמריקה ולמעשה את העולם כולו דרוכים.

לדבריו מוצא ד"ר לשם, איש החוג לפוליטיקה ותקשורת במכללה האקדמית הדסה י-ם, קווי דמיון לא מבוטלים בין העימות הנוכחי ובין העימות הטלוויזיוני הראשון שנערך לפני 56 שנה.

ד"ר לשם מציג את ההבדלים בין שני המתמודדים כדומים להבדלים שהיו אז לפני עשרות שנים והעניקו לקנדי את הניצחון:

"בעימות הזה הם מתמודדים מול עצמם ופחות מול היריבים שלהם. לדונלד טראמפ יתרון טלוויזיוני בלתי רגיל. הוא חית טלוויזיה. כבר הרבה שנים הייתה לו סדרת ריאליטי 'המתמחה' והוא מקרין עוצמה אישית, יש לו כריזמה טלוויזיונית והוא מייצר בקלות שורות מחץ.

"הבעיה שלו היא הוא עצמו. האם יוכל להוכיח מזג נשיאותי. כולם מתייחסים אליו כמו אל רוטווילר שנושך כל מי שנמצא בסביבה ואנשים ישאלו אם הוא יכול לנהל מדינה גדולה כמו ארה"ב".

"מהצד השני קלינטון בעלת נוכחות דלה ומייאשת. היא מאוד חכמה ודעתנית אבל היא לא מסוגלת לייצר חום אנושי שמועמד כוכב יכול לייצר. בעימות שלה עם אובמה ב-2008 בפריימריז, אחד המנחים אמר לה, הילרי, אנשים מעריכים אותך אבל לא מחבבים אותך. הבעיה בטלוויזיה היא שצריך לחבב אותך", אומר ד"ר לשם ומציין כי מן העבר השני מציגה קלינטון את הניסיון שלה כסנטורית ושרת חוץ.

כשנשאל ד"ר לשם אם משמעות הדברים היא אמירה כלפי העם האמריקאי שמשתכנע מכריזמה טלוויזיונית ועשוי להעדיף אותה על פני ניסיון ארוך שנים, הוא משיב ואומר כי תשובה שאינה נגררת לפופוליזם מחייבת לחזור אל העימות ההוא בין קנדי לניקסון ולגלות כי "הציבור חכם יותר. קנדי נחשב לסנטור חסר ניסיון ולא רציני שלא התבלט בחקיקה ולעומתו ניקסון סגן נשיא עם יכולת שיחה עם הרוסים והסינים, והנה הופיע קנדי עם כריזמה ועוצמה טלוויזיונית ואחר כך התברר שהוא אחד הנשיאים הטובים".

"גם טראמפ הוא לא מה שהיה לפני כמה חודשים. הוא כבר ניצח את כל היריבים שלו במפלגה הרפובליקנית. כנראה שיש בו משהו שהצופים מזהים בו והפרשנים עדיין לא זיהו בו. הציבור מסתכל אליו ואומר אם הוא סומך או לא, מעריך או לא. זו לא בדיוק ההופעה אלא גם הנוכחות".

כשהוא עובר לשלב ההערכות לגבי מה שצפוי בעימות אומר ד"ר לשם כי "טראמפ צריך לקחת כדורי הרגעה, להיות שקול, להפסיק עם ההתנפלויות שלו על מיעוטים ועל אחרים, להוכיח קור רוח ושליטה עצמית, ובעיקר להוכיח לציבור האמריקאי שמדובר באדם שמסוגל לנהל את המדינה הגדולה בעולם.

"מצד שני הילארי קלינטון מודעת לבעיות שלה. יש לה את בעיית ההתמוטטות ואנשים שואלים אם היא כשירה פיזית להתמודד עם תפקיד תובעני כל כך. תיקח כדורי מרץ. נראה אותה בהופעה אנרגטית. היא תסתער על התפקיד והמועמד ובעיקר תנסה להוציא את טראמפ משיווי משקלו.

"אנשיה של קלינטון יודעים שהשיטה של טראמפ היא להיראות שקול והם ינסו לגרור אותו לפרובוקציות שלו, להזכיר לו את האמירות הקיצוניות שלו, את ההתנפלויות שלו על מיעוטים. היא תנסה לחמם אותו כדי שיחזור להיות עצמו".

להערכתו של ד"ר לשם אם יידע טראמפ לשלוט בעצמו הוא ינצח בשל יתרונותיו במדיה הטלוויזיונית.

באשר למצבה הבריאותי של קלינטון אומר לשם כי "זה מבחן הצופה שלא צריך פרשנים והסברים. הצופה שואל אם המועמד יציב בריא, האם הוא מתפקד ויחזיק מעמד. כבר מדברים על הסגן שלה כנשיא בעוד כמה חודשים... זהו המבחן הגדול של העימות.

"הציבור ישפוט ויבדוק אם יש לה את האנרגיות לתפקיד כאשר מולה מועמד שהוא בן גילה ועם זאת מקרין עוצמה של שחקן פוטבול. זה יהיה מבחן של נוכחות פיזית. אין ויכוח לגבי ניסיונה של קלינטון, אבל יבחנו גם את נושא היכולת להתמודד פיזית עם התפקיד".

לשם מעריך כי לעימות הראשון בסדרת העימותים יהיה ערך מוסף, וגם כאן הוא שב אל ההיסטוריה האמריקאית, אל עימות קנדי ניקסון, עימות ששודר גם ברדיו וגם בטלוויזיה.

"נערכו סקרים שאמרו שמי שראה בטלוויזיה אמר שקנדי ניצח ומי ששמע ברדיו אמר שניקסון ניצח. כלומר שההופעה היא המסר וקנדי הצליח להוכיח הופעה נשיאותית. היו ארבעה עימותים ובשלישי ניקסון ניצח אבל זה היה מאוחר מדי. אם טראמפ יוכיח שהוא נראה כמו נשיא הולך ומדבר כמו נשיא אז הוא נשיא. אם הוא יצליח בראשון קלינטון תצטרך לרדוף אחריו. שישה אחוזים יש כיום לטובת קלינטון. זה היה גם היתרון של ניקסון מול קנדי והוא סגר אותו בעימות הראשון".