רבותיי, ההיסטוריה חוזרת. הניצחון הגדול ביותר בדרבי התל אביבי לזכות מכבי תל אביב, היה אי שם בשנת 1970, כשזו ניצחה בתוצאה 5:0 את הפועל המוכה והחלשה משערים של גיורא שפיגל הגדול שכבש שלושער, ושערים נוספים של בכר ועסיס.

46 שנים חלפו, מאמנים התחלפו, שחקנים רבים עברו בין הקבוצות, והתוצאה? חד צדדית. 5:0 מהדהד לזכות מכבי ת"א הערב (ראשון) באצטדיון החדש שבנתניה בדרבי הראשון לעונת 2016/17. תבוסה, השפלה, מכה קשה. כל מילה שתיכתב ותאמר תהיה נכונה.

הפועל הגיעה למשחק עם ציפיות גדולות לאחר חילופי המאמנים ונראה שמעולם המשפט "כגודל הציפיות כך גודל האכזבות" לא היה נכון וכואב כל כך.

בהפועל תל אביב באמת האמינו כי חילופי המאמנים יעשו את העבודה ויעירו את השחקנים האדומים מפתיחת העונה הגרועה שלהם במהלכה עדיין לא צברו ולו ניצחון אחד העונה. אז חשבו. מסתבר, שמול קבוצה טובה כמו מכבי ת"א, גם חילופי המאמנים לא עובדים.

ארבעה ימים לפני משחק הדרבי התל אביבי הודיע אלי גוטמן כי הוא מעביר את מפתח אימון הקבוצה לגיא לוזון שחזר לקנדציה נוספת במועדון האדום של תל אביב, לאחר שב-2007 פוטר ממנה כעבור 11 מחזורים בלבד. לוזון שבקדנציה הקודמת שלו בקבוצה האדומה השיג ניצחון אחד בלבד, בדרבי התל אביבי, האמין כי גם הפעם הוא יכול לעשות זאת. אז האמין.

גל שיש ואביחי ידין, שני השינויים של לוזון בהרכב הקבוצה, הם אלה שנתנו את האות לחגיגות הצהובות. גוטמן? הוא יצא גדול, כי בסוף אם יישאל יוכל לומר בגאווה: דרבי אחד בלבד הפסיד כמאמן הפועל ת"א.

במכבי קראו את הכותרות שלוזון הכניס טירוף. אפילו לוזון לא הבין כי הטירוף שהכניס היה במכבי דווקא.

וכך כשטל בן חיים החלוץ בכושר הבקעה נדיר ביותר, יותר גבוה אפילו משל ההוא שעבר לסין, זהבי שמו, כל מה שנותר להפועל תל אביב הוא לקוות שהקבוצה לא תתפרק ושמחר כבר לא יבוא מאמן אחר.

5:0 מהדהד. בדרבי הראשון לעונה. היסטוריה.

כאמור, האדומים הגיעו למשחק במוטיבציית שיא אחרי הגעתו של גיא לוזון, אבל טעות קשה בהגנה האדומה כבר לאחר 5 דקות של משחק, הפכו את המוטיבציה לכאוס. נוסא איגייבור ניצל טעות קשה של גל שיש כדי לכבוש מקרוב את הראשון ולא האחרון במשחק.

הצהובים שלטו ללא תחרות בקצב המשחק, ואל המחצית השניה עלו חדים יותר, נחושים יותר, וטובים הרבה יותר. טעות נוספת של הגנת האדומים, הפעם של אביחי ידין, בדקה ה-56 סידרה לטל בן חיים החלוץ שער נוסף העונה בליגת העל שבכדורגל ושער שני לזכות המכבים במשחק.

בן חיים לא עצר וכעבור 9 דקות השלים צמד עם שער אדיר ממרחק, מה שהיה לשערו השמיני ב-6 מחזורים. מספרים שאפילו ערן זהבי הגדול לא הגיע אליהם. נמצא היורש?

מסכת השערים לא הסתיימה. החלוץ האיסלנדי שהגיע כהבטחה גדולה וכבר פרע את חובו עם שער ראשון בליגה, וידאר קיארטנסון עשה זאת שוב גם הערב ולא בפעם האחרונה כשכבש את השער הרביעי לזכות המכבים אחרי מבצע אישי יפה מאוד. את החמישי והאחרון כבש גם כן החלוץ האיסלנדי שהינו הרכש היקר ביותר בתולדות הקבוצה הצהובה, כשנגח את הכדור מהבעיטה החופשית של סקאריונה אל תוך שערם של האדומים בדקה ה-83 וקבע שחזור ההיסטוריה - 5:0 חד צדדי בדרבי התל אביבי.