הוקפאה רפורמת החשבוניות בענף הסלולר

ח"כ כבל: הרפורמה היתה פוגעת בלקוחות חלשים, לקוחות עם נגישות מוגבלת לאינטרנט דוגמת קשישים, חרדים ועוד

חיים לב - ערוץ 7 , כ"ג באלול תשע"ו

אילוסטרציה
אילוסטרציה
יוני קמפינסקי

בעקבות פניית יו"ר ועדת הכלכלה ח"כ איתן כבל (המחנה הציוני) הקפיא שלמה פילבר, מנכ״ל משרד התקשורת, את ההמלצה לרפורמת החשבוניות בענף הסלולר.

בחודש החולף פרסם משרד התקשורת כי במסגרת הרפורמות המתוכננות בענף יכנס סעיף אשר יחליף את דרך שליחת החשבונית החודשית ללקוח מחברות הסלולר.

כזכור כיום לקוח צריך להסכים אקטיבית לקבלת חשבונית באימייל, אחרת הדיוור נעשה במכתב מודפס ובדואר רגיל. אילו הרפורמה הייתה מתקבלת אזי חברות התקשורת יכלו לבחור לשלוח ללקוח חשבונית באמצעי אלקטרוני, אלא אם נמסרה התנגדות אקטיבית של הלקוח.

בעקבות הפרסומים פנה יו"ר ועדת הכלכלה למנכ"ל משרד התקשורת שלמה פילבר כדי לעצור את ההמלצה.

לאחר הדיווח על הקפאת הרפורמה כתב כבל כי "אחרי שכבר חשבנו שהגענו ליחסים הוגנים מול חברות הסלולר הגיע הניסיון הזה שהיה מהווה פגיעה בלקוחות חלשים, לקוחות עם נגישות מוגבלת לאינטרנט, קשישים, חרדים ועוד. אני רוצה לברך את מנכ"ל משרד התקשורת שנענה לקריאתי ואני סמוך ובטוח שהקפאת הטיפול תיטיב עם מאות אלפי לקוחות בישראל שאינם מורגלים באורח החיים הדיגיטלי".

לפני כשבועיים פנה גם ח"כ אורי מקלב (יהדות התורה) למנכ"ל משרד התקשורת שלמה פילבר והתריע בפניו, "מדובר בשינוי משמעותי לרעת הצרכנים המגלם פוטנציאל לפגיעה ממשית בציבור הצרכנים".

"לו יתקבל השינוי המוצע, מנויים רבים לא יבינו את משמעות אי התגובה לפניית ספקיות התקשורת, או יוטעו לחשוב שאם הם אינם משיבים לפנייה יישאר המצב הקיים על כנו וימנעו מלהשיב לפנייה, מה שיאפשר לחברות לפעול כרצונם ולבחור את דרך המשלוח העדיפה עליהם", הוסיף מקלב.

בדבריו רמז מקלב כי ישנן אוכלוסיות, למשל האוכלוסיה החרדית שחלקה אינו מחבר לרשת האינטרנט ואינה מחזיקה בדואר אלטרוני, שעלולות להיפגע מהמהלך.

"לא יכול להיות כי משרד התקשורת יוביל מהלך כה אנטי-צרכני, אשר עלול לגרום שמידע כספי, מהותי וחיוני לא יגיע בפועל לידיהם של צרכנים רבים ויקפח את זכותם הבסיסית לדעת בגין אילו שירותים הם מחויבים, מה נעשה בכספם, ואת האפשרות לפקח באופן אפקטיבי על המתרחש בחשבונותיהם", הוא טוען.

כאמור, מנכ"ל משרד התקשורת הורה על הקפאת הרפורמה.