טראמפ וקלינטון - ראש בראש

העימות הראשון בין שני המועמדים לנשיאות ארצות הברית, הילרי קלינטון ודונלד טראמפ, נערך הלילה (שלישי) באוניברסיטת הופסטרה בלונג איילנד, ניו יורק.

המועמדים נדרשו לענות על שאלות בעניינים שעל סדר היום האמריקני. תשובותיהם, תנועות הגוף והבעות הפנים אולי היוו כלי נוסף בידי ציבור המצביעים שיסייע להם לבחור בין קלינטון לטראמפ.

100 מיליון צפו ברחבי העולם עקבו אחר העימות שנמשך 90 דקות. שני המועמדים ניסו לשכנע את האמריקנים כי הוא או היא מתאימים לתפקיד הנשיא הבא או הבאה של ארצות הברית.

טראמפ אמר בתחילת העימות, "אנחנו חייבים לדון מחדש בהסכמי הסחר שלנו, ולהפסיק ממדינות לגנוב לחברות שלנו מקומות עבודה. מקומות העבודה שלנו בורחים מהמדינה, הם עוברים למקסיקו, אנחנו מאבדים עבודות טובות".

קלינטון השיבה, "מומחים אומרים שתכנית המיסים שלו (של טראמפ) תגדיל את החובות של המדינה ונאבד מקומות עבודה. על פי התכנית שלי יהיו יותר מקומות עבודה. אני נחושה להניע קדימה את הכלכלה".

טראמפ טען שקלינטון משנה את דעותיה בעקבות הקמפיין שלו. "אין לך תכנית", אמר לה טראמפ. "בטח שיש!", ענתה קלינטון, "זה בספר שלי, אתה מוזמן לרכוש".

"את מתכננת להגדיל מיסים", טען טראמפ, "חברות חדשות לא יכולות לקום ואחרות נופלות. את הולכת להעלות מיסים ואני הולך להוריד אותם".

קלינטון הציעה לקהל לגשת לאתר האינטרנט שלה כדי לראות את "בודק העובדות" שיש שם. "שילכו לאתר לראות איך את תלחמי בדעא"ש" ענה טראמפ בציניות.

"נשמע שאתה מאשים אותי בהתכוננות לעימות. זה נכון, התכוננתי לעימות ולא רק לעימות - אתה יודע למה התכוננתי? להיות נשיאה ואני חושבת שזה דבר טוב".

טראמפ הגיב לדבריה של קלינטון נגד מדיניותו הכלכלית, "תגובה קלאסית לפוליטיקאי, הרבה דברים ואפס מעשים. תאמינו לי שביום שאובמה יעזוב וילך לשחק גולף, יהיו פה דברים לא טובים".

המנחה ביקש מטראמפ להסביר מה קורה עם דיווח העניינים הכספיים שלו וטראמפ הבטיח שהעניין בטיפול אך גם הוסיף וסיפר שהעסק שלו מצליח. "יש לנו מצב במדינה הזאת שצריך לטפל בה, אשחרר את כל דיווחי המס שלי כשהיא תשחרר את כל 33 אלף המיילים שלה (של קלינטון) שהיא מחקה"

קלינטון השיבה לו "במשך 40 שנים כל המועמדים שחררו לפרסום את דיווחי המס שלהם. וצריך לשאול את עצמכם מדוע הוא (טראמפ) לא משחרר את הדיווחים - אולי הוא לא עשיר כפי שהוא אומר, אולי הוא לא נדבן כפי שהוא אומר, אולי הוא לא רוצה שנדע שהוא לא שילם מס פדרלי בכלל חוץ ממה ששילם בעסקי הקזינו. אני חושבת שהוא לא מתלהב שכל המדינה תראה, יש לו משהו שהוא רוצה להסתיר. זה דבר שמגיע לאזרחי ארה"ב לראות, יש משהו שהוא מסתיר".

בעניין פרשת המיילים (קלינטון שלחה לפחות ארבעה מיילים סודיים מחשבון הדואר הפרטי שלה) אמרה קלינטון, "טעיתי כשהשתמשתי במייל פרטי, ולא הייתי חוזרת על זה". טראמפ השיב לה "זו לא טעות. זה היה במכוון".

קלינטון סיפרה שבקהל יש קבלן שבנה עבור טראמפ ולא קיבל ממנו שום תשלום. "אולי לא הייתי מרוצה מהעבודה", ענה טראמפ. "אני שמחה שאבא שלי לא עשה איתך עסקים", המשיכה ועקצה קלינטון.

"יותר מארבעת אלפים איש נהרגו בשיקגו מאז כניסת אובמה לתפקידו", אמר טראמפ בהתייחסות למצב הפשיעה בצל אירועי הירי האחרונים. "צריך לעצור ולמשש חשודים ברחובות", קבע טראמפ, "צריך יחסים יותר טובים, ועל זה אני מסכים עם קלינטון, צריך יחסים טובים בין הקהילה והשוטרים, אבל צריך חוק וסדר".

קלינטון האשימה את דונלד טרמאפ בכך שיזם את מתקפת הסייבר הרוסית. "אני הופתעתי כשדולנד הזמין את פוטין לפרוץ למחשבים אמריקנים. זה מאוד מדאיג שהוא רוצה להיות מפקד הצבא".

"אנו עובדים עם הידידים שלנו במזרח התיכון", אמרה קלינטון, "רבים מהם מוסלמים שדונלד מעליב...על ארצות הברית לעבוד יחד עם קהילות מוסלמיות בבית ובחוץ לארץ, ולא להרחיק אותן".

בתגובה האשים המועמד הרפובליקני, "עבדתם עם המזרח התיכון שנים רבות, והוא עדיין בבלגן מוחלט".

טראמפ התייחס לאיומי הסייבר על ארצות הברית, "דאעש מביסים אותנו במגרש הביתי שלנו, באינטרנט". קלינטון הגיבה כי "על ארצות הברית להתמקד בחיסול ההנהגה של דאעש".

קלינטון הטיחה בטראמפ כי "נשק גרעיני זה האיום המרכזי ואדם שיש לו עור דק, זה מסוכן מאוד שתהיה לו גישה לכך. אדם שיכול להתרגז מציוץ אינו יכול להיות אמון על הנשק הגרעיני", הוסיפה.

טראמפ אמר בעימות הנשיאותי כי הוא שוחח עם ראש ממשלת ישראל, בנימין נתניהו, שאינו "שמח" בעקבות הסכם הגרעין עם איראן. לדבריו, "הבעיה הגדולה ביותר של העולם היא האיום הגרעיני, לא ההתחממות הגלובלית".

טראמפ, אמר במהלך העימות כי מעולם לא תמך במלחמה בעירק, "זה שקר שהפיצה קלינטון". בתגובה ענו לו קלינטון והמנחה כי ישנן כתבות שלו ממספר כלי תקשורת המוכיחים אחרת.

טראמפ העיר בסוף העימות כי החליט שלא לתקוף את משפחתה אך היא בחרה להוציא מיליונים כדי להכפיש אותו. בקרוב צפויים שני עימותים נוספים וארבעים ימים עד לבחירות.

כבישים המובילים לקמפוס נחסמו ביממה האחרונה

כבר יממה לפני העימות נחסמו הכבישים המובילים לקמפוס אוניברסיטת הופסטרה בניו יורק. רק בעלי אישורים הורשו לעבור את המחסומים, לא לפני שעברו בדיקות ביטחוניות קפדניות במיוחד. כוחות משטרה גדולים פרוסים באזור שהוכרז שטח סטרילי.

אלפי עיתונאים מרחבי העולם שהגיעו כדי לסקר את האירוע התכנסו במרכז תקשורת ענק שהוקם בסמוך לאולם שבו מתרחש העימות. גם עמדות השידור של הרשתות המובילות בארצות הברית התמקמו במרכז התקשורת ומעבירות את העימות בשידור חי.

צילום: רויטרס
צילום: רויטרס

מסקר שפרסמה אתמול סוכנות הידיעות בלומברג, טראמפ זוכה ל-43% מהקולות ופותח פער של 2% על המועמדת הדמוקרטית קלינטון, שמקבלת על פי הסקר 41%. עם זאת, בשאלה שנשאלה בסקר לגבי התפקוד הצפוי של השניים בעימות, קלינטון הובילה בהפרש משמעותי של 10%.

49% מהמשתתפים בסקר טענו כי קלינטון תציג את עמדתה בצורה משכנעת הרבה יותר מטראמפ בעוד רק 39% היו מוכנים להמר שדווקא המיליארדר הרפובליקני יהיה זה שישכנע יותר את הציבור.

המגמה בסקרים, כך נראה, נוטה בימים האחרונים לטובת טראמפ - אבל רק באחוזים קטנים, בדיוק כפי שהיה לטובת קלינטון בשבועות האחרונים.

הפרשנים בארה"ב מעריכים כי הנתונים ההפכפכים מלמדים על כך שהקרב בין השניים צמוד למדי - וכל אחד מהם יכול להשיג את הניצחון - אם המומנטום יהיה בצד שלו.