אלירזה ג'הנבאחש (באדום) לא ישחק מול מכבי
אלירזה ג'הנבאחש (באדום) לא ישחק מול מכבי צילום: רויטרס

החלטה אישית ובשל לחצים רבים שלא קשורים לספורט, כך הגיב הבוקר (רביעי) ג'ורדי קרויף, מנהלה המקצועי של מכבי תל אביב להודעת הקבוצה ההולנדית אלקמאר כי שחקנה האיראני אלירזה ג'הנבאחש, לא יופיע בצמד המשחקים מול הקבוצה הישראלית במפגשים בין השתיים בשלב הבתים של הליגה האירופית.

בטורו הקבוע בעיתון הפופולרי ביותר בהולנד, "דה טלחראף", התייחס מנהלה המקצועי של מכבי תל אביב, ג'ורדי קרויף כי אי הופעתו של הקשר האיראני בצמד המשחקים מול הקבוצה התל אביבית בשל סיבות לאומיות היא בשל לחצים ולא מסיבה הגיונית אחרת, שכן, "בכל קבוצה בישראל, פרט לאחת, יש שחקנים מוסלמים".

עוד כתב קרויף כי הנסיבות שהביאו את השחקן האיראני לבקש שלא להופיע למשחקים מול מכבי ת"א לא היו קשורות ישירות למוצאו המוסלמי, "מופעילים עליו לחצים רבים כי הוא משחק בנבחרת ומשפחתו גרה באירן".

קרויף, שקבוצתו הבוגרת אמנם לא משחקים שחקנים מוסלמים, אך בקבוצת הנוער משחקים כמה מהם אמר בראיון לעיתון ההולנדי כי "גם בנבחרת ישראל שבכדורגל יש שחקנים עם אותה אמונה כמו שלו"

"חבל שספורט ופוליטיקה כל כך מעורבים זה בזה, אבל ההחלטה של השחקן והמועדון נלקחה בגלל המתיחות בין איראן לישראל, מתיחות שקיימת כבר עשורים רבים".

"מאז שנות ה-70', מדינת היהודים לא מוכרת על ידי השלטונות האיראנים. לישראלים לא הייתה שום בעיה לקבל בזרועות פתוחות את ג'הנבאחש למדינה שלהם, אבל אם במולדתו היו מגלים שהוא הגיע לישראל, יכול להיות שהוא לא היה מורשה לחזור שוב הביתה או לכל הפחות, לא יכול היה לשחק יותר במדי הנבחרת הלאומית שלו", כתב קרויף בטורו הקבוע בעיתון ההולנדי.