התערוכה הסודית של המוסד

במלאת תשעים שנה לפרס הקים לכבודו המוסד תערוכה שמעטים ידעו עליה. מה היה בה? אוצר התערוכה ההיא ואיש המוסד לשעבר מספר לערוץ 7.

שמעון כהן , כ"ה באלול תשע"ו

שמעון פרס
שמעון פרס
Photo Mark Neyman/GPO/Flash90

בראיון לערוץ 7 מספר איש המוסד לשעבר, אוצר התערוכות האמנותיות והביטחוניות אבנר אברהם, על תערוכה מיוחדת שהוקמה במוסד לכבוד יום הולדתו התשעים של שמעון פרס, נשיאה התשיעי של ישראל.

ראשיתה של התערוכה, מספר אברהם, באירוע פרטי וצנוע שנעשה לקראת יום הולדתו התשעים של פרס וביקר שאלת המתנה שניתן לתת למי שנדמה שראה כבר הכול, קיבל כבר הכול ומדפי לשכתו עמוסים ממתנות שונות ורבות.

"נזכרתי בתערוכה על לכידת אייכמן ששם זייפו לוחיות רכב בארגנטינה. יש לנו סט של ספרות מפח שצירפו אותן יחד כדי להכין לוחיות. הוצאנו משם את הספרה 9 ו-0 וחיברנו על לוח זית את המספר תשעים. כדי שהוא יבין את זיקת המתנה להיסטוריה ולמורשת שלנו בנינו עבורו מיני תערוכה שהציגה את מבצע לכידת אייכמן ובסוף שמנו את המזוודה המקורית עם ערכת הלוחיות לזיוף רכב".

"כאשר הוא קיבל את המתנה הוא מיד חיבר והבין את ההקשרים", מספר אברהם ומוסיף לתאר, במגבלות המובנות, את מוצגי התערוכה ההיא: "בדקנו בתקופת כהונתו כראש ממשלה על הפעילויות שהוא עשה והצגנו דברים שקשורים לתקופה שבה הוא שירת, דברים שלא ניתן לפרט עליהם.

''אנקדוטה קטנה מאותו יום - הוא היה אז בבית הנשיא וערך פגישות עם חליפה ועניבה אדומה כפי שאנחנו מכירים אותו, ואני עבדתי על התערוכה עם ג'ינס וחולצת טריקו, ובצהריים הוא התארגן ועלה על ג'ינס וחולצת פולו ואני התארגנתי ועליתי על חליפה בבית וכשנפגשנו אני הייתי עם חליפה והוא היה עם ג'ינס. במהלך הערב אמר לי ש'היה שווה להגיע לגיל תשעים כדי לראות את מה שראיתי היום'".

תערוכה זו כללה פריטים שונים מפעולות שפרס אישר, ו"הצגנו לו מעין סיכום של דברים שלא ניתן לדבר עליהם כמובן". הבחירה בלוחיות זיוף הרכב ממבצע אייכמן כמקור הספרות שמהן ייבנה המספר 90 נעשתה משום ש"מבצע לכידת אייכמן הוא אחד מגדולי מבצעי המוסד, הוא קשור למדינת ישראל, לבן גוריון, זהו אירוע ששינה את פני המדינה ומתוכו הוצאנו את שתי הספרות והקדשנו אותן עבורו. זה היה החיבור. זה לא שהוא היה למבצע".

בעקבות הדברים נשאל אברהם שאלה שאולי יהיה מי שיראה בה קטנונית, אם אין בהוצאת הספרות הללו והפיכתן למתנה פגיעה במוצג היסטורי. אברהם משיב בשלילה מוחלטת ומציין "מדובר בערכה שכוללת עשרות רבות של פריטים וזה בסדר. אני יכול לומר שאת המוצגים ההיסטוריים שאני אוסף - אני אוסף אותם הרבה פעמים רגע לפני שהם מושלכים.

''אף אחד לא משמר את החפצים. מה ששומרים זה מסמכים. אני הולך ומוצא אצל אנשים את החפצים, את מפתחות של מכונית ממבצע כלשהו, את משקפיו של הטייס הסורי שהביא את המיג ופריטים דומים".

על יחס זה של המדינה לפריטי ההיסטוריה שלה, אומר אברהם, כי בסופו של יום כך נבנים מוזיאונים וכך נבנות תערוכות, "יש מושג במוזיאולוגיה שנקרא 'המשוגע לדבר'. בארץ יש כמה עשרות כאלה, נגיד אותו קיבוצניק שאוסף את כלי העבודה מהעבר, שם אותם באיזה מחסן ועושה מוזיאון קטן, ובסוף זה משמש למוזיאונים וללא המשוגעים לדבר שמרכזים את הדבר באהבה גדולה זה לא יקרה.

''אם אנחנו לא רוצים שבעתיד כל המורשת שלנו תהיה מבוססת על מסכים דיגיטאליים אנחנו חייבים לשמר את המורשת הזו, וזה מה שאני עושה".

אברהם מציין כי התערוכה הייחודית שהכין המוסד לפרס לא נחשפה לתקשורת, אך מעבר לכך אין בה שום דבר סודי, כהגדרתו.

פגישתו האחרונה של אבנר אברהם עם פרס הייתה לפני כחודשיים בתערוכה אותה הכין לציון ארבעים שנה למבצע אנטבה. פרס ביקר בתערוכה ונשא דברים באירוע לציון ארבעים למבצע. בהקשר זה נשאל אברהם אם בתערוכה זו היה מקום לחילוקי הדעות ומאבקי האגו סביב הקרדיט למבצע, כלומר המאבק הניטש במשך עשרות שנים סביב השאלה אם אכן פרס הוא זה שכשר ביטחון דחף את הממשלה ואת העומד בראשה, יצחק רבין, לבצע את המבצע בניגוד לרצונם.

"בכל תערוכה ביטחונית-לאומית-ישראלית יש מחלוקות ומלחמות קרדיט. אי אפשר לקחת ממנו שהוא היה שר הביטחון של הפעולה. נכון שהוא התבטא ואמר שרבין חשש ופחד. אני לא חושב שזה נכון, כי יצחק הבין שהוא צריך לשקול באופן אמיתי את שתי האפשרויות – מו"מ עם המחבלים ובמקביל לראות אם המבצע מבשיל.

''היינו אז אחרי הטבח במעלות והטבח במינכן ולא רצינו לקבל גופות בארונות. המחבלים ביקשו בסך הכול 57 מחבלים שהיו עצורים בכמה מקומות. עבור רבין אופציית המו"מ הייתה בהחלט על השולחן ובמקביל המבצע".

מוסיף אברהם ומזכיר כי עד יום רביעי בשבוע הרמטכ"ל, מוטה גור, לא אישר את המבצע. "היה שם אתגר של הטסת כוחות וגם של הפעולה עצמה. צריך לזכור שמחבלים חמושים מוקפים בנשק יכולים היו לחסל בתוך דקה את כל בני הערובה באולם, ואז היינו נשארים תקועים עם מאתיים חיילים באנטבה. שוב, פרס היה שר הביטחון, הוא חלק מהדבר וכבודו במקומו מונח, הוא תרם רבות לביטחון ישראל במבצעים גדולים מאוד, ביכולות שיש למדינה שקשורות אליו".