פרס נטמן בהר הרצל
"נאסף אל אבותיך באדמה שאהבת כל כך"

אלפים השתתפו בהלוויית הנשיא לשעבר. בתו צביה סיפרה: "בערבי שבת בביתנו היה הראשון לקום לקידוש". אובמה אמר בעברית "תודה רבה, חבר".

עדו בן פורת , כ"ז באלול תשע"ו | עודכן: 13:04

אלפי בני אדם ליוו הבוקר (שישי) למנוחות את הנשיא התשיעי וראש הממשלה לשעבר שמעון פרס ז''ל שהלך לעולמו שלשום בגיל 93. ההלוויה הועברה במלואה בשידור חי בערוץ 7

הטקס הממלכתי התקיים בהר הרצל, לאחריו נטמן הנשיא לשעבר בחלקת גדולי האומה, בין ראשי הממשלה יצחק שמיר ויצחק רבין.

נשיא המדינה ראובן ריבלין ספד לפרס, "אני מדבר אליך היום בפעם האחרונה שמעון, 'כנשיא אל נשיא', כפי שנהגת לומר בכל פעם שהתקשרת לחזק ולתת עצה טובה. אני מדבר ועיני מחפשות אותך, אחינו האהוב, אחינו הבכור, ואתה אינך.

"אתה נאסף אל אבותיך היום באדמה שאהבת כל כך, אך לא נאספים חלומותיך, לא נטמנת אמונתך. היית איש אחד שנשא אומה שלמה על כנפי הדמיון, על כנפי החזון".

ריבלין הזכיר, '''בן אמוץ', היה שם העט בו בחרת כבר כנער, כשמו של הנביא ישעיהו איש החזון. אלא שאתה היית לא רק איש החזון, אלא גם איש המעש. כמוך, גם אני נולדתי לתנועה הציונית באותן שנים מכריעות שבין החזון להגשמה. זכיתי לצפות בך בהשתאות, כשותף לבנייתה של מדינת ישראל, מהמסד עד לטפחות.

''מעטים החיים בינינו המבינים, ורבות עוד ייכתב, כמה הרים עקרת מקום המדינה ועד היום, כדי להבטיח את ביטחוננו ועליונותנו הצבאית. מה עמוקה הייתה האמונה שלך בשילוב הקדוש שבין מנהיגות מוסרית לעליונות צבאית, בכך שישראל חייבת להיות חכמה אך גם צודקת, נאמנה בכל עת לערכיה, כמדינה יהודית ודמוקרטית, דמוקרטית ויהודית''.

שידור חי מנתב"ג:

הנשיא ריבלין הוסיף, ''זהו יום עצוב שמעון, זהו יום עצוב. מסע החלומות שלך שהחל בוישניבה שבפולין, מגיע לסיומו בירושלים בירתנו, גם היא, חלום שהפך למציאות. מותך הוא אובדן אישי ולאומי אדיר כפי שהוא חותַם של עידן, תום עידן הנפילים, שסיפור חייהם הוא סיפור דברי ימיה של התנועה הציונית ומדינת ישראל.

''זו התחושה העמוקה שלנו היום. תחושה שתם פרק בחייה של אומה, תם פרק בחיינו. הפרידה שלנו ממך, היא גם פרידה שלנו מעצמנו. כשאנו רואים את מנהיגי העולם, ידידינו מקרוב ומרחוק, אשר הגיעו לכאן לחלוק לך כבוד אחרון, אנו מבינים שלא רק כאן אלא בעולם כולו יתגעגעו אליך. ואנחנו, כולנו, כבר מתגעגעים''.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ספד לפרס ואמר כי הוא "היה שותף בכיר בתחיית העם היהודי. פרס המריא על כנפי החזון, אך ידע שההמראה עוברת בדרך החתחתים של הפוליטיקה".

נתניהו פנה למנהיגים העולם שמשתתפים בהלוויה, ''באתם מקרוב ומרחוק לירושלים לחלוק כבוד לאחד מהאבות המייסדים של מדינתו, אחד המנהיגים הדגולים שקמנו לעמנו. מנהיג, בעל שיעור קומה בעולמנו. שמעון פרס המופלא שהיה שותף פעיל במפעל התחיה של העם היהודי".

עוד אמר ראש הממשלה, "אין זה סוד ששמעון ואני היינו יריבים פוליטיים, אבל במהלך השנים נעשינו ידידים, אפילו ידידים קרובים".

יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין, אמר בהלוויה, "מילותיך, שמעון, היו תמיד מדודות להפליא. משפטיך בנויים לתלפיות, כיאה לאיש הגות וספר מושבע. אבל ניחנת בסגולה: מלים יפות לא היו אצלך תחליף לעשייה, ולא הסתפקת באמירות מהשפה ולחוץ. זכית להיות אחד מגדולי מעצבי פניה, דמותה וחוסנה של ישראל".

אדלשטיין סיפר "בהיותי אסיר ציון, סיפרה לי אמי, בביקור נדיר מאוד של משפחה, עד כמה שאתה דואג לשלומי ופועל בשחרורי, והכל עשתה במילות קוד. הוכחת שוב ושוב, עד כמה גדול העם הזה, למרות מימדיו הגיאוגרפיים והדמוגרפיים המוגבלים. לעגת לגיל, ניסית לשפר.

"מעיינך היו נתונים למדינה זאת. למדנו ממך לא לוותר ולא להתייאש, היית לנו מגדלור של אופטימיות, ממך קיבלנו פרופורציות נכונות. חלומך היה רועה צאן. הגשמת את החלום. היית כרועה דרך. כיהנת 48 שנה בכנסת. שימשת יושב ראש הכנסת, והיית חלק מתבנית המשכן", הוסיף יו"ר הכנסת.

הנשיא האמריקני לשעבר ביל קלינטון ספד לפרס ואמר כי "יותר מ-70 שנה הוא שירת את הציבור והיה לי הכבוד לחלוק יותר מ-25 שנים מהתקופה הזו. קודם בניסיונות השלום בין ישראל לפלסטינים ואז סתם כחברים. תמיד הייתי נדהם מהיכולת הבלתי נגמרת שלו לנצל את ההזדמנויות שכל יום חדש מציב.

''פרס היה מישהו שאפשר להקשיב לו ולצחוק איתו. היתה לו יכולת להימלט מאפשרויות קשות ביותר לעבר אפשרויות חדשות. אני חש כבוד גדול שהמשפחה ביקשה ממני לספר כמה היה חשוב למישהו שהוא לא אזרח המדינה הזאת. קיבלתי ממנו השראה גדולה, הוא נגע בלבם של רבים".

אובמה ברכב השרד
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

צביה ולדן, בתו של הנשיא לשעבר, אמרה "אני נפרדת היום משני אנשים - מפרס שמעון, כלומר כבוד הנשיא, וממי שאמא קראה לו בוז'יק, ואני אבא.

"העולם יזכור את פרס הנחוש, שלעולם איננו עוצר, שממשיך לרוץ למרות המכשולים והנפילות שבדרך. אני זוכרת אותו בשנה האחרונה בערבי שבת בביתנו, כשהוא הראשון לקום לקידוש". ולדן הוסיפה "אבא, איש חפץ חיים מתגבר כארי לעבודת בוראו ורץ קדימה, אתה ראוי למנוחה נכונה".

נשיא ארצות הברית אובמה ספד לפרס ואמר כי ''הייתי הנשיא האמריקני העשירי שנפגש עם פרס, והעשירי שנשבה בקסמיו".

לדברי אובמה, נוכחותו של אבו מאזן בהלוויה היא תזכורת חשובה לשלום הבלתי גמור, כלשונו. "העם היהודי לא נולד לשלוט על עם אחר. פרס התעקש שהפלסטינים צריכים להיות שווים ליהודים בזכויותיהם, ושגם להם צריכה להיות מדינה פלסטינית", טען.

"אין כבוד גדול יותר בשבילי מאשר להיות כאן בירושלים להיפרד מחברי שמעון פרס. הוא הראה לנו שצדק ותקווה הם בלבו של הרעיון הציוני". אובמה הוסיף כי "פרס לא הספיק לחזות בחזון השלום שלו מתממש".

בסיום דבריו פנה נשיא ארה"ב לארונו של פרס ואמר בעברית: "תודה רבה חבר יקר".טוען....

כ-60 אישים מאובטחים מהארץ והעולם משתתפים בהלוויה הממלכתית, שהוגדרה על ידי השב"כ כאחד ממבצעי האבטחה הגדולים בתולדות המדינה.

בסך הכל הגיעו להלוויה 90 משלחות מ-70 מדינות, 11 ראשי ממשלה, 20 שרי חוץ, מלך אחד ודוכס אחד. בנוסף לביל קלינטון ואובמה, הגיעו מזכיר המדינה ג'ון קרי והיועצת לביטחון לאומי של ארה"ב סוזן רייס.

עוד הגיעו, בין היתר, מלך ספרד פליפה השישי, נשיא צרפת פרנסואה הולנד, ראש ממשלת קנדה ג'סטין טרודו ושר החוץ הבריטי בוריס ג'ונסון.

פרס ואובמה. ארכיון
פלאש 90

כ-7,000 שוטרים ולוחמי משמר הגבול לוקחים חלק במבצע האבטחה הלאומי למסע ההלווייה. אתמול עצרה המשטרה שלושה פעילי ימין ואזרח ערבי בחשד שתכננו פרובוקציות ואף פגיעה במשתתפי הטקס.

במסגרת המבצע לוקחים חלק מאות אנשי היחידה לאבטחת אישים של השב"כ, במספר מעגלים, גלויים וסמויים אשר נותנים מענה אבטחתי מול מגוון משימות וזירות פעילות שונות - החל מהגעת האישים לישראל ועד לסיום טקס ההלוויה ועזיבתם את הארץ.

היחידה לאבטחת אישים בשב"כ ביצעה תיאום מול היחידות המקבילות לה בעולם על-מנת לקבוע את סידורי האבטחה הנדרשים מול האישים השונים.

שיירת ארון הנשיא בדרכה לירושלים
צילום: דוברות המשטרה