איילת שקד
איילת שקדצילום: יונתן סינדל, פלאש 90

שרת המשפטים, איילת שקד, מפרסמת בכתב העת 'השילוח' מאמר ובו היא פורסת את משנתה סביב סוגיות דת ומדינה.

"דווקא כאשר רוצים להעביר את ישראל תהליכי דמוקרטיזציה מתקדמים, חובתנו להעמיק במקביל את זהותה היהודית", כותבת שקד ומבהירה כי "הזהויות האלה בפירוש אינן סותרות האחת את רעותה. להפך: אני מאמינה שהן מחזקות זו את זו. אני מאמינה שנהיה למדינה דמוקרטית יותר ככל שנהיה מדינה יהודית יותר, ושנהיה למדינה יהודית יותר ככל שנהיה למדינה דמוקרטית יותר".

"לצד התיאור הרואה את היחס בין 'יהודית' ל'דמוקרטית' כמאבק מתמיד, אני חושבת שניתן להציע מודל אחר. אינני מוכנה לקבל את התפיסה שלפיה מדובר במסורות שונות עד כדי כך" כותבת השרה וקובעת כי "מסלול נסיעתה של רכבת המשפט הישראלית חייב להביא בחשבון את יהדותה של המדינה".

בעיתון 'ידיעות אחרונות' המביא גם הוא את עיקרי מאמרה של שקד מתוארים הדברים כמהפכה הצפויה לעורר סערה רבה במידה והדברים יובאו גם בהיבט חקיקתי.

"למעשה, מציבה עצמה שקד אל מול אבי המהפכה החוקתית הישראלית, נשיא בית המשפט העליון לשעבר אהרן ברק: בעוד שברק ראה במדינה יהודית עניין סמלי בלבד, מסבירה שרת המשפטים, היא רואה בהגדרתה היהודית הממשית של המדינה הכרח קיומי וחלק בלתי נפרד מהיותה דמוקרטית; ובעוד שברק תמך באקטיביזם שיפוטי, שקד מובילה קו ברור ונחרץ לשמרנות משפטית, מתוך הבנה שדמוקרטיה יכולה להתקיים רק בהפרדת רשויות מלאה", נכתב בעיתון.