טרור כימי: "מפקירים אזרחים"

ועדת הפנים דנה בנזק החמור שגורמות המפחמות ברשות הפלסטינית. תושבי מועצת מנשה והסביבה "נושמים אוויר כאילו אתמול היה ל"ג בעומר".

חזקי ברוך - ערוץ 7 , ג' בתשרי תשע"ז

ועדת הפנים והגנת הסביבה דנה היום (רביעי) בנזק החמור שגורמות המפחמות ברשות הפלסטינית.

יו"ר הוועדה ח"כ דודי אמסלם (הליכוד) אמר כי "שריפת העצים בשומרון הגורמת לזיהום סביבתי חמור באזור מועצת מנשה וחדרה חייבת להיפסק. כמה ילדים חלו במהלך השנה שבה אנחנו עוסקים בנושא?".

אמסלם סיפר כי "אישה בת 30 שחלתה בסרטן ריאות רודפת את מנוחתי מאז שמעתי את סיפורה. מפקירים אזרחים".

ועדת הפנים והגנת הסביבה עומדת להשלים את תקנות היערות, כך שהחקלאים יהיו אחראים על פסולת הגזם במקרה של גיזום או עקירת מטעים. בפני החקלאי יעמדו שלוש אפשרויות – לרסק את הגזם ולפזרו בשטחו, להובילו לאתר מוסדר או להובילו לשימוש מועיל אחר, כגון לתעשיית אנרגיה.

בכל מקרה החקלאי יצטרך להוכיח באיזו אפשרות בחר ולהציג רישיונות הובלה והסכם עם הקבלן המבצע. במקרים של הפרת התקנות יוטלו סנקציות – קנסות ועבירות מנהליות. השלמת התקנות תתבצע בחודש הקרוב, והוועדה תתכנס לאשרן מיד אחרי סוכות.

במהלך הדיון היום התברר שגם אם נראה שבעיית הוצאת העץ לשטחי יו"ש תיפתר במהרה, הרי שבמפחמות יש חומרי בעירה שיספיקו להן לשנתיים, ולכן תיפתר בעיית זיהום האוויר הקשה רק אם תיאסר הכנסת פחמים אלה לשטח ישראל. בנקודה זו התברר שמשרדי הממשלה משליכים אחריות זה על זה ואף אחד מהם לא הציג פתרון.

הדיון בוועדה
צילום: דוברות

ראש המועצה האזורית מנשה, אילן שדה, אמר בדיון "עכשיו נפלה פצצה בשדרות. ברוך ה' אין נפגעים, אבל אני בטוח שבלילה יפציצו בעזה. אצלנו שנים נגרם נזק יום יום, שעה שעה. אפשר לעצור את זה. ואחרי זה שיבואו היועצים המשפטיים".

יו"ר הוועדה, ח"כ אמסלם, תהה בדיון "אני שואל את משרד הביטחון – למה הצבא לא הורס את המפחמות?". עדי שוסטר, ראש ענף אזרחי במנהל האזרחי, השיב כי "זו החלטה מדינית. לא בסמכותנו לקבל".

יו"ר הוועדה העיר, "גם אם מובן שאזרחים ישראלים נפגעים? השאלה אם הצבא בכלל מקיים דיון. נניח שאנחנו נאשר את כל הצווים, והם ימשיכו לעשות פחמים ולמכור לעצמם, אין מה לעשות? האם הרמטכ"ל מודע לנושא? יש פה מאה אלף איש בסכנה בריאותית. זה לא מעניין את הצבא? ואם היו מרעילים בארות, הצבא היה אדיש?".

שוסטר השיב: "התקיימו לא מעט דיונים בהקשרים אלה. על מנת לאכוף צריך דרג מדיני. אנחנו דורשים את הנחיית הדרג המדיני". ח"כ אמסלם הקשה "ישבתם איתם? מי זה הדרג המדיני? אני רוצה שם פרטי ושם משפחה".

סרן נעמה גת מלשכת היועץ המשפטי של איו"ש אמרה כי "מתאם הפעולות בשטחים פולי מרדכי מכיר את הסוגיה". יו"ר הוועדה ח"כ אמסלם התעקש: "אני מבקש לקבל את כל המסמכים בעניין. זה נתקע אצל מתאם הפעולות? נשאר אצלו כידע אישי?".

ישראל דנציגר, מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה, העיר כי "התוכנית של התקנות שיפסיקו את מכירת הגזם למפחמות טובה, אבל היא רק תחילת הדרך. אם לא נוודא שאסור לייבא פחם, התושבים ימשיכו לסבול לפחות עוד שנתיים. שמשרדי האוצר והכלכלה יפעלו לחקיקה.

''אני ממליץ להזמין לפה את שר הביטחון שיסביר למה לא נכנסים לסגור 800 מטר ביעבד. אנחנו שולחים מטוסים לפרק כל דבר שמפריע לנו ולא יכולים לסגור 800 מטר של מפחמות? זה טרור סביבתי", הדגיש.

ח"כ יעל פארן (המחנה הציוני), סיפרה "אני תושבת פרדס חנה ונושמת כל יום אוויר כאילו אתמול היה ל"ג בעומר. לא רק עץ נשרף שם. אני מתחננת לאשר את התקנות עכשיו. לאותת לחקלאים לשנות דיסקט".

ח"כ שולי מועלם (הבית היהודי) הזהירה כי "יש אנשים שחייהם הולכים ומתקצרים, ואנחנו דנים אצל איזה משרד זה חונה. הכי מקומם שמשרד הכלכלה מציע לנו שידונו בזה כל מיני ועדות משותפות לנו ולרש"פ שכולנו יודעים שהן לא עובדות כבר 5 שנים. תגידו שמשרד הכלכלה בוחר להיות לא בעסק, או שתמצאו פתרון איך להפוך את הכנסת הפחם ללא חוקי".