משרד החקלאות פתח באחרונה בקמפיין כנגד השימוש בתרנגולות במנהג הכפרות - וזאת משיקולי בריאות הציבור וצמצום צער בעלי חיים.

במסגרת הקמפיין הפיק המשרד סרטון הומריסטי במטרה להעביר את המסר שכדאי השנה להעדיף עשיית כפרות באמצעות כסף על פני שימוש בתרנגולות.

יהודה פואה, יו"ר ארגון זכויות האדם היהודי "בצלמו", אומר לערוץ 7 שמדובר בחלק מ"מגמה כפרנית של ארגוני הצמחונות", הטוענים מזה שנים שאכילת בשר היא רצח, ובעלי החיים שווים לבני אדם.

"לי באופן אישי אין שום בעיה שיעשו כפרות עם כסף אבל יש לי בעיה עם קמפיין כזה", אומר פואה.

לדבריו, "מזה שנים יש ארגונים בארץ ובעולם שמעודדים את נושא הצמחונות והאיסור להשתמש בבשר. מבחינתם תרנגולת שווה לבן אדם - ומי ששוחט הוא רוצח. בסרטון רואים שהתרנגולים מדברים על הזכויות שלהם ושאסור לאכול אותם. זה מסתדר עם תיאוריות כפירה - ברוח המפץ הגדול לפיהן האדם לא נברא, אלא הכול כאן מקרי ואנחנו והתרנגולים נמצאים באותו מעמד. זה משהו שכובש את העולם".

"אני נגד התעללות וברור שאסור שיהיה צער בעלי חיים, אבל להכניס לכלא? התורה הגדירה שיש בן אדם ויש חיה. יש לחיות זכויות, אבל מותר לנו בהחלט לאכול תרנגולת או להקריב קרבנות כשבית המקדש יבנה וגם לעשות כפרות", אומר פואה.

ממשרד החקלאות ופיתוח הכפר, נמסר בתגובה כי "מזה דורות שמנהג הכפרות הוא חלק מהמסורת שלנו לקראת יום הכיפורים. בשנים האחרונות אנו עושים מאמץ לעודד את הציבור להמשיך את המנהג החשוב הזה, אבל לא על ידי תרנגולות שמובלות לשחיטה, אלא באמצעות כסף שהולך לתרומה. זה נכון פעמיים, פעם ראשונה מהיבט של מניעת צער בעלי חיים ופעם נוספת כמתן צדקה לנזקקים".