בנייה ביו"ש. האמריקנים זועמים
בנייה ביו"ש. האמריקנים זועמים פלאש 90

גינוי יוצא דופן של ארה"ב לתוכניות בנייה של יישוב חדש באיזור שילה, ועל פי הערכות מדובר בניסיון להעתיק את מתיישבי עמונה למקום.

מארק טונר, דובר מחלקת המדינה אמר, "אנחנו מגנים בתוקף את ההחלטה האחרונה של ממשלת ישראל לקדם תכנית אשר תיצור התנחלות חדשה משמעותית בתוך יהודה ושומרון".

הוא טען כי מדובר ב"התנחלות שתכלול עד 300 יחידות דיור - ותגרום נזק נוסף לסיכויים לפתרון שתי מדינות לשני עמים. האישור למפרע של מאחזים סמוכים חוקיים - או התוויית גבולות חדשים ליישובים קיימים - אינו משנה את העובדה שאישור זה סותר הצהרות פומביות קודמות על ידי ממשלת ישראל כי אין לה כוונה להקים התנחלויות חדשות".

בהודעתו גרס טונר כי "מיקום היישוב בו אושרו היחידות קרוב יותר לירדן מישראל - והוא יחבר שורה של מאחזים באופן שימנע אפשרות לקיים מדינה פלסטינית בת קיימא".

לראשונה קשרה מחלקת המדינה בין האכזבה שלה מאישורי הבנייה להסכם הסיוע הבטחוני. "אנחנו מוטרדים משום שישראל וארה"ב חתמו על הסכם סיוע צבאי חסר תקדים - וישראל נוקטת בהחלטה המונגדת לאינטרס הבטחוני ארוך הטווח שלה לסיום הסכסוך".

"זה גם מייאש, משום שבעוד ישראל והעולם ביכו את פטירתו של נשיא המדינה המנוח, שמעון פרס, ומנהיגים מארה"ב והמדינות אחרות באו לכבד את הלוויתו - קודמו התוכניות שיערערו את הסיכויים להשיג את פיתרון שתי המדינות בו תמך פרס בלהט", לשון הודעת מחלקת המדינה.

טונר הוסיף כי "ישראל צריכה להחליט בסופו של דבר, בין הרחבת התנחלויות לשמירה על האפשרות של פתרון שתי המדינות. מהלכים כאלה רק יביאן עליה גינויים מהקהילה הבינלאומית".