פרויקט 'צמאה'

אחרי שני אלבומי פלטינה, האלבום השלישי בדרך

יוסף ארנפלד , ד' בתשרי תשע"ז

הניגון נבחר בהתאמה אישית. הסינגל של שולי רנד מתוך 'צמאה 3'
הניגון נבחר בהתאמה אישית. הסינגל של שולי רנד מתוך 'צמאה 3'
צילום: אוהד רומנו

שנה לאחר שאלבומי 'צמאה' – אמנים שרים את ניגוני הרבי מליובאוויטש, ו'צמאה 2' – אמנים שרים את ניגוני אדמו"ר הזקן, הגיעו למעמד אלבומי פלטינה וממשיכים להימכר באלפי עותקים גם בציבור הכללי, מתקרבות לסיומן ההכנות לאלבום השלישי בסדרה – 'צמאה 3', שיראה אור מיד אחרי חגי תשרי.

מאחורי הפרויקט עומד ארגון 'תורת חב"ד לבני הישיבות', במטרה להנגיש את ניגוני חב"ד אל הציבור הרחב בעטיפה מוזיקלית ישראלית-עדכנית. המפיק המוזיקלי נאור כרמי נבחר גם הפעם לנצח על המלאכה. באלבום החדש צפויים ליטול חלק מיטב האמנים הישראלים: אביתר בנאי, יונתן רזאל, עמיר בניון, אריאל זילבר, ישי ריבו, חנן בן ארי, ארז לב-ארי, אודי דוידי ואהרן רזאל.

"שני האלבומים הראשונים היו הצלחה מסחררת ברמות שלא דמיינו", אומר נאור כרמי בהתרגשות. "אבל ההצלחה האמיתית שלי היא שעכשיו אלפי אנשים מתחברים לניגונים של צדיקים. כתוב בחסידות שמי שמנגן ניגון של צדיק, מתחבר למחשבה שלו. כשלומדים את התורה של הצדיקים - מתחברים לדיבורים שלהם, כשקוראים סיפורי צדיקים – מתחברים למעשים שלהם, כשמנגנים ניגונים – מתחברים למחשבה שלהם שהיא הדבר הכי עמוק, כי הוא הכי ראשוני וטהור, בתכלית הביטול, בלי שום אגו".

בשונה משני האלבומים הקודמים, בהם הלחנים היו של האדמו"רים, באלבום הנוכחי הניגונים הם של חסידי חב"ד על פסוקים מספר תהילים. תהליך ההפקה של האלבום היה חוויה בפני עצמה, מספר כרמי. "מצד אחד זה היה מעין מרתון אינטנסיבי יחד עם טובי הנגנים, מצד שני זאת הייתה התוועדות אחת ארוכה שהתמשכה על פני כמה חודשים. הרבה אנשים נמצאים סביב הדבר הזה, מנגנים, שומעים, מקליטים, אוכלים, לומדים יחד. המיקרופונים קולטים את זה".

האמנים בחרו להשתתף בפרויקט בגלל המוזיקה והחיבור למילים ולניגונים, מעיד כרמי. "דרך הניגונים הגבוהים הם הרגישו חיבור לעצמם". עם זאת, הוא מזכיר את עמיר בניון שמאוד מחובר לחב"ד ובעבר ביצע כבר כמה ניגונים של הרבי מליובאוויטש. כמפיק ניסה כרמי לשער איזה ניגון יתאים למי, אך בסופו של הדבר האמנים בחרו בעצמם את הניגונים שיבצעו.

לקראת צאת האלבום שחרר צוות ההפקה כסינגל את הניגון "בך בטחו אבותינו", שאותו מבצע שולי רנד. כרמי מספר כי רנד בחר בעצמו את הניגון, מתוך חיבור אישי אליו. "הוא הרגיש שהמילים ממש נוגעות בו. לשולי יש עומק אדיר, דברים שבעבר עשה בהצגה או בסרט, עכשיו הוא מצליח להעביר בארבע דקות של ניגון שחודר ללב ומפיל מחיצות".

מופע ההשקה הגדול של 'צמאה 3' ייערך במסגרת אירועי י"ט כסלו תשע"ז בבנייני האומה בירושלים, כשבשיאם יתקיים מופע ניגוני החסידות שישלב את אברהם פריד, עמיר בניון, ישי ריבו, חיליק פרנק, להקת הלב והמעיין ועוד.