גבתון אדום מקור
גבתון אדום מקור צילום: גדעון פרלמן

שיא של כל הזמנים – מאות ציפורים נודדות בירושלים. בחודש האחרון טובעו יותר ציפורים בירושלים מאי פעם בעבר.

מדובר בציפורים שנוטות לקנן ביערות ובהן: זמיר מנומר, עלווית ירוקה, וחכלילית עצים שהגיעו למספרים שלא נצפו אי פעם בירושלים. זוהי כנראה חלק ממגמת התאוששות באירופה, שמשפיעה גם על הטבע הירושלמי.

טיבוע ציפורים הוא תהליך מחקרי שמתרחש בתחנה לחקר ציפורי ירושלים של החברה להגנת הטבע. ציפורים נודדות נלכדות ברשתות מיוחדות, נשקלות ונבדקות, ומיד משוחררות חזרה אל הטבע להמשיך לנדוד. הרשתות מתוכננות כך שציפור שנלכדת בהן לא תיפגע, ומדי כמה דקות עוברים המתנדבים והמטבעים של התחנה, ומוציאים מהרשתות ציפורי שיר קטנות שנלכדו ברשת.

שתי ציפורים מעניינות נוספות שנלכדו בסתיו הזה בירושלים הן שלדג גמדי – ציפור צבעונית מאוד שאוכלת דגים וצורחת שריקות רמות בתעופה, וגבתון אדום מקור.

את הגבתון ניתן היה למצוא בעבר במגוון אתרי קינון בהרי ירושלים, אבל כתוצאה מהרס של בתי גידול, נעשה קשה יותר ויותר למצוא אותו בשנים האחרונות.

זוהי ציפור עדינה ויהפהפיה, שהנוכחות שלה, כמו של ציפורים נודדות, מצביעה על גיוון ובריאות של המערכת האקולוגית, והיעדרה צריך להדליק נורות אדומות, הן אצל שומרי טבע, הן אצל מי שבריאות הסביבה משפיעה על בריאותו – כולנו.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו