ההוריקן התחזק, מצב חירום בפלורידה

מיליוני אמריקאים כבר פינו את בתיהם. מושל פלורידה: "הסערה הזו תהרוג אתכם". עד כה נהרגו 140 בני אדם.

תגיות: הוריקן ארה"ב
גיא כהן , ד' בתשרי תשע"ז | עודכן: 21:40

הוריקן ''מתיו'', אשר מכה הערב (חמישי) באיי בהאמה, התחזק בשעות האחרונות וכעת הוא מוגדר כהוריקן בדרגה 4. הדרגה העליונה של הוריקנים היא דרגה 5, והיא נחשבת לנדירה מאוד.

הרוחות הגיעו למהירת של כ-225 קמ"ש, עם פרצי רוח שמגיעים ל-265 קמ"ש. ההוריקן עושה דרכו צפונה והוא צפוי לפגוע בחוף המזרחי של פלורידה בשעות הערב – לפי שעון ארה"ב – או ביום שישי בבוקר.

מיליוני תושבים כבר נמלטו מבתיהם. לקראת התקרבות הסופה הכריז נשיא ארה"ב ברק אובמה על מצב חירום בפלורידה. מאות טיסות בוטלו במיאמי ובאורלנדו. יותר מ–12 מיליון תושבים בארה"ב עשויים למצוא עצמם במסלול ההוריקן.

עם זאת, קיימת אפשרות שהוא ינוע לאורך החוף מבלי לפלוש ליבשה. בשעה 11 הבוקר (שש בערב לפי שעון ישראל) הוא היה ממוקם כ-290 ק"מ דרומית-מזרחית לווסט פאלם ביץ' בפלורידה, ונע לכיוון צפון מערב במהירות של כ-22 קמ"ש.

מתיו כבר גרם למותם של לפחות 140 בני אדם בשלוש מדינות באיים הקריביים, 136 מתוכם בהאיטי וארבעה באיי בהאמה.

הרשויות בארה"ב קראו ליותר משני מיליון תושבים בחופי פלורידה, ג'ורג'יה ודרום קרוליינה לפנות את בתיהם. זהו הפינוי הכפוי הגדול ביותר בארה"ב מזה ארבע שנים.

מושל פלורידה, ריק סקוט, הזהיר את תושבי האזורים המיועדים לפינוי: "זה רציני. אל תיקחו סיכון... אם אתם צריכים להתפנות, התפנו. הסערה הזו תהרוג אתכם. הזמן הולך ואוזל".