אנטישמיות באוקראינה? בית הכנסת בקייב
אנטישמיות באוקראינה? בית הכנסת בקייבצילום: יעקב נחומי. פלאש 90

בראיון ליומן ערוץ 7 מתייחס הרב משה אסמן, רבה של אוקראינה, לאירוע התקיפה הקשה של חסיד החב"ד, הרב מנחם מענדל מרדכי דייטש שהוטס להמשך טיפול בבית החולים שיבא בתל השומר לאחר שעבר ניתוח מורכב בראשו בקייב.

הרב אסמן מציין כי הכיר היטב את הרב דייטש שכן מדובר באדם שאמנם מחזיק באזרחות ישראלית אך שהה תקופה ארוכה באוקראינה לפעילויות שונות, ובאחרונה עסק שמבצע הקמת האוהל ליד ציון קברו של האדמו"ר הזקן.

"נפגשנו יומיים לפני האירוע. הוא היה שמח מאוד", אומר הרב אסמן המתאר יהודי קורן ופעיל מאוד. באשר לתקיפה עצמה הוא אומר כי הפרטים אינם ידועים שכן הרב דייטש עצמו עודו חסר הכרה ולא נמצאו עדים במקום לתקיפה עצמה. "המשטרה מחפשת, אבל בינתיים לא ידוע".

הרב דייטש נמצא ביום שישי כשראשו חבול ופצוע באורח קשה מאוד. הוא הועבר לבית החולים בקייב, שם בוצעו בו שני ניתוחים וכאמור, לאחר מכן הוא הוטס להמשך טיפול בישראל

המשטרה המקומית מסרה כי כל אפיקי החקירה נבדקים ובתוכם גם אפשרות למניע אנטישמי. הרב אסמן מציין גם הוא כי עדיין לא ברור שמאחורי התקיפה עומד מניע אנטישמי ובהחלט יתכן ומדובר בשוד, אך מאחר ומדובר ביהודי הלבוש כיהודי גם המניע האנטישמי אפשרי. במהלך היממה הקרובה בכוונתו להיפגש עם גורמי ממשל באוקראינה ולדחוק בהם לזרז את חקירת הפרשה.

לקראת תום הדברים נשאל הרב אסמן אם אוקראינה ידעה באחרונה אירועים אנטישמיים. הרב אסמן משיב בשלילה ומציין כי באחרונה התקיימו אירועים רבים לציון שבעים שנה לבאבי-יאר, אירועים בהם השתתף הממשל המקומי ואירועים אלה התקיימו באין מפריע. מעבר לכך לו עצמו לא ידוע על אירועים אנטישמיים שהעכירו את האווירה באוקראינה של התקופה האחרונה.