בקרוב: אנדרטה חדשה לחללי אלטלנה

ראש הממשלה בחר את עיצובה של האנדרטה והמבצעים יצאו לדרך. מיד לאחר חג הסוכות תושק האנדרטה החדשה לזכרם של חללי האלטלנה.

שמעון כהן - ערוץ 7 , ז' בתשרי תשע"ז

משתלבת באנדרטה הישנה. אנדרטת אלטלנה החדשה
משתלבת באנדרטה הישנה. אנדרטת אלטלנה החדשה
צילום: יח"צ חברה קדישא

מיד לאחר חג הסוכות תושק בבית העלמין נחלת יצחק אנדרטה חדשה לזכרם של 16 לוחמי האצ"ל שנהרגו על סיפון אניית הנשק אלטלנה ואף תוך כדי ניסיונות לשחות אל חופה של תל אביב.

בראיון ליומן ערוץ 7 התייחס אברהם מנלה, מנכ"ל חברה קדישא תל אביב לאנדרטה אותה בחר ראש הממשלה נתניהו בעצמו, ולפעילות הכוללת להנצחת חללים ונפטרים מימי קום המדינה ואף קודם לכן.

האנדרטה החדשה, שעל עיצובה המחודש אמונים האדריכל טוביה שגיב שקרקה, אדריכלית השימור רותם זאבי ואמן הברזל בעל השם הבינלאומי אייל שלם, תוצב לצד האנדרטה הישנה שהוקמה ב-1990 בעיצובו של האמן דן רפפורט, שהוצבה תחילה אל מול חופי תל אביב ולימים הועתק מיקומה אל בית העלמין נחלת יצחק.

את עיצוב האנדרטה בחר ראש הממשלה, מספר מנלה, מתוך מגוון הצעות, ששלוש מהן הגיעו לקו הגמר. האנדרטה תציג דגם עשוי בטון מצופה מתכת של ספינת אלטלנה, כאשר חלק ממנה נראה כשקוע במי הים. על צידה יצוטט המשפט האלמותי מאת מנחם בגין, מי שהיה על האנייה בעת הפרשה, "מלחמת אחים לעולם לא". כחלק מעיצובה הייחודי של האוניה הוקנו לה צבעי חלודה המסמלים את שרידי האוניה. אורכה של האנדרטה הוא כ-7 מטר וכ-2 מטר גובהה, כאשר בלילה מאירה אותה תאורה ייעודית המבליטה את עלייתה של האוניה מן המצולות ומדגישה את חשיבותו של האירוע כמכונן בהיסטוריה של מדינת ישראל.

בדבריו מציין מנלה את חשיבותם ההיסטורית של דברי בגין על סיפונה של האוניה המופגזת, כאשר מנע מלחמת אחים והורה לאנשיו שלא להגיב לירי. "מורשת אלטלנה היא מיוחדת – 'מלחמת אחים לעולם לא'. באמצע הקרב אדם בולם את עצמו ואת לוחמיו תוך שהם נהרגים. בגין מנע את הרס המדינה שרק קמה".

יצוין כי בית העלמין נחלת יצחק החל לפעול בשנת 1932 ונחשב לאחד מבתי הקברות הוותיקים בגוש דן. במקום טמונים גדולי עולם התורה והחסידות לצד מפקד הלח"י, אברהם שטרן, אב"א אחימאיר, ממנהיגיה הרוחניים של התנועה הרוויזיוניסטית, לוחמי המחתרות, עסקנים, סופרים וחברי כנסת.

מנלה מדגיש בדבריו את חשיבות אותה רואים הגופים שחברו להקמת האנדרטה ולשיקום בתי עלמין ברחבי הארץ לביצוע המיזם.

הוא מציין כי בדרך כלל הטיפול במצבות נתון בידיהם של בני משפחת הנפטר, אך מאחר ורבים מראשי המדינה נותרו ללא צאצאים המדינה נוטלת על עצמה את האחריות לכך, וכיום יכולות מדינות אחרות ללמוד מישראל כיצד נכון וראוי להנציח את הדמויות ההיסטוריות שעיצבו את פניה של המדינה. לדבריו אמנם תמיד יש לאן לשאוף ולהתקדם, אך פעילות ההנצחה בישראל הולכת ומשתפרת ומושקעים בה סכומי עתק.