זירת הפיגוע
זירת הפיגועצילום: ערוץ 7

טל הכהן דן, עדת ראייה לפיגוע הירי בו נרצחו אתמול (ראשון) לבנה מליחי ויוסי קירמה הי"ד, מספרת על השתלשלות האירועים שלב אחר שלב, מרגע הירי ועד לתגובתם המהירה של השוטרים.

"הייתי בדרך למבחן באוניברסיטה העברית. חיכיתי בתחנת רכבת בגבעת התחמושת, וברגע שעליתי לאוטובוס שמעתי שלוש יריות. מיד הבנתי שמדובר בירי ונלחצתי. אמרתי לחברה שישבה לידי שיש יריות והיא אמרה שזה סתם, שזה לא ירי ולא לדאוג. המשכנו לנסוע כמה מטרים ואז התחילו מלא יריות. האוטובוס עצר וראיתי הרבה שוטרים רצים עם נשקים שלופים, הרבה אזרחים, ערבים ויהודים שרצים לכל עבר".

"הייתי בקו 48א' שמוביל למרפאה הצבאית בהר הצופים, לכן היו על האוטובוס רק חיילים מלבד ארבעה אזרחים. שלושה מהחיילים היו עם נשק, הם דרכו אותו, אבל לבסוף פחדו נורא ונשכבו איתנו על הרצפה. היה פחד נוראי. הייתה תינוקת באוטובוס ונורא פחדתי שיקרה לה משהו. הייתה גם חיילת אסמטית שנכנסה להתקף. לא היה לה משאף וזה היה נוראי. כולנו היינו בפאניקה, נשכבנו על הרצפה. צרחתי. לא היה ברור מה קורה ומי המחבל כי כולם רצים ויש הרבה ירי מסביב".

ממשיכה הכהן דן ומספרת על תגובתם המהירה של כוחות החירום: "יש לציין שהשוטרים והכוחות (חיילים, שוטרים ומד״א) הגיעו ממש מהר, תוך מספר שניות".

על תחושותיה ברגעי האימה היא מספרת: "הפחד מהלא נודע משתק, אתה מתחיל לחשוב על הגרוע מכל ומתפלל שהכול יעבור".

על כל אלה היא מוסיפה מהרגשתה האישית: "לא יתכן שבמדינת ישראל- מדינה של העם היהודי עם הצבא הכי חזק - אזרחים יהיו תחת סכנה יומיומית. לא יתכן שאזרחים, בטח ובטח לא אזרחים יהודיים יחיו בפחד! ה׳ נתן לנו כוח ואנחנו צריכים להשתמש בו. מה שיותר חשוב מלנטרל מחבל זה צעד קודם- למנוע את האפשרות הזו! העונש למחבלים צריך להיות עצום ברמה כזו שהם יפחדו בכלל להעלות על דעתם לבצע פיגוע".

החלטתם של החיילים שנכחו באוטובוס לשכב על הקרקע ולא לצאת ולחתור למגע עם המחבל שולחת את הכהן דן אל אירוע אלאור עזריה. "אם חייל יורה במחבל - איך קורה מצב שהחייל מואשם?! זה נותן כל כך הרבה כוח למחבלים ומחליש כל כך את החיילים! מישהו צריך להתעורר במדינה זאת ולהבהיר לכולם שהמדינה הזו היא מדינת העם היהודי, המדינה היחידה שיהודי מרגיש בה בטוח, וצריך לדאוג שבאמת יהיה פה ביטחון מוחלט, טוטאלי. אם יש כאן אזרחים ערבים, בבקשה, אך שידעו את מקומם. אנחנו לא צריכים וגם לא נתרגל למצב של פחד".