המקווה באש קודש
המקווה באש קודש צילום: יח"צ

שאלות הלכתיות שמקבלות מענה הנדסי, צעידות ארוכות בליל שבת, וצווים של המנהל האזרחי – אלו רק חלק מהתמודדויות של יישובים צעירים ביהודה ושומרון שעדיין אין בהם מקווה טהרה.

בעיצומם של עשרת ימי תשובה יצאנו לבדוק מה המסלול שעובר יישוב קטן המגיע לשלב שבו הוא מחליט לקפוץ למים ולבנות מקווה.

"דרך נוף הכרמים" היא דרך נופית יפהפייה המחברת בין כביש 60 – ציר התנועה המרכזי ביהודה ושומרון, אל דרך אלון ובקעת הירדן. מצדי הדרך כרמים וחקלאות ענפה המבוססת בעיקר על זיתים וענבי יין. לאורך הדרך פזורים מספר מאחזים שהוקמו לפני עשור וחצי.

"בתקשורת אנחנו מכונים מאחזים, אבל אנחנו מעדיפים את הכינוי יישובים צעירים", אומר יהודה הנדלר מאש קודש, "אנחנו כמובן לא מתביישים בהיאחזות שלנו כאן, אבל הביטוי יישוב צעיר אומר שאנחנו יישוב כמו כל היישובים רק צעיר, תנו לנו קצת זמן ונגיע גם לזה".

באש קודש מתגוררות כיום 50 משפחות, חלק מהן בבתי קבע וחלקן בקרוונים, דרכי הגישה והמראה הכללי של היישוב משדרים ראשוניות – הכבישים הם גם המדרכות, גן שעשועים ישן עומד במרכז היישוב ובו יושבות נשים ומשוחחות כשילדים מתרוצצים מסביב. מעט מאחור ניצב בית הכנסת של היישוב ובמרחק לא גדול נמצא מקווה הטהרה שבבניה.

"המגורים ביישוב צעיר שאין בו מקווה מציבים אתגרים לא פשוטים, כל טבילה מצריכה התארגנות משמעותית, נסיעה ליישוב סמוך, מישהו שישמור על הילדים, שלא לדבר על נסיעה בלילה שלא תמיד נעימה", מספרת אחת הנשים במקום, "שלא לדבר על טבילה בערב שבת שזה בכלל סרט, הייתה כאן מישהי פייטרית שהייתה הולכת ברגל מהיישוב הסמוך, אבל יש זוגות נוסעים להורים או משהו דומה אם יש טבילה בשבת".

לפני שנתיים החליטו ביישוב שהגיע הזמן לבנות מקווה במקום והחליטו לצאת לדרך. "הדרך שעברנו בתקופה הזו היא מופלאה", מספר הנדלר, "לא היה לנו גרוש, תוכניות קיבלנו מעיזבונו של הרב דן מרצבך ז"ל שהיה מתכנן מקוואות, קיבלנו תרומה של 4000 ₪ והבאנו באגר שיחפור את הבור והיסודות למקווה בלי שידענו איך נמשיך משם הלאה, אחרי כמה חודשים זימן לנו הקב"ה פגישה עם יהודי מיוחד מארה"ב שהתלהב על היישוב ונתן לנו סכום יפה להתחיל איתו, ידענו שזה לא יספיק בשביל לגמור אבל התחלנו בכל זאת – מאמינים שעם ההתקדמות בבניה נמצא עוד שותפים".

היום עומד המקווה בשלבים מתקדמים למדי – המבנה הושלם מבחינה חיצונית, גם מערכת הבורות והבדיקות ההלכתיות הסתיימו.

"נותרו לנו עבודות הפנים ועבודות הפיתוח ואנחנו מקווים שנסיים את גיוס המשאבים שיאפשר את חנוכת המקווה בזמן הקרוב", מספר ישי זייצ'יק, קבלן ותושב היישוב שאחראי על בניית המקווה. "לבנות מקווה זה תורה שלמה, זה שונה מכל פרויקט הנדסי אחר: אסור שהברזלים של התפסנות יעברו מצד לצד, מערבים בבטון חומרי אטימה ייעודיים, רצינו שיהיה מקווה בתכלית ההידור אז יש כאן יישום הנדסי מורכב שמכסה כמעט כל הידור אפשרי", הוא אומר בחיוך.

בניית המקווה
בניית המקווה צילום: יח"צ

קושי ממקור בלתי צפוי הוא מצד המנהל האזרחי המקשה על הבניה בשל העובדה כי היישוב עדיין לא מוסדר בצורה מלאה. "למרות שאנחנו יושבים 100% על אדמות מדינה ולמרות שיש לנו תב"ע מוכנה כל התוכנית מתעכבת במינהל האזרחי ואז מתלוננים למה אנחנו נאלצים לבנות בלי היתרי בניה – אנחנו הראשונים שרוצים לבנות בצורה מסודרת", אומר הנדלר.

עד אז נעשית הבניה תוך התמודדות עם הצווים של המינהל. "אנחנו מבינים שבסופו של דבר הפקח שבא ונותן צו עושה את עבודתו, יש לי פחות בעיה איתו, יש לי בעיה עם הממשלה שטרם קיבלה את האומץ להכיר בנו ולאשר את התב"ע שלנו".

בשל העובדה כי התמיכה הממשלתית למקום מוגבלת, נאלצים תושבי היישוב לגייס בעצמם את מרבית התקציב הדרוש לבניית המקווה. "העלות של מקווה בגודל שלנו עומד על 900,000 ₪, מתוכם גייסנו כבר 75% ואנחנו מריחים את הסוף, לא יאומן מאיזה מקומות אנחנו מקבלים תמיכה, מדובר בהמון תרומות קטנות של אנשים שמתחברים לנושא של הוספת קדושה וטהרה וגם ליישוב הארץ, אבל עדיין יש לפנינו עבודה. היינו הכי שמחים אם היה מגיע תורם גדול וסוגר את מה שנשאר, אבל יש גם משהו מיוחד בזה שכל כך הרבה אנשים משתתפים איתנו במצווה הזו, זה נותן תחושה של רוח גבית וזה מרגש".

רוצים לסייע בבניית המקווה? לחצו כאן