העימות השני
העימות השני צילום: רויטרס

איך קרה שלמרות כל המתקפות עליו, למרות הקלטות המביכות שבהן הצג כמטריד ומנצל נשים, למרות הכול לא קרס דונלד טראמפ בעימות השני מול יריבתו, הילארי קלינטון?

בראיון ליומן ערוץ 7 מנתח ד״ר ברוך לשם, איש החוג לפוליטיקה ותקשורת במכללה האקדמית הדסה ירושלים, חוקר עימותי המירוצים לנשיאות בארה"ב, את העימות השני בו הצליח טראמפ להשיב מלחמה שערה, על אף שנראה שגם הוא יודע שכבר לא יהיה נשיא ארה"ב הבא.

ד"ר לשם מציין כי לא הופתע מדבר במהלך העימות האחרון, וההפתעה האמתית היא אך ורק הקלטת שנחשפה בימים האחרונים. להערכתו "יש כאן יד מכוונת. אני מניח שהקלטת נמצאה בידי מי שרצה להפיץ אותה זמן רב, אבל החליט שחודש לפני הבחירות זה המועד האופטימאלי. זה זמן כמעט בלתי ניתן לתיקון".

על אף הקלטת והביקורת שהוטחה בו בעקבותיה "טראמפ לא נפל בנוקאאוט. היה רושם שהוא כבר נפל וצריך רק לדרוך על הגופה...", אומר ד"ר לשם המעריך כי כעת טראמפ עצמו יודע שכבר לא ייבחר לנשיאות, אך הוא ממשיך ונאבק למען שמו ולמען עתידו הן הפוליטי והן העסקי. בהקשר זה מזכיר לשם את המזכרות והפריטים עליהם מתנוסס דיוקנו שאותם הוא מוכר כמו היה ספורטאי או שחקן קולנוע.

"טראמפ הוא אחד מהמופיענים והמתעמתים הטלוויזיוניים הכי טובים. לאיש יש עוצמה אדירה. הוא מר טלוויזיה כבר הרבה שנים. אי אפשר לקחת ממנו את זה. הוא הרבה יותר טוב מול הילארי. הוא עמד מול כל ההשמצות והטענות על תקיפת נשים ועל כך שהוא לא איש עסקים מוצלח, ובכל זאת הוא הצליח בזכות היכולת הטלוויזיונית שלו".

מנגד, מציין לשם, עמדה הילארי שהיא "בעלת יכולת דיבור אבל נראית כמו סבתא חביבה, ולא דמות טלוויזיונית יוצאת דופן". העובדה שלא עלה בידה להפיל את טראמפ בנקל מוכיחה עד כמה גדול הפער בין השניים בממד הטלוויזיוני.

להערכתו של ד"ר לשם המשך מערכת הבחירות יהיה מלוכלך, כהגדרתו. "ברור לטראמפ שהוא לא יוכל לזכות, אלא רק אם היא תהיה גרועה יותר ממנו. שניהם מהווים ברירות מחדל, והוא אומר שיזרוק בוץ ו'שנינו נהיה מלוכלכים'".

באשר למצביע האמריקאי, האם הוא אכן מתרשם מדמות טלוויזיונית יותר מאשר משאלות חשובות ככלכלה מדיניות חוץ וביטחון? ד"ר לשם סבור שהמצביע הזה אמנם רואה חשיבות לכל אותן סוגיות מהותיות וחשובות, אך הוא אינו מאמין לפוליטיקאים, ובמצבו הוא מנסה להתחבר כמו בפוליגרף למנהיג שבטלוויזיה ובוחן אם הוא משדר מנהיגות ונחישות, ותחושתו כאשר הוא רואה את טראמפ היא שמדבור במועמד שמוכיח נחישות ועמידה רבים יותר מאלו של קלינטון.