הרב איתם ונעמה הנקין הי"ד
הרב איתם ונעמה הנקין הי"ד צילום: באדיבות המשפחה

בחג הסוכות הקודם נרצחו הרב איתם ונעמה הנקין הי"ד בדרכם חזרה ממפגש ​עם ​חברים​ באלון מורה. נעמה הייתה מעצבת ​גרפית​, ולפני החג העלתה לדף הפייסבוק של הסטודיו שלה, 'המעבדה', ​כרזה חינמית להדפסה, והזמינה את כל מי שרוצה להשתמש בה חינם וליהנות ממנה.

זו הייתה עבודתה האחרונה של נעמה. קבוצת מעצבות גרפיות מכל הארץ חברו יחד ​לקראת יום השנה להירצחם של בני הזוג הנקין, והכינו שלל כרזות​ לקישוט הסוכה להורדה חינמית​ תחת הכותרת רבת המשמעות והסמלית 'אגודה אחת'.

ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם אֶלונה קטוביץ, אמנית תושבת חיספין ואחת מיוזמות הפרויקט. את נעמה הנקין הכירה קטוביץ, והיא מספרת: "היינו חברות גם ברמה האישית וגם ברמה העסקית. הקשר נולד כקולגות עסקיות ומהר מאוד הפך לקשר חברי, קשר של התייעצויות והיא מאוד חסרה לי".

על היום בו נודע לה על הירצחה של נעמה הוא מספרת: "זה מסוג הרגעים שלא שוכחים. היינו בדרך ממפגש חברים לרמת הגולן. שמענו על הפיגוע ברדיו אבל לא אמרו שום דבר על זהות הנרצחים חברה משותפת עדכנה אותי. זה היה ליל בלהות, והיא עדיין איתי בלב כל היום, אני רוצה לשלוח לה עבודות להתייעצות וקולטת שאין למי לשלוח".

את הכרזה שאותה הכינה נעמה לשימוש חינמי בסוכות רואה קטוביץ כמאפיינת את אישיותה של נעמה. "הנתינה לכל מי שהתייעץ איתה או שאל אותה בכל מקום שהיא יכלה, הייתה אחד המאפיינים הבולטים של נעמה. רצון לחבר את כולם ולתת מהידע והיכולות שלה, וזה היה הקו שליווה אותנו במיזם, להמשיך את הנתינה והטוב שלה הלאה, וגם החיבור שלה לכולם, היא הייתה מחוברת לכל מגזר ולכל גיל".

על המיזם בו חברו מעצבות מכל רחבי הארץ וממגזרים שונים היא מספרת: "זו הייחודיות של הפרויקט הזה. כל אחת התחברה לנעמה בדרכה שלה. כל אחת כותבת באתר המיזם מהנגיעה האישית שלה על נעמה, היא נגעה בהמון אנשים, גם כאלה שהתחברו אחרי מותה ולא הכירו אותה בחייה. קיבלנו המון פניות של מעצבות ומעצבים נוספים שרוצים להצטרף לפרויקט. פתחנו אלבום מיוחד לכרזות נוספות למי שירצה להעלות. במיזם המקורי 45 כרזות כעת כבר באתר ובפייסבוק, להורדה ללא תשלום".

"התחלנו את הפרויקט כהנצחה ולא חשבנו שנגיע לממדים הללו. אנחנו מאוד מתרגשות מהממדים שזה מגיע אליהם. יש לזה תפוצה בארץ ובחו"ל. עלה דף פייסבוק באנגלית ובהמשך גם בצרפתית. יש הדים מאוד נרחבים".

"הכללים שהצבנו בתחילת הפרויקט היו סקלת צבעים מדויקת, סטריפ סוגר של המיזם 'אגודה אחת' ובקטן את שם היוצרת והסטודיו. מעבר לזה כל אחת הלכה עם העיצוב והחיבור הפנימי שלה לנעמה. הרעיון היה שכל אחת תבוא מנקודת החיבור שלה לנעמה ומהאופי העיצובי שלה".

התגובות למיזם הולכות ומתרחבות ורבים בארץ ובעולם. קטוביץ' מספרת על "קצב הורדות מדהים. גם מבחינת תפוצה וגם מבחינת התגובות. כמו אבן שנזרקת למים והעיגולים מתפשטים הלאה. הבוקר קיבלתי הודעה ממישהי שכותבת שהיא מחכה בכל ערב לכרזה החדשה ומתרגשת מול כל כרזה והשנה תקשט את הסוכה בכרזות ותספר את הסיפור שמאחורי הכרזות לבני המשפחה ולאושפיזין".