הרב רחמים ברכיהו - רב משטרת ישראל

רבה של טלמון וראש תוכנית 'מאמינים במשטרה' נבחר על ידי וועדה בראשות סגן המפכ"ל. "אנו בטוחים כי הרב יהווה גשר לכלל הקהלים".

רעות הדר , ח' בתשרי תשע"ז

הרב רחמים ברכיהו - רב משטרת ישראל-ערוץ 7
הרב רמי ברכיהו, רבה הראשי החדש של המטרה
צילום: יוני קמפינסקי

השר לביטחון פנים, ח"כ גלעד ארדן, קיבל את המלצת מפכ"ל המשטרה, רוני אלשיך ואישר למנות את הרב רחמים ברכיהו, לתפקיד רב משטרת ישראל. עם מינויו תוענק לו דרגת ניצב משנה.

סגנו של המפכ"ל, ניצב זוהר דביר, עמד בראש ועדת איתור שהוקמה במאי 2016 ובמהלכה אותרו מועמדים מתאימים על פי קריטריונים שכללו בין היתר את היות המועמד אישיות חינוכית, בעל יכולת פסיקה הלכתית מוכחת, היכרות המועמד עם עולם המשטרה ויכולת אישית להתחבר למגוון השוטרים המשרתים במשטרת ישראל.

"הרב ברכיהו נבחר מבין המועמדים, כנהוג בבכירים בדרגתו, על ידי סגל הפיקוד הבכיר במשטרת ישראל ועבר מבדק תעסוקתי ומבדקים ביטחוניים כנדרש", נמסר מהמשטרה.

הרב ברכיהו משמש כיום כרב היישוב טלמון וכראש בית המדרש "מאמינים במשטרה" - הפועל מזה מספר שנים פועל לליבון וגיבוש משנה סדורה, שתאפשר הלכתית לשומרי מצוות לשרת במשטרת ישראל.

במשטרה אומרים כי התוכנית "סייעה לקרב את הציבור הדתי לאומי למשטרת ישראל על מנת לקדם גיוס שוטרים גם מציבור זה שהדיר רגליו מן המשטרה בעבר. משטרת ישראל חרטה על דגלה לשרת נאמנה את כלל אזרחי מדינת ישראל ללא הבדל דת, גזע ומין, תוך שמירה על זכויות אדם בממלכתיות, בשיוויוניות, ללא משוא פנים ובסובלנות. אנו בטוחים כי הרב רמי ברכיהו אשר נבחר לתפקיד הרב הראשי, יהווה גשר לכלל הקהלים בארגון ומחוצה לו ויהיה דמות רוחנית ומצפן מוסרי לכל שוטר באשר הוא".

ארגון רבני צהר בירך אחר הצהריים (שני) את הרב ברכיהו על מינויו. "הרב ברכיהו תלמיד חכם גדול בתורה, פוסק חשוב, הקים את התוכנית 'מאמינים במשטרה' ועוסק שנים בענייני הכלל והפרט ברגישות ובתבונה רבה. מתוך היכרות של שנים רבות בצעידה בדרך משותפת, אנו בטוחים כי למשטרת ישראל מונה היום רב שדלתו תהיה פתוחה לכל, ויכולותיו התורניות והאנושיות יעניקו למשטרת ישראל מענה רוחני לכל צרכיה", לשון הודעת הארגון.

איגוד ישיבות ההסדר בירך גם הוא על המינוי. "הרב ברכיהו בפעילותו הציבורית והתורנית הוא דוגמא לחיבור של תורה ומדינה תוך לקיחת אחריות על הציבוריות הישראלית ועל היותה של ישראל מדינה יהודית", אמרו באיגוד.

הרב חיים דרוקמן, יו"ר מועצת איגוד ישיבות ההסדר הוסיף כי "הרב ברכיהו הוא תלמיד חכם שיידע להביא את רוח בית המדרש לעשיה המשטרתית ולזירה הלאומית מתוך נעם הליכות, תורה ואמונה".

יוזם פרוייקט 'מאמינים במשטרה', נחי אייל אמר, "אני יותר ממתרגש על מינויו של הרב רמי ברכיהו לרבה של משטרת ישראל. הרב רמי שכיהן בשנים האחרונות כרב 'מאמינים במשטרה' הוא אישיות תורנית פורצת דרך אשר הצליח במסירות מדהימה, באומץ וברגישות לסלול את שילובם של בני הציונות הדתית במשטרת ישראל ולהובילם תוך תחושת שליחות למען עם ישראל ללא פגיעה באמונתם בתורת ישראל".

"אני מצדיע למפכ"ל וצוות המשטרה על הבחירה הראויה, המינוי שזוכה לתמיכה ציבורית רחבה מלמד על אישיותו של הרב שפועל לחיבורים בין כל חלקי האוכלוסיה. לרב רמי נכונו אתגרים רבים בתפקידו החדש. אני משוכנע כי משטרת ישראל ועם ישראל יתברכו במינוי הזה, שאין ראוי ממנו", דברי אייל.

צפו בשיחה שקיימנו בערוץ 7 עם הרב ברכיהו במהלך הימים המתוחים של חטיפת ורצח שלושת הנערים הי"ד: