צפו: סליחות בבית הנשיא

ריבלין אירח מתפללים לאמירת סליחות, ערב יום כיפור. "מקווה שנדע לפתוח דף חדש בתוך ליבנו פנימה, לשים בצד חלק מההבדלים והוויכוחים".

אלירן אהרון , ח' בתשרי תשע"ז | עודכן: 11:10

נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין, אירח הערב (שני) עשרות מתפללים לאמירת סליחות בבית הכנסת של משכן הנשיא בהובלת הפייטן חיים ישראל. בסליחות השתתפו מתפללי בית הכנסת, תושבי השכונה הסמוכה למשכן ואורחים רבים.

"זו השנה השלישית שאנו עורכים את ערב אמירת הסליחות כאן בבית הנשיא. והשנה אנו עומדים כאן בתערובת של חששות ותקווה, כובד ראש ושמחה", אמר הנשיא בפתח דבריו.

"לעתים נדמה שהסליחות אופפות אותנו בעול העבר, החטא, הכובל אותנו, משתק אותנו, מונע את צמיחתנו מעלה מעלה, אבל הסליחה, המחילה הזו, יכולה גם להיות פתח לחופש מסוג אחר. פתח לתשובה במובן של חזרה, תיקון הדרך, ופתח למובן הפשוט של תשובה, מענה, דו שיח. דו שיח שיש בו חופש של לבבות שמתחברים ומתקרבים לבורא, למשפחה, לקהילה, לחבר ולחברה וגם אם נרצה, לעצמנו".

להתחבר לעצמנו
צילום: מארק ניימן, לע''מ

ריבלין הזכיר כי "בעוד פחות מיממה נעמוד כולנו, כל עדות ישראל, בתפילת 'כל נדרי'. את החופש הזה, שמציעה הסליחה, מרמזת תפילת כל נדרי. אנחנו מתירים את כבלי העבר ואנחנו מתייצבים אגודה אחת ומתירים להתפלל 'גם עם העבריינים'. זו התחושה של הדף החלק, דף חדש שנפתח בחיינו עם פרוש יום הכיפורים".

״אני מקווה שהשנה נדע לפתוח דף חדש בתוך ליבנו פנימה, לשים בצד, חלק מההבדלים והוויכוחים ולעמוד יחד באתגרים שעוד נכונו לנו,״ ביקש הנשיא.

״יחד אתכם אני נושא תפילה שניגוני הסליחות שלנו יהיו ניגונים של חשבון נפש ושל תשובה, ניגונים של עומק הלב ושל צמיחה. שיתקיימו בניגונינו דבריו של הרב חיים סבתו, שכתב כי: 'ניגוני סליחות נוגים הם, צער יש בהם, אבל ייאוש אין בהם. יורדים הניגונים למעמקי הלב ומשתפים אתו ביגונו ועולים להרהורי תשובה ומסתלסלים בחשבון הנפש שלה עד שחוזרים ומנצנצים בזיק של תקווה'. שנה טובה וגמר חתימה טובה! היו ברוכות וברוכים!".