הרב דוד לאו
הרב דוד לאוצילום: ערוץ 7

ערב יום הכיפורים, וזהו זמן סליחה.

זו העת השנתית בה ראוי שכל אחד ואחת מאתנו יקיים חשבון נפש היכן טעה במהלך השנה החולפת, ואיפה יכול היה לעשות ולפעול אחרת. בשאיפה כמובן, לתיקון הדברים בשנה הקרובה. כל אחד ואחת מאיתנו צריך לבחון את מהלך התנהלותו בראש וראשונה כלפי הסובבים אותו, אם היינו קשובים, אכפתיים ומכבדים האחד את זולתו.

עם זאת, אבקש להביע את הרגשתי גם בהקשר הציבורי. גם אני, חש כיום את הצורך לבקש סליחה מן הציבור. כעומד בראש מערכת ענפה של אלפי רבנים ושליחי ציבור העוסקים במלאכה קדושה לשמר את היהדות בארץ ישראל, אני כואב ומצר על כך שחלק משמעותי מאד מקרב העם היהודי בישראל, חש כי הציבור הדתי ושומרי המצוות בישראל, מנסה לכפות עליו אורחות חיים בתחומים שונים בחייו, ואף אחד גם לא טורח לנמק מדוע.

צריך להבין. אין תחום בחיינו שהחוק לא התערב בו וקבע לנו גדרים, בכפיה. אסור לנסוע בכבישי ישראל במהירות העולה על רוחנו וחובה לחגור חגורת בטיחות, אלו למשל שניים מתוך מאות חוקי כפיה אשר נעשו לטובת האזרח, הכלל, ולמען הסדר הציבורי, אך הן ללא ספק מהוות כפיה בחקיקה.

גם בנושאי יהדות, אין חוק המחייב לשמור מצוות, או לנהוג באורח חיים כזה או אחר, וכל אחד רשאי מבחינת החקיקה לחיות את חייו לפי אמונתו ולפי השקפתו. אך עם זאת, כמדינה יהודית עלינו לפעול להותיר את צביונה היהודי כפי שחזו מייסדיה ובוניה במהלך כל הדורות ועד עתה, ולשם כך ישנם תחומים שנכנסו לספר החוקים והן בפועל גורמים לאזרחים רבים לנהוג באופן אחר מזה שהם חפצים, בנישואין, בגירושין, בגיורים, ועוד.

הנשיא המנוח שמעון פרס ז"ל, סיפר תמיד שהמחזה האחרון שנשאר לו מסבו שנרצח בשואה, היה צוואתו והוראתו שלא ישכח את היותו יהודי, ולכן הוא לחם ללא קשר לאמונתו שלו, כדי לשמר את המדינה כדמוקרטית, אך גם כיהודית. כבני העם היהודי מחויבים גם אנו למען הדורות הבאים שילדינו ונכדינו יזכרו צביון יהודי ומסורתי מהו, גם אם יבחרו לחיות את חייהם האישיים בדרכם. וגם אם חלקים מבני עמנו, לא מקיימים את תורת ישראל או הלכותיה, כולנו חלק מספינה אחת גדולה של העם היהודי לדורותיו, ועלינו לשמור את קירות האנייה הזו, כדי שתגיע למחוז חפצה.

למרות הקושי בשמירת הסטטוס קוו בנושאי דת ומדינה, שנקבע עוד מאז ימי דוד בן גוריון, חשוב לנו, לכולנו, גם לאלו שלא מסכימים עם הדברים, לשמר אותן.
לא עבורנו, כמו עבור ילדינו ונכדינו, שיזכרו יהדות מהי. מסורת אבות מהו. חגי ישראל מהן. שדבריהן לא יישכחו מפינו ומפי זרענו, עד עולם.

גמר חתימה טובה לכל בית ישראל!