קנסות גבוהים למבריחי ציוד לרצועה

בהנחיית שר הביטחון, הורה מתפ"ש להטיל קנסות בגובה של מאות אלפי ש"ל על חברות שניסו להבריח ציוד דו-שימושי לרצועת עזה.

קובי פינקלר , י"א בתשרי תשע"ז

הנחה. מרדכי
הנחה. מרדכי
צילום: חזקי עזרא

מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף יואב (פולי) מרדכי, הורה בהתאם להנחיית שר הביטחון, אביגדור ליברמן, להגביר את האכיפה נגד ניסיונות הברחה לרצועת עזה של חומרים וציוד אשר נדרשים באישור ביטחוני.

ההנחיה ניתנה בהתאם למדיניות שמוביל שר הביטחון ליברמן להחמיר ככל הניתן הן בבידוק והן באכיפה במעברים.

כחלק מיישום ההנחייה הודיע המתאם לחברה שעוסקת בתחום הטלקומוניקציה על כוונתו להטיל קנס מנהלי בהיקף של מאות אלפי שקלים בגין ניסיון הברחה לרצועה של ציוד דו שימושי (כבלי תקשורת וסיבים אופטיים). על פי נסיבות המקרה, קיים חשד כי הברחת הציוד נועדה לסייע לגורמי טרור ברצועת עזה.

במסגרת הסנקציות שננקטו עד כה, הוחרם הציוד שהוסלק וניתנה אזהרה לבעלי המשאיות. אך נוכח ניסיונות להערים על מערכת הביטחון והגברת המאמצים להסתרת ציוד דו שימושי שמיועד לרצועת עזה הוחלט על החרפת הסנקציות.

המדיניות קובעת כי ניסיונות הברחה של ציוד לרצועת עזה, יטופלו בצורה מחמירה, החל מבעלי החברה ועד לדרג המבצע, כך שכל הגורמים הרלוונטיים ידרשו לשאת באחריות.

לפי מדיניות זו, הוחלט על החרפת הסנקציות כנגד בעלי המשאיות ו/או הנוהג בהן ואף החרמת משאיות שתשמשנה לניסיונות ההברחה במעבר 'כרם שלום', על כל תכולתן. יתר על כן, בהתאם לחוק הפיקוח על הייצוא הביטחוני יוטלו קנסות אזרחיים עד סכום מקסימאלי של כמיליון ש"ח, וזאת בהתאם לחומרת ניסיון ההברחה.

המתאם הורה גם לאסור כניסה של חלקי חילוף לרכבים משומשים לאחר שנתפסו מספר הברחות של חלקי רכב אשר יחד משלימים לרכבי 4X4 שנועדו לשמש גורמי טרור ברצועת עזה.

מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף יואב פולי מרדכי, הסביר, "כל ניסיון הברחה של ציוד דו שימושי לרצועת עזה, מבלי לתאם זאת מראש עם גורמי הביטחון וללא אישור, מעלה חשש כבד לסיוע ביודעין לגורמי טרור, שכל מטרתם הינה פגיעה בביטחון אזרחי ישראל. האחריות להברחות אינה נופלת רק על המזמין אלא גם על החברה וגם על נהגי המשאיות אשר מובילים את הציוד שנועד לצרכי טרור בעזה. נפעל ביד קשה ולא נאפשר לאף גורם להתחמק מאחריות, כך שבוודאי לא ישתלם לסייע לטרור".