נתניהו: לימוד התנ"ך הוא היסוד של הכל

ראש הממשלה ורעייתו קיימו מפגש נוסף של חוג התנ"ך. ''אבטיח שיש לנו מספיק סטודנטים לתנ"ך ואם הדבר הזה דורש סבסוד, נעשה זאת".

חזקי ברוך - ערוץ 7 , י"ב בתשרי תשע"ז

נתניהו: לימוד התנ"ך הוא היסוד של הכל-ערוץ 7
חוג התנ"ך בבית רה"מ
צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

ראש הממשלה בנימין נתניהו ורעייתו שרה קיימו אמש (חמישי) במעון ראש הממשלה בירושלים מפגש שמיני במסגרת חוג התנ"ך שנקרא על שם שמואל בן ארצי ז"ל, חמיו של ראש הממשלה ואביה של שרה נתניהו.

חוג התנ"ך הוא מסורת שהתקיימה בימי ראשי הממשלה לשעבר דוד בן-גוריון ומנחם בגין וחודשה לפני למעלה מארבע שנים על-ידי נתניהו ורעייתו. החוג מתקיים בשיתוף 'מרכז מורשת בגין'.

אמש התמקד החוג בנושא פרשת "האזינו", פרשת השבוע של השבת הקרובה בין יום כיפור לסוכות.

ראש הממשלה נתניהו אמר למשתתפים, "אנחנו שמחים לקבל אתכם כאן בחוג התנ"ך על שמו של יקירנו שמואל שהיה אוהב תנ"ך ומורה גדול ובקיא גדול בתנ"ך. סופר, משורר והעמיד דורות של תלמידים עם חוג התנ"ך הוותיק ביותר בארץ, עשרות שנים. אותו חוג, אותם אנשים.

''בטבעון אנשים נדבקו באהבת התנ"ך שלו שאני חושב שהיא צריכה להדביק את כל עם ישראל כי זה באמת נדבך יסוד בקיום שלנו, היא גם נדבך יסוד לא רק בקיום הלאומי שלנו אלא גם בקיום הבינ"ל שלנו. ואני אומר את זה בהקשר של דבר הזוי שהתרחש היום", סיפר נתניהו.

נתניהו תקף את החלטת אונסק''ו לאמץ הצעה שמנתקת את הזיקה בין העם היהודי להר הבית והכותל המערבי. ''תיאטרון האבסורד באונסק"ו נמשך. והיום הארגון הזה קיבל עוד החלטה הזויה שאומרת שלעם ישראל אין קשר להר הבית ולכותל.

''אז מילא שהם לא קוראים תנ"ך אבל אני מציע לחברי אונסק"ו לבקר בשער טיטוס ברומא, שם רואים מה הביאו הרומאים לרומא לאחר שהם החריבו ובזזו את בית המקדש בהר הבית לפני 2000 שנה. רואים שם חרוט על שער טיטוס את מנורת שבעת הקנים שזהו הסמל של העם היהודי ואני אומר לכם גם הסמל של מדינת היהודים בימינו. תכף אונסק"ו יגיד שגם הקיסר טיטוס עסק בתעמולה ציונית.

''לומר שלישראל אין קשר להר הבית ולכותל, זה כמו לומר שלסין אין קשר לחומה הסינית, ולומר שלמצרים אין קשר לפירמידות. בהחלטה האבסורדית הזאת אונסק"ו איבד את מעט הלגיטימיות שנשארה לו. אבל אני מאמין שהאמת ההיסטורית יותר חזקה, והאמת תנצח. ואנחנו עוסקים היום באמת", הדגיש נתניהו.

ראש הממשלה הוסיף כי "ההפטרה של פרשת האזינו עוסקת בדוד המלך, שירת דוד. מה עשה הבן שלו אנחנו יודעים - רק כדי להבין את עזות המצח של השקר. אנחנו מדברים על בניית בית המקדש. דוד המלך היה לפני 3,000 שנה ואנחנו יודעים שהקשר שלנו לא פג מאז, הוא נמשך. אז האבסורד הזה, צריך להבין את עזות המצח של השקר, עד כמה השקר יכול להיות בוטה וגס.

''אמנם מספר המדינות שהצטרפו לשקר הזה הצטמצם קמעה, אבל זה לא מנחם אותי. אני חושב שאנחנו צריכים להתייצב באמת ובעוצמה נגד האבסורד הזה כדי לטעון לא רק את טענתנו, אלא את טענת האמת ההיסטורית שהיא ידועה''.

חוג התנ"ך בבית רה"מ, אמש
צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

לדברי נתניהו חשוב ללמוד היסטוריה לצד תנ''ך. ''חשוב שאנחנו נלמד בנוסף לתנ"ך, שזה הבסיס בהרבה מובנים גם להיסטוריה שלנו ולהגות שלנו, אבל חשוב שנלמד את תולדות עם ישראל בכלל, גם בעת העתיקה, גם בימי הביניים וגם בזמן החדש. במידה והדבר תלוי בי, אני חושב שלימוד התנ"ך הוא היסוד של הכל.

''אני מתכוון לפעול בממשלה על מנת להבטיח שיש לנו מספיק סטודנטים לתנ"ך ואם הדבר הזה דורש פעולה נוספת מצד המדינה, כולל סבסוד, אני מוכן לעשות את זה. כי אני באמת חושב שהדבר הזה הוא לא פחות חשוב - השורשים לא פחות חשובים מהענפים, אין ענפים בלי שורשים ולכן נפעל גם בזה", הבטיח נתניהו.

רעיית רה"מ שרה נתניהו אמרה "כל כך חסר לי כאן אבא. אני חושבת שהוא כל כך היה נהנה לשמוע את כל השעות האלה של הדיונים בפרקים, בפרשות ובהתעמקויות. פשוט כל פעם מחדש אנחנו יושבים כאן ואני רואה את דמותו כאן לפנינו כולל בחוג שהוא כל כך אהב שבעצם נתן לנו את ההשראה, בחוג התנ"ך של בן גוריון.

''בעצם אבא היה מהמשתתפים שלו ואנחנו ממשיכים את המסורת הזאת. אנחנו יודעים שגם בגין המשיך את המסורת, אבל אבא עצמו היה חלק מקבוצה מאוד מצומצמת של חוג התנ"ך בבית ראש הממשלה, כאשר ראש הממשלה היה בן גוריון, ואני עדיין כילדה זוכרת אותנו נוסעים לצריף בשדה בוקר בנגב", סיפרה.