ספר תורה לביה"כ ששרד את ליל הבדולח

מאות חגגו הכנסת ספר תורה בברלין שכתיבתו החלה בימי השואה. ''זו חופה של עם ישראל עם התורה''.

יוני קמפינסקי - ערוץ 7 , י"ב בתשרי תשע"ז

מאות חברי הקהילה היהודית 'קהל עדת ישראל' בברלין השתתפו בטקס הכנסת ספר תורה לבית הכנסת 'בית ציון' העתיק ששרד את ליל הבדולח.

ספר התורה שכתיבתו החלה בימי השואה ע"י משפחת ראם כדי לפרנס סופר שהצליח להימלט מפולין לציריך, נתרם על-ידי משפחה שביקשה שישכון דווקא בקהילה הפורחת על אדמת גרמניה.

היה זה מחזה מרגש כשמאות יהודים, בתוכם ילדים רבים, רקדו ושרו עם ספר התורה ברחובות ברלין.

הרב מאיר הילדסהיימר סיפר כי ''המשטרה וכוחות הביטחון שאבטחו את האירוע סגרו את רחוב ברוננשטרסה שהוא ציר תנועה מרכזי בעיר לאבטחת החוגגים. המחזה היה מרהיב. מאות ששו ושמחו בשמחת התורה.

"שכנים הביטו מהחלונות ומאות סקרנים הגיבו בהשתאות. אחד המקומיים שאינו בן ברית אך בעל ידע קלוש במנהגי היהודים שאל את הרב פנחס גולדשמידט (רבה של מוסקבה נשיא ועידת רבני אירופה - י.ק.) 'האם זו חופה?' והרב גולדשמידט השיב 'כן, זו החופה של עם ישראל עם התורה'."

בנאומו בפני המשתתפים שזר הרב גולדשמידט את הקשר המיוחד של משפחת ראם עם בית המדרש לרבנים בברלין. ''הסבא רבא שלכם, הרב משה צבי ראם והסבא רבא שלי, רבה של ציריך דאז הרב טוביה לוינשטיין ניהלו תכתובת ענפה עם ראש בית המדרש לרבנים הרב משה צבי הופמן – 'התורה מחזרת על אכסניה שלה' ו'החוט המשולש לא במהרה ינתק'."

הכנסת ספר התורה
צילום: ר. זונץ/קהל עדת ישראל