הזמר החסידי לא חוגג "יום טוב שני"

ליפא שמלצר המתגורר בארה"ב הופיע אמש בפתח תקווה והסביר מדוע הוא לא חוגג יום טוב שני של גלויות. "אני עושה הכל לפי ההלכה".

בן שאול , ט"ז בתשרי תשע"ז

ליפא שמעלצר
ליפא שמעלצר
צילום: מנדי הכטמן, פלאש 90

רבים מתושבי חו"ל דתיים המבקרים בישראל בימי החגים, חוגגים גם 'יום טוב שני של גלויות', יממה נוספת שמצרפים לכל אחד מן הימים הטובים.

אלפי המשתתפים בשמחת בית השואבה שהתקיימה אמש בפתח תקווה שפשפו עיניהם כשראו את הזמר החסידי ליפא שמלצר המתגורר בארה"ב מפזז על הבמה ומופיע בפניהם.

ברחוב החרדי היו שהשמיע כלפיו דברי ביקורת, ושמלצר לא נותר אדיש. "אני לא מתמודד עם זה, אני לוקח רק ביקורת של הקדוש ברוך הוא", הסביר בראיון לאתר החרדי 'בחדרי חרדים'.

לדבריו, כיום אין טעם לחגוג "יו"ט שני של גלויות" בישראל. "אני חלק מהעם היהודי, ואני חושב שאם אני לא מופיע במוצאי חג ראשון זו סתירה, כי כל העניין שיש יום טוב שני הוא מכיוון שפעם לא היו יודעים מה התאריך של ראש חודש בארץ ישראל, אבל היום לא רק שיודעים, אלא יש זכות להגיע לארץ ולהיות עולה רגל בארץ ישראל הקדושה והטהורה.

"זה כאילו חוצפה שאם אני מגיע לארץ ואני אומר שאני צריך לקיים שני ימי חג כי הסבא שלי לא ידע מתי התאריך בישראל. חשוב שהציבור ידע שאני עושה הכל לפי ההלכה. ואף הייתי כבר כמה חגים בישראל".

רב הישוב הר ברכה, הרב אליעזר מלמד, הגיב ואמר "בן חוץ לארץ שעלה לארץ לשנת לימוד, או שהוא מרבה לבקר בארץ, עד ששהיותיו המצטברות בארץ עלו לסך שנה, למרות שעיקר מקומו בחוץ לארץ הוא נחשב קצת גם כבן ארץ ישראל, ולכן כאשר הוא נמצא בחג בארץ, דינו כבן הארץ ועליו לקיים יום טוב אחד ולא שניים".