הנחיית נתניהו: "לעבור שגריר שגריר"

נמשך המאבק לשנות את ההחלטה השערורייתית של אונסק"ו המנתקת את הזיקה בין היהדות ומדינת ישראל לבין הר הבית והכותל המערבי.

ניצן קידר , ט"ז בתשרי תשע"ז

הכותל המערבי
הכותל המערבי
צילום: רויטרס

ישראל מנהלת בשעות האחרונות (שלישי) קרב מאסף בניסיון אחרון לשנות את ההחלטה שהתקבלה בוועד המנהל של אונסק"ו, לניתוק הזיקה בין היהדות ומדינת ישראל לבין הכותל המערבי והר הבית.

לבקשת השגריר באונסק''ו כרמל שאמה הכהן ולקראת ההצבעה החוזרת בנושא שתתקיים בהמשך היום, אישר מנכ"ל משרד החוץ להגיע לאולם הדיונים למאמצים דיפלומטיים אחרונים, למרות שמדובר ביום טוב שני של גלויות - הנחשב לשבתון בכל נציגויות ישראל ברחבי העולם.

הפעילות האינטנסיבית מתקיימת לאחר שהתברר כי מדינות מערביות שחלקן אף הצביעו נגד ההחלטה ובעד ישראל - מפעילות לחץ על מקסיקו לא לעשות שימוש תקדימי בסעיף 47 לתקנון המאלץ הצבעה מחדש - אלא להסתפק בהצהרה על שינוי הצבעתם ועמדתם.

על פי ההערכות, מדינות אלה חוששות שהתקדים המקסיקני יפתח פתח לפתיחת ההחלטה שהתקבלה פה אחד בעניין הבעיות בין רוסיה ואוקראינה סביב האי קרים.

השגריר כרמל שאמה הכהן הבהיר, "אנחנו מבינים את האינטרסים הרחבים יותר של מדינות ידידות אבל ההנחיה הברורה של ראש הממשלה היא להמשיך ולעבור שגריר שגריר לקראת ההצבעה כל עוד מקסיקו לא מודיעה אחרת".

בירושלים לא אופטימיים במיוחד לגבי שינוי ההחלטה - אך מתכוונים להיאבק עד לדיון עצמו.

מוקדם יותר נודע כי שגריר מקסיקו באונסק"ו אנדרס רומר סלומיאנסקי הודח מתפקידו לאחר שלא הקשיב למערכת הדיפלומטית בארצו - שהורתה לו להימנע בהצבעה שהתקיימה בשבוע שעבר בנוגע לניתוק הזיקה.

השגריר בחר להצביע בעד ההחלטה - ועל כן הודיעה המדינה, בצעד יוצא דופן, כי לא רק שתחזור בה מהצבעתה, אלא תדרוש לקיים דיון חוזר בהחלטה כולה ותדיח את הנציג הסורר.