"הנה מה טוב שבת אחים ובני דודים יחד"

נשיא המדינה ורעייתו הגיעו אל העיר עכו כדי לחגוג יחד עם תושבי האזור את חג הסוכות. "לעכו יש יתרון אחד על ירושלים, וזה כמובן הים״.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , ט"ז בתשרי תשע"ז

"הנה מה טוב שבת אחים ובני דודים יחד"-ערוץ 7
ריבלין בעכו
צילום: רועי ברקוביץ'

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין ורעייתו נחמה הגיעו הבוקר (שלישי) אל העיר עכו כדי לחגוג יחד עם תושבי האזור את חג הסוכות.

זו השנה השלישית בה יוצא נשיא המדינה מירושלים אל ״סוכת הנשיא הנודדת״, מסורת שייסד עם כניסתו לתפקיד במטרה להיפגש עם קהלים רבים ככל הניתן במהלך החג. מחר יקבל הנשיא את פניהם של אזרחי ישראל העולים לבית הנשיא במסגרת סוכת הנשיא המסורתית בירושלים.

״הנה מה טוב ומה נעים שבת אחים ובני דודים גם יחד״ פתח הנשיא את דבריו. "בעכו אני תמיד מרגיש בן בית. כאן, בעיר רבת הגוונים הזו, אני מרגיש כמו בירושלים, על ריבוי שבטיה ועדותיה. אבל האמת היא, שלעכו יש יתרון אחד על ירושלים, וזה כמובן הים״, אמר הנשיא בחיוך.

לדברי ריבלין, ביישובים שבהם מתגוררים יהודים וערבים יחד, יש פוטנציאל והזדמנות אדירים, כלשונו, לחיים של עושר תרבותי, היכרות מעמיקה בין הקבוצות השונות וחיים של שותפות אמתית. ''היישובים המשותפים הם מיקרוקוסמוס ליכולות שלנו, חילונים, דתיים, ערבים וחרדים, לחיות יחד בישראל העתידית ועכו יותר מכל מקום אחר היא המקום שה'יחד' הזה קורה בו יום יום״.

ריבלין ביקש לתת עצה למנהיגי המדינה: ''סעו לעכו ולימדו מראש העיר שלה מהי חברה רב תרבותית. האם חברה רב תרבותית היא רק איזושהי אמירה כדי לצאת ידי חובה ולהתפאר בה או שמא חברה רב תרבותית מחייבת מנהיגות אמיתית המבינה שכדי לקיים חברה רב תרבותית יש צורך בתעצומות נפש רבות, גם כדי להצליח, אבל גם כדי לעמוד במבחנים של כל רגע ורגע.

"חברה רב תרבותית אינה כזו המבטלת את התרבות של האחר, אלא מוכנה לשמוע ולראות ובסופו של דבר אולי אף לקבל אותה, מבלי לבטל את תרבותה שלה. חברה רב תרבותית היא דבר שמעורר מתחים רבים ורק מנהיגות אמתית יכולה לבוא ולגשר על פני הפערים הנוצרים בחברה כזו, חברה שיכולה להיכנס חלילה לאלימויות ולסכסוכים, ומתחים שכמעט אין לחזור מהם. הגשרים שנבנים כאן בעכו, הם גשרים שבלעדיהם לא יהיה שלום במזרח התיכון כולו, זה הבסיס להבנה שכולנו נועדנו לחיות יחד ולא נגזר עלינו לחיות יחד כפי שחשבנו שנים רבות״.

הנשיא ורעייתו הגיעו לתיאטרון עכו, שם פגשו את מנהל התיאטרון ומשתתפים בכמה מההצגות המופיעות בפסטיבל ״תיאטרון אחר״. משם המשיכו לאירוע ״הסוכה הנודדת״ ברחבת העירייה והתקבלו על ידי ילדי כיתות א' מבית הספר "אלמנארה" ובית הספר "וייצמן".

ריבלין האזין לדיון על החיים המשותפים בעיר בהיבטים החברתיים, הדתיים והחינוכיים בהם לקחו חלק אנשי מפתח בתחומים אלו המשמשים בתפקידים מובילים בעיר.

ראש העיר עכו, שמעון לנקרי, אמר כי "עכו היא עיר של שילובים. שילוב בין הישן לחדש. בין ההיסטוריה העשירה להווה הפורח ולעתיד המבטיח. שילוב בין עיר של חינוך, תעשייה ומסחר, לעיר תיירות. והכי חשוב, שילוב בין אוכלוסיות שונות".

לדבריו, ''בינות החומות העתיקות, הסמטאות, החופים, בתי הכנסת והמסגדים, חיים אנשים במסגרת של שותפות אמתית. עכו היא מודל לרב תרבותיות שצומחת מהרחוב, לא מהאליטות, לא מהפוליטיקה, אלא מהחיים המשותפים, בזה עכו שונה מכל שאר המדינה. אותנו ערבבו, לא השאירו לנו ברירה ואנחנו ניצלנו את חוסר הברירה, והפכנו אותה לחיים בצוותא".