צ'כיה יוצאת למאבק בהחלטת אונסק"ו

הפרלמנט הצ'כי גינה בחריפות את החלטת הארגון לניתוק הזיקה בין היהדות ובין הר הבית והכותל.

ניצן קידר - ערוץ 7 , י"ז בתשרי תשע"ז

הכותל המערבי
הכותל המערבי
צילום: פלאש 90

הפרלמנט הצ'כי גינה הערב (רביעי) בחריפות את החלטת הועד המנהל של אונסק"ו המכחישה את הקשר של העם היהודי לירושלים ובמיוחד להר הבית והכותל המערבי.

119 מתוך 149 חברי הפרלמנט הצביעו בעד הגינוי, 4 מחברי המפלגה הקומוניסטית התנגדו ויתר המחוקקים נמנעו.

בהודעה רשמית שפורסמה לאחר ההצבעה נאמר כי "הפרלמנט מגנה את ההחלטה של אונסק"ו כסותרת את הערכים היסודיים של הדת וככזו שאינה מתיישבת עם המאבק באנטישמיות וקורא לממשלה להנחות את נציגיה בארגונים השונים להתנגד להחלטות דומות".

שגריר ישראל לאונסק"ו, כרמל שאמה הכהן אמר בתגובה כי "ההחלטה של הפרלמנט הצ'כי מחממת את הלב ולפי הפניות שמגיעות אלי מגורמים שונים באירופה זו החלטת הגינוי הראשונה, להחלטת מדינות ערב והפלסטינים, אך לא האחרונה".

לדבריו, "הפרלמנט הצ'כי שאינו עובד תחת ההסברה הישראלית, רואה זאת כהחלטה פוגענית המנסה למחוק היסטוריה שלמה וחבל שיש בתוכנו מי שמנסים לשכנע אחרת תוך ירי מיותר בתוך הנגמ"ש במהלך קרב שאמור להיות של כולנו".

"נושא ירושלים באונסק"ו הופך להיות פחות ופחות עניין ישראלי פלסטיני-ערבי ויותר עניין של היהדות והנצרות שנאלצות בעל כורחן להתמודד מול שימוש פסול ומעוות באיסלאם כפייתי שמסרב להעניק לדתות האחרות את הכבוד שהוא מקבל מהן, הוסיף שאמה הכהן.

לדבריו, "אנחנו מכבדים ומכירים בקשר של האיסלאם למקומות הקדושים בירושלים לרבות הר הבית שהוא המקום הקדוש לנו ביותר. כל החלטה דומה שתתקבל עד להצבעה הבאה היא ברכה - ותוביל את מדינות ערב והפלסטינים שהם מנסים לעשות שימוש מסוכן בנושא שיש להרחיקו ככל האפשר מכל סכסוך אזורי. שימוש נכון בדת בסכסוכים הוא בלקרב ולאחד - ולא להפריד ולפסול".