"לא צריכים את אישור אונסק"ו"

השר משה כחלון פתח את פסטיבל 'הקהל' בנמל תל אביב עם אמירה ברורה כלפי החלטת ארגון האו"ם לחינוך נגד ישראל.

רעות הדר , י"ח בתשרי תשע"ז

השר משה כחלון באירוע, היום
השר משה כחלון באירוע, היום
צילום: יח"צ

השר משה כחלון תוקף בחריפות את החלטת אונסק"ו שטען כי לא קיימת זיקה בין העם היהודי לבין הכותל המערבי והר הבית.

"ביקשתי לבדוק האם אנחנו צריכים אישור של אונסק"ו לקשר שלנו עם ירושלים. 670 פעמים מוזכרת ירושלים בתנ"ך, וזה בלי השמות האחרים שלה כמו ציון ואריאל. עם כל הכבוד לאונסק"ו ולכל הגופים הללו, אנחנו לא צריכים אישור של אונסק"ו שירושלים בירת ישראל. המסורת של אבא ואמא זה הדבר שמחזיק אותנו פה".

בפתיחת פסטיבל 'הקהל', פסטיבל תרבות יהודית-ישראלית המתקיים היום (חמישי) בנמל תל אביב, הוסיף כחלון, "כל יהודי בארץ ובעולם זכאי ליהנות מהתרבות העשירה שלנו, מהתנ"ך ומהתורה, מהדברים היפים שיש לנו. זה לא סוד שאני בא מבית מסורתי, ואני רוצה לומר לכם, שבמקום שאני נמצא זה המקום שמקבלים את ההחלטות הכי גורליות למדינה, התנ"ך תמיד היה לידי".

ח"כ רחל עזריה ממפלגתו של שר האוצר, שהגיעה יחד עימו הוסיפה, " בחברה הישראלית היום, מאבקים מביאים מנדטים ורייטניג, אבל כחברה אנחנו צריכים לייצר את הכוח המאחד. ברגע שאתה מגדיר קבוצה מסוימת ש'הם' לא בסדר, כולם אחריך ופוליטיקאים מנצלים זאת. הבחירה של מפלגת כולנו, לא לדבר נגד אלא רק לעשות זו החלטה שמונעת מעמדה אידיאולוגית ברורה. חזרנו אחרי 2,000 שנה כדי לחיות פה יחד, לבנות את המדינה - ולכן לנו יש חיבור עמוק ליהדות-ישראלית. אנחנו נעבוד מיד לאחר החג לתקצוב תרבות יהודית-ישראלית".

מיכל ברמן מנכ״לית 'פנים', ארגון הגג של מעל 60 ארגוני יהדות ישראלית ציינה כי "20 שנה חלפו מאז התחלנו לדבר על יהדות-ישראלית שיש בה פחות הגדרות של 'דתי' ו'חילוני', ויש בה יותר תרבות, לימוד ומעשה היונקים מהמסורת היהודית ומתאימים אותה לחיים המודרניים".

"אנו נמשיך לקרוא תגר על התפיסה הדיכוטומית המחלקת את הציבור ל"דתיים" וחילוניים". הגיעה העת להתמודד עם האתגר שהמציאות מכתיבה לנו ולתקצב תרבות יהודית-ישראלית - במקום לתקצב כל מגזר באופן נפרד", אמרה ברמן.