קריאה ל'הבימה' שלא להופיע בקרית ארבע

מרצה בכיר באוניברסיטה קרא להפעיל לחץ על 'הבימה' לביטול מופע מתוכנן בקריית ארבע. במועצת הקרייה מברכים את התאטרון.

שמעון כהן - ערוץ 7 , כ"ב בתשרי תשע"ז

היכל התרבות בקרית ארבע
היכל התרבות בקרית ארבע
צילום: פלאש 90

בקרית ארבע מתייחסים בביטול לקריאתו של מרצה בכיר באוניברסיטת בן גוריון להפעיל לחץ על תיאטרון 'הבימה' שלא יופיע בהיכל התרבות בקריית ארבע.

המרצה, ד"ר חיים וייס, פרסם פוסט ובו קבע כי מסתבר שרוח המפקד מחלחלת והחשש מאיומיה של שרת התרבות מירי רגב פועל גם על אנשי תיאטרון הבימה הצפויים לקיים בקריית ארבע הופעה של ההצגה 'סיפור פשוט', סיפורו המפורסם של ש"י עגנון.

"ב-10 ל-11", כותב ד"ר וייס, תיאטרון הבימה יופיע עם עיבוד לסיפורו של ש"י עגנון 'סיפור פשוט' בקרית ארבע-חברון. עד כמה שהצלחתי לבדוק (ויכול להיות שאני טועה) זו הפעם הראשונה שבה תיאטרון הבימה מופיע בקרית ארבע. הנכונות של התיאטרון, עובדיו ושחקניו לקחת חלק בתהליך נרמולו של הכיבוש והפיכתה של קרית ארבע לעוד עיר שבה מופיעים היא מטרידה מאוד".

ד"ר וייס תוהה אם מה שהוביל את התיאטרון לשגר את שחקניו להופיע בקרית ארבע היא המשבר הכלכלי בו הוא נמצא והרצון לזכות מתקציבי משרד התרבות. על זאת הוא מוסיף כי בין אם זו הסיבה למופע ובין אם לאו הרי שלטעמו "ראוי להתקשר או לשלוח מייל ולהפציר באנשי ההנהלה והשחקנים לבטל את המופע המתוכנן ובכך לחסוך מהתיאטרון הלאומי את הבושה בהופעה באחד ממעוזי הכיבוש הגזעניים והאלימים ביותר".

לדבריו אלה מצרף וייס את שמותיהם של מנכ"ל התיאטרון והמנהל האמנותי של ההצגה. כמו כן את שמם של מנהלת מחלקת השיווק ומנהל מחלקת תלונות הציבור שלהם הוסיף גם את מספר הטלפון והמייל, ובהמשך גם את שמות השחקנים הצפויים להשתתף במופע ובהם יבגניה דודינה ואחרים..

בתגובה לדברים נמסר ממועצת קריית ארבע כי "היכל התרבות בקרית ארבע שמח להיות מגדלור של תרבות ישראלית משובחת. נכון להיום היכל התרבות אירח מאות אירועים ביניהם הופעות והצגות מכל גווני הקשת הישראלית.

"אנו מעריכים את תיאטרון הבימה על הצטרפותו לאומנים ומוסדות רבים אשר לוקחים חלק בתרבות ציונית ערכית המחוברת לכלל החברה הישראלית. קרית ארבע מברכת את מנהלי תיאטרון הבימה, כמו את כל שאר האומנים שהגיעו ויגיעו לפה מתוך ההבנה שתרבות טובה וראויה נצרכת על ידי כל העם ולא רק ע"י קומץ קטן ומסויים".

עוד מזכירים במועצה כי "קרית ארבע חברון היא ערש הקיום והתרבות של עם ישראל ישראל וכדברי יגאל אלון "עם שאינו יודע את עברו, ההווה שלו דל ועתידו לוט בערפל".