נשיא סלובניה: איננו נגד ישראל

נשיא סלובניה נפגש עם משלחת של חברי ועדת חוץ וביטחון של הכנסת ושוחח עמם על מערכת היחסים בין שתי המדינות.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , כ"ג בתשרי תשע"ז

המשלחת במפגש עם יו"ר האסיפה הלאומית
המשלחת במפגש עם יו"ר האסיפה הלאומית
צילום: דוברות הכנסת

משלחת של ועדת החוץ והביטחון נחתה הבוקר (שלישי) בסלובניה לביקור מדיני של שלושה ימים בסלובניה וסלובקיה.

בראש המשלחת עומד חה"כ רוברט אילטוב (ישראל ביתנו) ואליו הצטרפו חה"כ יעקב פרי (יש עתיד), מיכל רוזין (מר"צ) ואמיר אוחנה (הליכוד).

זהו מפגש בין פרלמנטרי ראשון, מזה למעלה מעשור, בין ישראל וסלובניה, במטרה משותפת לחדש את הדיאלוג הרציף בין המדינות.

הנשיא הסלובני, בוראט פהור, אשר השתתף בלוויה של שמעון פרס ז"ל, ציין כי יעשה הכל על מנת שסלובניה תצביע בצורה מתונה יותר במוסדות השונים באיחוד האירופי ובאו"ם.

"אני אשים יותר תשומת לב להצבעות סלובניה במוסדות השונים", אמר לחברי המשלחת. "סלובניה היא חברה של ישראל. ישראל חשובה לסלובניה. בואו נדבר על הכל, כמו שחברים מדברים".

עוד הדגיש נשיא סלובניה כי בניגוד לדעה המקובלת בישראל, סלובניה אינה נגד ישראל והיא בהחלט מבינה את מורכבות הסכסוך. הצדדים הסכימו כי חייבים להעמיק הדיאלוג, לצורך הכרת העמדות, אשר כה חסרה כיום.

יו"ר האסיפה הלאומית (הפרלמנט הסלובני), מילאן ברגלץ, אמר שיש רצון אמיתי להעמקת שיתוף הפעולה בין המדינות. היו"ר ציין כי סלובניה נמנעה ולא התנגדה בהצבעה באונסק"ו בנושא ירושלים וזהו צעד ענק קדימה בחשיבה הסלובנית. לאחר שנים רבות של נתק בדיאלוג, נפתחה למעשה תקופה חדשה שיש למנף אותה במפגשים נוספים, אמר היו"ר.

בהמשך הביקור בסלובניה ייפגשו חברי המשלחת גם עם סגנית שר החוץ, חברי ועדות החוץ וההגנה, ועם אגודת הידידות.

בסלובקיה ייפגשו חברי המשלחת עם סגן שר החוץ, סגני יו"ר הפרלמנט, חברי ועדות ההגנה והחוץ של הפרלמנט, וכן עם ראש המל"ל ועם מנהל היחידה ללוחמה בטרור.