עצומת רבבות הוגשה למנכ"לית אונסק"ו

בעצומה, עליה חתומים רבבות יהודים ולא יהודים מהעולם, נטען כי התעלמות הארגון מהקשר של העם היהודי להר הבית הוא פגיעה בזכויות אדם.

ידידיה בן אור , כ"ג בתשרי תשע"ז

הגשת העצומה. הערב
הגשת העצומה. הערב
צילום: ארז ליכטפלד

שגריר ישראל לאונסק"ו, כרמל שאמה-הכהן, יחד עם מנהלת הפורום המשפטי הבינלאומי עו"ד יפעה סגל ומנכ״ל StandWithUs בניו יורק, שחר עזאני, נפגשו הערב (שלישי) עם מנכ"לית אונסק"ו, אירנה בוקובה והנהלת הארגון.

נציין כי מחר צפויה ועדת המורשת של אונסק"ו לקבל החלטה אנטי ישראלית נוספת.

השלושה הגישו להנהלת אונסק"ו עצומה עליה חתמו כמעט 80,000 איש, יהודים ולא יהודים. העצומה, המייצגת את דעותיהם של מיליוני אנשים ברחבי העולם, קוראת לארגון שלא להתעלם מההיסטוריה והקשר היהודי העמוק לירושלים ולארץ ישראל ויוצאת חוצץ כנגד ההחלטה האמורה.

בעצומה נכתב, "אונסק"ו הוקם עם מנדט ברור של בניית קשרים בין עמים, וקידום הבנה בין-תרבותית על ידי הגנה על אתרי מורשת ותמיכה ברב תרבותיות. בהתאם לערכים אלו, אנו קוראים לאונסק"ו להכיר לאלתר בקשר ההיסטורי והדתי העמוק בין ירושלים והר הבית ליהדות, הוא המקום הקדוש ביותר לעם היהודי".

עוד צוין בעצומה, "ההתעלמות המוחלטת והמכוונת של אונסק"ו מהווה פגיעה בזכויות האדם של יהודים ולא יהודים המאמינים בקשר העמוק, סותרת את המנדט של הארגון ואף מהווה תמיכה באידיאולוגיות רדיקליות המעודדות אלימות וטרור על רקע זה בדיוק".

השגריר שאמה-הכהן ציין, "הגשת העצומה היא עוד פעולה להמחיש את המשמעות המיוחדת שאין דומה לה של ירושלים בעיני העם היהודי ובמיוחד המקומות הקדושים ליהדות. רשימת המדינות והמנהיגים המביעים חרטה בעניין ונוטשים את מחנה התומכים בהצעות הערבים הולכת ומתארכת ומי שחושב שראש ממשלת איטליה היא ההפתעה האחרונה שמחכה לערבים בעניין זה יופתע בקרוב שוב ושוב. לעצומה תוקף מוסרי פי כמה וכמה מההחלטות הלא מוסרית שדוחפות כאן מדינות ערב בניסיון למחוק היסטוריה של מעל 3000 שנים על ידי שלושה עמודי נייר מודפסים הספוגים מתחילתם ועד סופם בשקרים, בהסתה, בורות וחוצפה".

"אנחנו מכבדים את רגשות המוסלמים ונוכחותם גם במקומות הקדושים לנו ביותר, חבל ועצוב שאין הנהגה בצד השני תדאג לכבד את רגשות היהודים כלפי המקומות הקדושים להם ביותר ועושה בדיוק ההיפך. ישראל מובילה את המאבק בניסיון המקומם לשכתב את ההיסטוריה אבל מזמן זה כבר לא מאבק ישראלי פלסטיני אלא מאבק ערבי נגד כל העולם היהודי. מיום ליום ברור יותר לכולם כאן באונסק"ו שישראל והקשר היהודי לירושלים ישרדו גם את הגזירה הזו אבל לא בטוח שאונסק"ו ישרוד אותו. ישראל מביעה את הערכתה העמוקה למארגני העצומה העניינית והמידתית שעשו את דרכם הארוכה רק בשביל להעביר מסר ולחזקו ולפיו כולנו נגן על הקשר עם ירושלים לא משנה איפה אנחנו חיים בעולם."

עו"ד סגל הוסיפה, "העצומה עליה חתמו עשרות אלפים מבטאת את קולם של מיליונים נוספים, אשר אינם מוכנים לקבל החלטות הרסניות ומגוחכות המנסות לשכתב את ההיסטוריה. החלטות מסוג זה מוכיחות למרבה הצער שוב ושוב כי ארגונים בינלאומיים אשר הוקמו על מנת להוות מגדלור לשמירה על זכויות אדם ויצירת גשרים לשלום, נשלטים על ידי אינטרסים זרים ואג'נדות פוליטיות תוך פגיעה אנושה בערכים אלה ממש, השומטת את הקרקע מתחת ללגיטימיות קיומם".

שחר עזאני מנכ״ל StandWithUs הדגיש, "כארגון העוסק בחינוך בנושא ישראל, אנו מבינים היטב את החשיבות של עמידה כנגד תעמולה שקרית, בייחוד כשזו מתרחשת בין כותלי ארגון בינלאומי שעיקר מהותו חינוך לדיאלוג והבנה בין אנשים ותרבויות. נמשיך לפעול להגשמת חזוננו: קידום הבנה באמצעות חינוך, הנתיב היחיד להשגת שלום".