האדמו"ר מתריע מנזקי הטכנולוגיה

האדמו"ר מבעלזא מתריע מפני המכשירים הסלולאריים המתקדמים ואמר כי הם גרועים מטלוויזיה.

בן שאול , כ"ג בתשרי תשע"ז

חסידי בעלזא. ארכיון
חסידי בעלזא. ארכיון
צילום: פלאש 90

המאבק החרדי בפגעי הטכנולוגיה: במהלך שיחה לחסידיו המתקיימת מידי שנה במוצאי שמחת תורה, התריע האדמו"ר מבעלזא מפני המכשירים הסלולאריים המתקדמים ואמר כי הם גרועים מטלוויזיה.

"ישנם היום כלים אלקטרוניים, שהם כל כך קטנים, אפשר להכניסם לכיס וביכולתם להכניס כל מיני טומאות שבעולם בבית, בכיס ובמוח", אמר האדמו"ר. "צריכים מאוד מאוד להישמר מהם, הן בבית, הן בעבודה והן בבית המדרש, בין האנשים ובין הנשים, בין הבנים ובין הבנות. אנשים אוהבים להתחבא עם הכלים הללו שאף אחד לא יראה אותם מחזיקים בהם, אבל הכלים האלו אינם מתחבאים מן האנשים".

לדבריו, בשל ההתפתחות הטכנולוגית קשה להניח את האצבע על האסור והמותר אך בפועל ההידרדרות הנה מהירה. "מתחילים עם דברים שאינם באיסור מוחלט ואינם בהיתר ברור, ומסיימים ח"ו עם כל מיני טינופות שבעולם. האמינו לי, אינני חריף ובקי בכל השטויות האלו, וגם אין ברצוני להיות חריף ובקי בהן, אבל רוצה אני שכל אחד ברחוב ידע שאצלנו בבעלזא אין לזה שום היתרים, כל הכלים הטרפים הללו אסורים שיימצאו אצל אף אחד מאתנו. אפילו שיש מי שצריך לכך לצורך פרנסה, עליו להתייעץ ולשאול רב מאנשי שלומנו איך להתנהג בזה".

בשיחתו הסביר כי גם הופעת הטלוויזיה בעולם הייתה בגדר 'ניסיון גדול' לציבור החרדי אך המכשירים כיום גרועים ממנה. "אל תחשבו שרק היום ישנם ניסיונות. שהופיעה הטלוויזיה בעולם, היה זה ניסיון גדול, הרבה אנשים לא יכלו לעמוד בניסיון. הרבנים החסידיים נלחמו על כך ועמדו כחומה בצורה ושברו את המחסום, עד שכיום כל אחד יודע שאברך חסידי אין לו טלוויזיה בבית. המכשירים שישנם כיום הם גרועים יותר מן הטלוויזיה; אם לא נעמוד בכל הכוחות נגדם נישבר, ואם נעמוד בכל הכוחות יעזור ה' ונצליח... כואב לי מאוד שאנו צריכים לדבר מזה, יותר טוב היה אילו לא היינו מדברים מזה, אבל מה נעשה באין ברירה, אנו מקווים שנעמוד כמו חיילים על המשמר, נשבור הכל ונעמוד בכל הניסיונות".