הרוקדים בחתונה יואשמו בהסתה לטרור

כתבי אישום הוגשו נגד 13 פעילי ימין שהניפו במהלך חתונה אקדחים, רובים וסכינים לצד תמונות של בני משפחת דוואבשה שנרצחו בדומא.

עדו בן פורת - ערוץ 7 , כ"ד בתשרי תשע"ז

פרקליטות מחוז ירושלים הגישה לבית משפט השלום בעיר כתבי אישום נגד 13 פעילי ימין, חמישה מהם קטינים בני 14-17, בגין הסתה לאלימות או לטרור ועבירות נוספות, בעקבות השתתפותם בחתונת פעיל הימין יקיר אשבל שבמהלכה הונפה תמונתו של אחמד דוואבשה בן ה-4 כשהיא דקורה בסכין.

בין הנאשמים - הזמר סיני תור שהופיע בחתונה וביצע את השיר "ייבנה המקדש" בצירוף המילים "ישרף ויתפוצץ המסגד" וכן את השיר "זכרני נא".

חתונתו של יקיר אשבל, תושב יד בנימין, התקיימה בירושלים בחודש דצמבר האחרון, בנוכחות כ-500 מוזמנים.

זמן קצר לפני החתונה, נעצרו מספר חשודים בביצוע הרצח בכפר דומא. לקראת החתונה הודפסו תמונותיהם של בני משפחת דוואבשה סעד, ריהאם ועלי כפי שפורסמו בכלי התקשורת לאחר הפיגוע בכפר דומא, תמונה של התינוק עלי ותמונת הכתובת "נקמה".

התמונות הודבקו על קרטונים וחוברו להם קרשים כך שניתן יהיה להניפם כשלטים בחתונה. במהלך החתונה שר אחד הנאשמים, סיני תור, את השיר "יבנה המקדש". סיני תור הוסיף לשיר מלים ואמר פעמיים "ישרף, ישרף המסגד" וכן "יתפוצץ, יתפוצץ המסגד".

בעת השמעת השיר, רקד אחד הנאשמים, דניאל צבי משה פינר מכפר תפוח, כאשר כתוב על חולצתו "אין ערבים אין פיגועים" והניף בידו חולצה צהובה ועליה סמל תנועת "כך".

במהלך החתונה החל סיני תור לשיר שיר שמילותיו "זכרני נא וחזקני נא אך הפעם הזה האלוהים ואנקמה נקם אחת משתי עיני מפלשתים", מיד לאחר מכן, הוא המשיך ושר את פסוק כ"א ממזמור ק"ד בספר תהילים "הכפירים שואגים לטרף ולבקש מאל אוכלם".

בעת הזאת, לקול השירים "זכרני נא" ו"הכפירים שואגים לטרף", החלו הנאשמים לרקוד, בצוותא עם כמה עשרות צעירים מבאי החתונה ובהם קטינים רבים, תוך שהם מניפים את ידיהם באוויר, וחלקם מניפים את תמונות משפחת דוואבשה, שני רובים אוטומטיים מסוג M4 (נשק קלעים צה"לי, אחד מהם שייך לחייל מנחם כהן) ו-M16 קצר, אקדחים או חפצים הנחזים להיות אקדחים, בקבוקי זכוכית אשר הוכנסו לתוך פייתם בדים כך שהם דימו בקבוקי תבערה וסכינים.

אחדים מהרוקדים רקדו כשהם רעולי פנים. במהלך הריקוד, אחדים מהרוקדים דקרו פעם אחר פעם תמונות משפחת דואבשה באמצעות סכינים, אחדים אף הציתו וקרעו את התמונות, וחלק מאוחזי הנשק אף דרכו את כלי הנשק, כל זאת בעוד סיני תור מעודד ומלהיב אותם בשיריו, ומעת לעת מחליף את מילות השיר "פלישתים" ב"פלסטין" בשיר "זוכרני נא" ובשיר "הכפירים שואגים" הוסיף את המילים "ריבונו של עולם אנחנו עוד רעבים", על מנת לשלהב את הרוקדים ולתמוך במעשיהם.

על פי כתב האישום, במעשיהם פרסמו הנאשמים בצוותא חדא קריאות לעשיית מעשה אלימות או טרור או דברי שבח, אהדה או עידוד למעשה אלימות או טרור, תמיכה או הזדהות עימו, ועל פי תוכנו של הפרסום המסית והנסיבות שבהן פורסם, יש אפשרות ממשית שיביא לעשיית מעשה אלימות וטרור.

כתב האישום הוגש באישורו של היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, נוכח אופי העבירות המיוחסות לנאשמים. התיק נחקר על ידי היחידה לפשיעה לאומנית של מחוז ש"י.

עו"ד איתמר בן גביר המייצג את אחד הנאשמים מסר בתגובה כי "מדובר בצעד פופוליסטי של הפרקליטות שבד"כ שולחת כתבי אישום בדואר לנאשמים משוחררים, אך הפעם נדמה שהרצון להוציא הודעה לתקשורת גובר על זכויות הנאשמים שראוי היה שיעיינו בכתב האישום ולא יקבלו הודעה טלפונית".

"מן הראוי שבפרקליטות יגישו קודם כתבי אישום נגד משתתפי חתונות באום אל פחם ורהט שלא רק שמנופפים בנשק אלא אף יורים באוויר. בפרקליטות גיבורים על יהודים. תחושה קשה של גזענות ואכיפה בררנית ממשיכה להיות באוויר", הוסיף בן גביר.

בתוך כך, פרקליטות מחוז ירושלים הגישה לבית משפט השלום לנוער בעיר כתב אישום נוסף נגד אחד הנאשמים, קטין בן 15 מירושלים, בגין עבירות של היזק בזדון ממניע גזעני, השחתת פני מקרקעין ממניע גזעני, נהיגה בפזיזות ורשלנות, שימוש ברכב ללא רשות, נהיגה ללא רישיון וללא ביטוח והפרעה לשוטר.

על פי כתב האישום הנוסף, ביוני 2016 במהלך טיול מטעם הישיבה בה לומד הנאשם, עברו הנאשם וחבריו סמוך לחלקות חקלאיות השייכות לשני תושבי ואדי פוכין. הנאשם וחבריו עקרו שתילים, חתכו צינורות השקיה, גרמו נזק למחסן כלי עבודה והשחיתו את הרכוש השייך לבעלי החלקות וזאת ממניע אידיאולוגי גזעני. הנאשם והאחרים כתבו על קירות החממה במקום כתובות "מוות לערבים" וכן "יהודי נשמה ערבי בן כלבה".

סך כל הנזק שגרמו הנאשם ואחרים לחלקות ולרכוש - 17,000 ₪. בנוסף מואשם הקטין כי בחודש ינואר 2016 נהג ללא רישיון נהיגה ולצידו חברו בן 15. הנאשם לא שעה לקריאת שוטר שהורה לו לעצור, ובכוונה להימלט החל בנסיעה מהירה ומסוכנת.