צבי מזאל: בליץ משפטי

מה צריכה להיות התגובה בישראל על נאומו של מנכ"ל 'בצלם' באו"ם?

נעמה בן-חיים , כ"ה בתשרי תשע"ז

צבי מזאל: בליץ משפטי-ערוץ 7
צבי מזאל
חזקי עזרא

כמעט בכל מדינה קיים מיעוט קטן של שמאל או ימין קיצוני והזוי. אמצעי התקשורת החדשים מאפשרים לו העברת מסרים רחבה היוצרת אשליה על כוחו והשפעתו בחברה, אך זו רחוקה מן המציאות. בדרך כלל אין לתופעה זו חשיבות מרובה והיא נעדרת תוצאות מעשיות.

לא כן בישראל הנאבקת על קיומה מול קהילייה בינלאומית שבחלקה הגדול מקבלת את מה שקרוי "הנרטיב הפלשתיני", הבנוי על שקר ואשליה.

חגי אלעד, מנכ"ל 'בצלם', משתייך יחד עם עוד כמה ארגוני שמאל קיצוניים למיעוט ההזוי הזה הנלחם בשצף קצץ נגד המדינה. דבריו נופלים על אוזן קשבת, וראינו את השמחה לאיד של משרד החוץ האמריקני בעקבות דבריו במועצת הביטחון. הם משפיעים על דעת הקהל העולמית, מחזקים את העוינות לישראל, תומכים וקוראים להפעלת צעדי ענישה נגדה.

הגיע הזמן שממשלת ישראל תנקוט בכל האמצעים המשפטים העומדים לרשותה, כדי לפגוע בכוחם של 'בצלם' ודומיו. על היועץ הממשלתי לבדוק אם דבריו של אלעד אינם מהווים הסתה בדומה לזו של הערבים והאנטישמים למיניהם בעולם, ובמידת הצורך להביא את פעילי הארגונים לחקירה.

אמצעי חשוב אחר הוא חוק העמותות. 'בצלם' ודומיו הן עמותות אינטרסנטיות בעלות מטרות פוליטיות קיצוניות, ואין דינן כעמותות הפועלות לטובת הכלל כגון רווחה, בריאות וכדומה. במדינות רבות, כולל באירופה ובארצות הברית, קיימת תחיקה מיוחדת הבודקת את פעילותן של העמותות כדי לקבוע אם הן זכאיות לסיוע ממשלתי, לרבות פטור ממיסים. לגבי עמותות פוליטיות יש סייגים באשר לקבלת מימון ממשלתי ופטור ממיסים. יש גם לשקול איסור מלא על קבלת מימון ממדינות או מגופים הידועים בעוינותם לישראל.

לממשלת ישראל יש רבות מה לעשות בנידון ויותר טוב מוקדם מאשר מאוחר.

צבי מזאל

שגריר לשעבר, חוקר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה