ליברמן: נהיה מוכנים להסיר את המצור

שר הביטחון העניק ראיון לעיתון הפלשתיני אל קודס, ובו הציג את עמדותיו, בין היתר בסוגיית עזה וחילופי השטחים.

ניצן קידר - ערוץ 7 , כ"ה בתשרי תשע"ז

ליברמן: נהיה מוכנים להסיר את המצור-ערוץ 7
מוכן להסיר את המצור הימי אך מסרב לדבר עם החמאס. ליברמן עם בכירי צה"ל
צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון, פלאש 90

שר הביטחון, שלא מעניק ראיונות בעת האחרונה לכלי תקשורת ישראליים, בחר בשבוע האחרון להתראיין דווקא לעיתון הפלשתיני 'אל קודס' – ריאיון שעורר הדים הן בצד הישראלי והן בעזה.

ליברמן טען כי בתנאים מסוימים ישראל תהיה מוכנה להסיר את המצור מרצועת עזה ולפעול לשיקומה. "נהיה הראשונים שנשקיע בנמל, בשדה תעופה ובאזורי התעשייה", אמר ליברמן, "אם חמאס יפסיק את חפירת המנהרות, ההצטיידות בנשק וירי הרקטות - נסיר את המצור ונבנה את הנמל ושדה התעופה בעצמנו".

כשנשאל ליברמן בריאיון אם הוא מוכן לדבר עם חמאס הוא השיב בשלילה. "אני לא יכול לדבר עם אדם שמצהיר כל יום שהוא שונא אותך ומבקש להרוס ולהשמיד את מדינת ישראל ולהשליך אותנו לים". ליברמן הוסיף כי המלחמה הבאה ברצועת עזה תהיה הרסנית, והיא תהיה המערכה האחרונה של חמאס, כלשונו. "אם חמאס יפתח בסבב לחימה נוסף עם ישראל זו תהיה המלחמה האחרונה של חמאס - נהרוס אותם לחלוטין", הצהיר שר הביטחון.

בנושא המדיני האשים ליברמן את אבו-מאזן בעובדה שהמגעים המדיניים אינם מתחדשים והבהיר שתוכנית חילופי שטחים היא הפתרון הנכון, מכיוון ש"ישראל אינה זקוקה לאום אל-פאחם".

"הפלשתינים רוצים מדינה בלי יהודים ואנחנו נישאר מדינה עם 20 אחוז של אזרחים המגדירים את עצמם כפלשתינים - וזה לא יכול להיות. יהיו שתי מדינות לאום, יהודית ופלשתינית, ולא מדינה פלשתינית ומדינה דו-לאומית", הצהיר.

בקואליציה, ובמיוחד סביב שולחן הממשלה, נשמרה שתיקה מפתיעה בעקבות הריאיון, ועל פי הערכות הדבר מעיד אולי על הסכמה שבשתיקה לעמדה שהציג שר הביטחון. גם בימין כמעט לא נשמעו תגובות לדברים. מי שתקף את שר הביטחון בעניין הנמל הימי בעזה הוא יו"ר ועדת החוץ והביטחון, ח"כ אבי דיכטר. "נמל ימי בידי חמאס בעזה, משמעותו הגדלה דרמטית של יכולות הלחימה של מחבלים מעזה נגדנו. החמאס, המתפקד כארגון טרור ומתעצם ביכולותיו הצבאיות, יהפוך בוודאות את הנמל לשער הקליטה של יכולות צבאיות משופרות לאין שיעור בהשוואה ליכולות הנוכחיות", אומר לנו דיכטר.

לדבריו, "נמל בעזה יכול להיבנות רק לאחר שהרשות הפלשתינית תפרז בפועל את הרצועה מנשק צבאי ותכיר בהסכמים שנחתמו בינה לבין ישראל. הפיכת סדר הדברים כמוה כהקדמת קנה לוושט, כלומר סיכון ממשי לביטחונם של תושבי ישראל. היעד חייב להיות הסכם כולל עם שלבים מובנים, שבו כל צד נבחן על פי ביצועיו בטרם מעבר לשלב מתקדם יותר, עד להסכם המלא".

באופוזיציה היו הדעות חלוקות. יו"ר יש עתיד, ח"כ יאיר לפיד, הביע תמיכה בדברים שהשמיע ליברמן, אבל במחנה הציוני ביקרו אותם בחריפות.

מי שזעמו גם כן בעקבות הריאיון היו בני משפחתו של סגן הדר גולדין הי"ד, אשר כעסו בשל אי אזכור נושא השבת גופת בנם. "מאכזב לראות כי השר האחראי על השבתם של הדר ואורון שאול חזרה הביתה מתעלם במכוון מלציין אותם בריאיון שהוא מעניק לכלי תקשורת פלשתיני מרכזי. זה מייאש להיווכח עד כמה ליברמן התרכך מאז שנכנס לתפקידו - מי שנתן להנייה 48 שעות להחזיר את החטופים והאזרחים מהרצועה רוצה כעת להפוך את עזה לסינגפור", אמרו במשפחה.

מעניין לציין שההדים המתונים יחסית לריאיון בישראל הפוכים למתרחש בעזה, שם הפכו דברי שר הביטחון לעניין מרכזי ביותר. בחמאס דחו באופן מיידי את ההצעות של ליברמן ואמרו כי מדובר ב"סחיטה", וכי הפלשתינים בעזה זכאים לנמל ללא תנאים. גם אבו-מאזן מתח ביקורת קשה על הריאיון והרשות גינתה אותו במתקפה אישית על ליברמן. במקביל, בחמאס שקלו לעצור את הפצת העיתון שבו התראיין ליברמן ברצועה.

בתוככי העיתון עצמו התנהל ויכוח עז באשר לקיום הריאיון ומתן האפשרות לליברמן להתבטא בו. אחד העורכים ב'אל קודס' ביקר בחריפות את פרסום הריאיון ואמר כי היה מדובר בשיקול דעת מוטעה.