פרשת אלטלנה
אמרתי לבגין: "קפוץ! האונייה מתפוצצת"

יוסקה נחמיאס, מניצולי אלטלנה, משחזר בערוץ 7 את הרגעים האחרונים על האונייה. "בגין צעק במיקרופון שגם במחיר חיינו לא נשיב באש".

בני טוקר , כ"ה בתשרי תשע"ז

חנוכת האנדרטה החדשה

בבית העלמין "נחלת יצחק" בתל אביב הוסר היום (חמישי) הלוט מעל האנדרטה לזכר חללי אוניית אלטלנה שעליה נהרגו עשרות לוחמי האצ"ל.

האנדרטה החדשה מציגה דגם עשוי בטון מצופה מתכת של אוניית אלטלנה, בעוד חלק ממנה נראה כשקוע במי הים. על צידה מופיע המשפט של מנחם בגין שהיה על האונייה ואמר: "מלחמת אחים - לעולם לא".

בראיון לערוץ 7 אומר יוסקה נחמיאס (91), מניצולי אלטלנה ומראשי מוזיאון האצ"ל, שאזרחי ישראל לא זוכרים מספיק, כלשונו, את מה שאירע ב-1948. "אנשים שוכחים את אלטלנה, שוכחים את הנופלים. פעם היינו עושים בכל שנה אזכרה מול המקום שאלטלנה התפוצצה. היינו מזכירים את הנופלים שנרצחו על ידי קין.

"אנשי הפלמ"ח ירו עלינו והיו לנו קרוב ל-30 הרוגים ובגין לא רצה שנשיב באש. בגין אמר שלא תהיה עוד מלחמת אחים. אחים שיורים על אחים זה בדיוק כמו קין שהרג את הבל".

לדבריו העובדה שמנחם בגין היה על האונייה היא נס ללא ספק. "אני הייתי על האוניה יחד עם מפקדי מנחם בגין ואני מודה לאל יום יום שמפקדנו היה מנחם בגין ולא מישהו אחר ושהוא לא נתן להחזיר אש בשום אופן. הוא אמר שבית ראשון ושני נחרבו בגלל שנאת חינם ולא יהיה חורבן בית שלישי. היו לנו הרבה הרוגים ופצועים ולא השבנו באש.

"היה לנו המון נשק ובטוח שהיינו יכולים להחזיר אש אבל בגין צעק במיקרופון שגם במחיר חיינו לא נשיב באש, זאת הייתה החלטה נכונה מאוד. אם היינו מחזירים באש אני לא יודע מה היה קורה. הרי זה היה בזמן ההפוגה והאויב הערבי היה בטח מנצל את זה, בגין רצה שלעולם לא תהיה מלחמת אחים".

יוסקה מספר על המאבק שהתנהל מול בגין על סיפון האונייה. "עמדתי ליד בגין כשהאונייה החלה להתפוצץ, בגין רצה לוודא שלא עונים באש, אמרתי לו 'המפקד קפוץ, האונייה מתפוצצת'. בגין אמר 'לא, אני הקברניט ואני קופץ אחרון', אמרתי לו 'תסלח לי המפקד אבל אתה הקברניט של עם ישראל, לא של האונייה, יש קברניט של האונייה שמטפל בכל', אבל בגין אמר 'לא לא'. הוא אמר לנו 'אתם קופצים ואני קופץ אחרון'.

"אז תפסתי שניים-שלושה בחורים כי הוא נאבק בנו, ובכוח הלבשנו לו חגורת הצלה וזרקנו אותו למים, הבנו שהוא לא יקפוץ כי הוא אמר שהוא הקברניט והוא קופץ אחרון".

שנים רבות אחר כך, בגין הזכיר ליוסקה את החטא הנורא, כלשונו, "שנים לאחר מכן עבדתי באל על כמנהל הדיילים וטסתי עם כל ראשי הממשלה, כשבגין היה טס היו שמים אותי בטיסה. כשהוא טס לוושינגטון לחתימת השלום עם מצריים זה 15 שעות טיסה בלי חניה. בג'מבו הגדול יש חצי קומה בתוך המטוס ששם יש תא מנוחת צוות, אז סידרנו לבגין מיטה.

"כשהוא עלה למטוס אמרנו לו 'המפקד! יש מיטה עבורך'. בגין שאל אותי 'יוסקה, לכל הנוסעים יש מיטות כאלה?'. אמרתי לו שלא, 'רק עבורך הכנו מיטה כדי שתגיע רענן לוושינגטון כי זה 15 שעות טיסה'. בגין סרב ונשאר לשבת בכורסה, אחרי 5 שעות טיסה אמרתי לו 'המפקד יש עוד 10 שעות טיסה אולי תלך למיטה', אז הוא אמר לי 'יוסקה אולי תפסיק לדאוג לי, כל החיים אתה דואג לי, אתה חושב ששכחתי איך ארגנת וזרקת אותי למים באלטלנה?'".

רה"מ נתניהו בחנוכת האנדרטה בנחלת יצחק