טיול: "בא אתה וכל ביתך אל התיבה"

אל תיבת נח בערבה התיכונה, חוות אנטילופות ודרך הבשמים

תגיות: ערבה טיול
כתב וצילם: קובי פינקלר , כ"ח בתשרי תשע"ז

טיול: "בא אתה וכל ביתך אל התיבה"-ערוץ 7
תיבת נח
צילום: קובי פינקלר

פסוקי פרשת השבוע פרשת נח, מובילים אותנו לפסוק " בא אתה וכל ביתך אל התיבה".

כמה תיבות ישנן כאלו בישראל ומכולם בחרנו את התיבה הדרומית. גם כדי לילך בערבה בימים אלו של סתיו, גם כדי להכיר בעלי חיים אחרים ושונים וגם כדי לזכות בסוג אחר של טיול.

הערבה כולה, הינה חבל ארץ, המשתרע לאורך כ-200 ק"מ מים המלח בצפון ועד מפרץ אילת. משני עבריה תוחמים אותה רכסי הרים - במזרח הרי אדום ובמערב הרי הנגב והרי אילת. בהיותה אזור נמוך ביותר, הופך מיקומה לאזור מדברי צחיח וחם מאד בעונת הקיץ (אחד המדבריות החמים בעולם), אך נעים לטיול בתקופת החורף והאביב.

טיול לאזור מזכה את המטייל בו ברוגע אין סופי, במרחבים הנשקפים לכל עבר, באנשים מסבירי פנים ובשפע אתרי תיירות מרתקים ומעניינים ומעל לכל ,כמעט ללא עלות.

שפע של חדרי אירוח ברמות שונות, מסעדות טובות, טיולי חמורים וגמלים, שפע של טיולי טבע, מדריכי מדבר מקצועיים שנושמים וחיים את השטח ועוד שפע של חוויות.

האזור, שבקיץ צחיח וחם באורח קיצוני מהווה מרחב מושלם לטיולים במהלך החורף. עם שפע ההמלצות החמות, אותם חווינו גם אנו נצא למסע.

תנינים בחצבה
צילום:קובי פינקלר

כבר בתקופות קדומות, הכירו בני האדם את סודות האזור. במרחב זה, חיו בני עמים שונים בתקופת המקרא - המדיינים צאצאי אברהם אבינו ואשתו קטורה (בראשית פרק כ"ה,א), האדומים מצאצאי עשיו אחי יעקב (בראשית, פרק ל"ו), האמורים והעמלקים, שנלחמו באזור בתקופות שונות, וכמובן - בני שבט יהודה ושמעון , שהגבול הדרומי של נחלתם הוצב בערבה אל מול אדום.

בתקופה מאוחרת יותר, חצתה את הערבה (באזור מושב צופר של היום) דרך בינלאומית עתיקה ורבת חשיבות כלכלית. דרך הבשמים הנבטיות. הנבטים הובילו את שרף עצי המור והלבונה, (ניתן לראותם בחאן הבשמים) קטורת ובשמים נוספים. שרידי תחנות הדרכים של הנבטים והרומאים פזורים לאורך הדרך כולה, ובמואה, שליד מושב צופר, ניתן לשחזר את אורח חיי שיירות הסוחרים הנבטים.

תיבת נח בחוות האנטילופות

חוות האנטילופות בערבה התיכונה הסמוכה לעין יהב, היא חווה של בעלי חיים ייחודיים.

בשטח של 740 דונם 250 חיות יפיפיות מסוגים שונים, מהלכות בשלווה ובחופשיות: אנטילופות - קודו, בלסבוק, אמפלה, ספרנגבוק, קובוס, גנו, דישונים, אילנדים, ראמים וגם יעלים, איילים, כבשים, עזים וערודים נדירים.

חוות האנטילופות
צילום:קובי פינקלר

זהו סיור ספארי בשטח הפתוח, לצפייה מקרוב בחיות המסתובבות ללא פחד. הנסיעה מתנהלת על כביש עפר נח, בין העדרים השונים עם התעכבויות והסברים על המינים השונים.

החיות הפזורות בשטח אשר התרגלו למכוניות ולמבטים הננעצים בהם, מתבוננות אף הן במכוניות החולפות. במקום מבנה דמוי תיבת נח ובה בעלי חיים נוספים: סוריקטות, שפני סלע, ארנבות, עיזים, כבשים, מיני עופות ציפורים ותוכים. לרשות הילדים ולצעירים בנפשם פינת ליטוף מקסימה .טל. 052-3666041

עין יהב וצמח האלוורה

במושב עין יהב תקבל אתכם, לאחר תיאום שולה שחם. שולה, מארגנת סיורים ללא תשלום לקבוצות ובו סיפור ההתיישבות החלוצית בלב המדבר, תצפית מרהיבה על האזור, סיפור גידול צמח המרפא - האלוורה, והפקתם הייחודית של מוצרי הטיפוח האפקטיביים מן הצמח.

במקום בו מסתיים הסיור חנות המפעל של מוצרי האלוורה, מוצרים נוספים מתעשיית האזור, קפה, שירותים. זהו מרכז מבקרים המציג את סגולותיו המיוחדות של צמח האלוורה. טל. לתיאום סיור (שולה) 052-3666018.עיר אובות – תמר המקראית

אתר חפירות ארכיאולוגיות שבו התגלו שרידים מימי שלמה המלך, הנבטים, האדומים והרומאים. יש המעריכים כי במקום זה שכנה העיר "תמר" שהוזכרה בספר יחזקאל. במרומי המצודה ,עץ שיזף בן כאלף שנה הנחשב לקשיש בעצי ארצנו. שרידי מצודת הדרכים שבסמוך מלמדים שנבנתה בימי שלמה המלך, וכי לימים השתמשו בה גם מלכי בית חשמונאי והיא מאששת את זיהויה עם תמר המקראית .במקום שילוט נוח, או ניתן להיעזר במדריכים המקומיים בתיאום מראש.

פארק ספיר

אחרי הנסיעה, מקום לנוח ולאכול באווירה משפחתית .פארק ספיר הוא המקום לעצור בו.
זהו אגם מים ,שסביבו דשא, צמחי סוף, עצי תמר, עצי באובב, פינות ישיבה עטופות בשיחי בוגנוויליה, ברווזים שטים במים היונקים מימם מהמעיין הסמוך, וכל זאת ללא תשלום. שעות בין הערביים, כשהרי אדום משנים את גוניהם, הם הרגעים הקסומים ביותר של המקום.

"הרעיון היה" אומרים במועצה "להפוך את המקום לפינת חמד לרווחת תושבי הסביבה והמטיילים. במשך הזמן המקום הוריק בצמחיית נחלים מאחורי הצמחייה מסתתר ביתן תאילנדי ("סלה") שיובא לישראל במיוחד עבור הפארק ובו פינת ישיבה עגולה המוקפת בפרחי בוגנוויליה צבעוניים". הפארק קרוי על שם פינחס ספיר ז"ל, שהיה שר האוצר וחבר כנסת ישראל, ופעל רבות למען פיתוח הנגב.

פארק ספיר
צילום:קובי פינקלר

איך מגיעים?

נוסעים בכביש המוביל לבאר שבע. בצומת עומר יורדים לכביש המוביל לדימונה,(כביש 25 ) ונוסעים בו עד לצומת הערבה. שם מתחברים לכביש 90 עד לחצבה. האתרים בתשלום. פארק ספיר בלא תשלום