בראש רשימת חריגות השכר: אוניברסיטאות

כמעט כל שיאני השכר במגזר הציבורי הם רופאים, המועסקים בבתי החולים של שירותי בריאות כללית ובמרפאות הקופה.

שלמה פיוטרקובסקי - ערוץ 7 , כ"ח בתשרי תשע"ז

משרד האוצר
משרד האוצר
צילום: פלאש 90

משרד האוצר חושף היום (ראשון) את דו"ח הממונה על השכר במשרד, הכולל בין היתר את רשימת הגופים הציבוריים שבהם התגלו חריגות שכר בשנת 2014 ואת רשימת שיאני השכר.

כמידי שנה בשנים האחרונות, כמעט כל צמרת שיאני השכר במגזר הציבורי תפוסה בידי רופאים עובדי שירותי בריאות כללית, בתוכם מנהלי מחלקות בבתי החולים של הקופה ושורה ארוכה של רופאים בכירים.

הבכיר הראשון ברשימה שאיננו רופא הוא מנכ"ל התעשייה האווירית ששכרו ברוטו עומד על כ-94 אלף ש"ח. בין הבכירים ששמם מוזכר בדו"ח השיאנים נמצאים מנכ"לי חברות תעשייה בטחונית, נשיאי האוניברסיטאות, פקח טיסה ברשות שדות התעופה המשתכר כ-69 אלף ש"ח וטייס בתעשייה האווירית המשתכר כ-68 אלף ש"ח.

בדו"ח חריגות השכר נאמר כי בביקורת שנערכה נמצאו חריגות לכאורה ב-9% מהגופים הציבוריים, ירידה קלה לעומת שנת 2013, אז נרשמו חריגות ב-11% מהגופים.

ב-83% מהגופים החורגים מדובר בחריגה הנוגעת רק לעובד אחד או שניים, ולא בתופעה נרחבת של חריגות שכר.

בין הגופים החורגים נמצאים מוסדות רבים להשכלה גבוהה, ובתוכם בין היתר, אוניברסיטת בן גוריון בנגב, אוניברסיטת בר אילן, אוניברסיטת חיפה, אוניברסיטת תל-אביב, האוניברסיטה העברית בירושלים, הטכניון, המרכז האקדמי רופין, מכון ויצמן למדע ומכון טכנולוגי חולון. מובילת החריגות היא אוניברסיטת תל אביב עם 42 חריגות שכר.

ברשימת הגופים החורגים מופיעים גם חמש מועצות דתיות, ארבע חברות ממשלתיות, שלושה איגודי ערים, ושש חברות עירוניות.

חריגות נמצאו גם ב-30 רשויות מקומיות, כשרובן חרגו במספר משרות מצומצם. את מספר החריגות מובילה עיריית תל אביב עם 28 חריגות שכר.

עם זאת, בלא מעט עיריות התבצע חיסכון משמעותי לאור החריגות עליהן הצביעו דוחות קודמים, ביניהן: עיריית אשדוד, עיריית חדרה ועיריית פתח תקווה ועיריית ראשון לציון.

חריגת שכר מוגדרת כשינוי בשכר הברוטו בהפרש של יותר מ-5% מהשינוי בשכרם של בעלי תפקידים מקבילים במגזר הפרטי. הדוח הראשוני שהוגש לחברות הממשלתיות כלל יותר חריגות, אולם לאחר שהחברות הגישו הסברים והסתייגויות שכללו סיבות מוצדקות לכך, הן צומצמו באופן משמעותי בדוח הסופי.