הרב לוקשטיין
הרב לוקשטייןצילום: בית הלל

הרב יחזקאל לוקשטיין, רב קהילת 'ישורון' בניו יורק ומבכירי הרבנים האורתודוקסיים בארה"ב, מוחה על כך שבית הדין הרבני הגדול לא הכיר בגיורים שלו.

בשבוע שעבר השתתף הרב לוקשטיין בכנס של ארגון רבני בית הלל ואמר כי "הקשר והרגש החם שלי לישראל לא נפגעו כאשר הרבנות הראשית פסלה גיורים שלי, אולם זה מרחיק יהודים וזה דבר שיכול להפריד בינינו.

''אני לא מאמין בפלורליזם תיאולוגי, אני מאמין בפלורליזם פרקטי", ציין הרב. ''עלינו למצוא את הדרך המשותפת שכן אפשר לקבל ביחד. עלינו להפסיק לפחד ולפעול כדי לשבור את המחיצות בין הרפורמים לאורתודוכסים".

יו"ר הסוכנות היהודית נתן שרנסקי השתתף גם הוא בכנס ואמר כי "בימים הנוראים הגיעו לבתי כנסת קונסרבטיבים ולבתי כנסת רפורמיים שניים וחצי מיליון איש ברחבי העולם. אין עוד דרך להגיע אל האנשים האלה, בוודאי שלא בכמות הזו.

''האתגר שלנו היום הוא ללמוד כיצד נלחמים בהתבוללות ולא להאשים בהתבוללות זרם כזה או אחר. אני לא מודאג מחוסר הסכמה בין הזרמים, אני מודאג מהעמדה שנוקטת מדינת ישראל – היא משקיעה הרבה כסף כדי לשדר שאנחנו בית של כולם ומנגד הלכה למעשה פועלת הפוך בעניין", האשים שרנסקי.

יו"ר ארגון 'בית הלל' הרב מאיר נהוראי הזהיר בכנס כי "העם היהודי משלם מחיר יקר על הנתק בין החברה בישראל ליהדות התפוצות. הנתק שנובע בעיקרו מחוסר הכרה ומחוסר ידע בסיסי, מביא בסופו של דבר להתבוללות גוברת והולכת''.

לדבריו, ''חיזוק הקשר בין מדינת ישראל לתפוצות ושיתוף פעולה בין קהילתי הוא שימנע את הגדלת היקף ההתבוללות ויעזור להתמודדות משותפת עם האתגרים השונים בארץ ובתפוצות".